VeloBank wysyła ważny komunikat. Dotyczy wszystkich klientów
VeloBank przestrzega klientów przed fałszywymi sklepami internetowymi, co jest kluczowe zwłaszcza na etapie ostatnich zakupów prezentów. Fałszywe sklepy mogą przechwycić na przykład dane logowania do bankowości. Ostrzeżenie pojawia się w grudniowym mailingu do klientów VeloBanku.
19.12.2023 08:27
VeloBank w praktyce przypomina klientom ostrzeżenie, które wydał jeszcze pod koniec listopada. Bankowcy przypominają, że w sieci regularnie pojawiają się atrakcyjne oferty, które w praktyce mogą być tylko oszustwami. Atakujący celowo przygotowują niepodważanie atrakcyjne oferty sprzedaży produktów lub inwestycji, podszywając się przy tym pod znane marki i sklepy. To typowy phishing, w którym ofiara może nieświadomie przekazać atakującym swoje dane karty lub logowania do banku.
VeloBank przypomina klientom, jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy. Mogą na to wskazywać następujące elementy:
- błędy na stronie (w tym językowe i gramatyczne, brak polskich znaków),
- niewielka oferta towarów,
- brak regulaminu i jasnych zasad określających oferowane metody wysyłki towarów i zwrotów,
- sposób płatności, który odbiega od standardów,
- utrudniony kontakt lub wręcz brak numeru kontaktowego,
- brak danych rzekomo zarejestrowanego w Polsce sklepu w KRS i CEiDG.
Dodatkowo VeloBank apeluje, by klienci decydujący się na finalizację zakupów w danym sklepie sprawdzali, czy połączenie jest szyfrowane (co potwierdza symbol zielonej kłódki przy adresie w przeglądarce) oraz weryfikowali, czy certyfikat został wystawiony dla secure.velobank.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przed świętami trzeba być także wyczulonym na fałszywe wiadomości SMS. Najczęściej można trafić na wiadomości o paczce, które rozsyłane są różnych numerów, nierzadko zagranicznych. Jeśli w treści pojawia się link i wezwanie do jakichkolwiek działań (na przykład rzekomej konieczności zapłacenia cła lub doprecyzowania adresu), można być niemal pewnym, że jest to próba oszustwa.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl