Używasz mObywatela? Ważna procedura, która może ci pomóc
Użytkownicy mObywatela powinni zapamiętać procedurę, która może im się przydać na wypadek, gdy zapomną hasła do aplikacji. Aby ustawić nowe hasło, trzeba ponownie aktywować aplikację mObywatel, a to sprowadza się do czterech głównych etapów. Na końcu można dodać logowanie biometryczne.
Jeśli korzystasz z mObywatela i zapomnisz hasła, możesz je ustanowić ponownie. Jak wynika z instrukcji przypomnianej w serwisie X przez administratorów, wystarczy w tym celu ponownie aktywować aplikację mObywatel. W tym celu należy wykonać cztery kroki:
- Wybrać funkcję "Nie pamiętam hasła" na ekranie logowania w aplikacji i skorzystać z przycisku "Aktywuj ponownie",
- Ustawić nowe hasło składające się przynajmniej z 8 znaków, w tym znaku specjalnego, cyfry, małych oraz dużych liter,
- Dodać pierwszy dokument, którym najpewniej będzie mDowód,
- Potwierdzić swoją tożsamość - tutaj można wykorzystać wiele sposobów, w tym profil zaufany, e-dowód czy bankowość elektroniczną).
Na koniec można dodatkowo skonfigurować logowanie biometryczne. W ten sposób aplikacja mObywatel włączy się po potwierdzeniu logowania odciskiem palca czy wizerunkiem twarzy. Dostępność tych opcji jest jednak zależna od technicznego wyposażenia danego smartfonu i jest tylko alternatywą dla klasycznego hasła.
Użytkownicy mObywatela powinni również zapisać w bezpiecznym miejscu numer telefonu, który pomoże zablokować dostęp do aplikacji w przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu. Podobny efekt można uzyskać ponownie aktywując aplikację mObywatel w innym urządzeniu, ale w praktyce mało kto "od ręki" będzie w stanie uruchomić kolejny smartfon i aplikację w przypadkach opisanych wyżej. Dużo łatwiej sięgnąć po notatnik i wykonać połączenie na infolinię, by zablokować aplikację.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl