Visual Basic będzie powoli odchodził do lamusa. Microsoft zaleca zająć się C#
Visual Basic (for .NET), język programowania niezwykle zasłużonydla rozwoju ekosystemu oprogramowania Windowsa, staje się dlaMicrosoftu sprawą nieco wstydliwą. Na łamach technetowego bloga.NET-u menedżer Mads Torgersen opublikował wpis,z którego jasno wynika, że VB.NET zostaje zepchnięty na dalszyplan – i właściwie lepiej dla wszystkich, byśmy sobie o nimzapomnieli.
03.02.2017 15:24
Do tej pory Microsoft starał się zachować równowagę pomiędzyswoimi trzema rdzennymi językami frameworka .NET. To co można byłozrobić w C# czy F#, można było też zrobić w VB.NET. Z tąkoewolucją języków jednak koniec. Używany przez miliony C# będziedalej rozwijał się jako najbardziej zaawansowany językprogramowania, używany przez tysiące (i tak bardzo kochany) F#pozostanie najlepszym na rynku językiem funkcyjnym,ale Visual Basic… no cóż… używanemu przez setki tysięcyzostawiono kilka rdzennych scenariuszy.
VB.NET jest bowiem dzisiajwykorzystywany najczęściej do tworzenia aplikacji Windows Forms,niekiedy do stron internetowych w ASP.NET Web Forms, ma też w gronieswoich użytkowników największy odsetek nowicjuszy, którzy pozapoznaniu się bliżej z .NET-em i tak w końcu uczą się C#. Choćbowiem VB.NET nie jest jakimś egzotycznym czy zapomnianym językiem,dziś społeczność „siszarpowców” jest daleko większa, więcejjest narzędzi, przykładów, bibliotek.
Dlatego też kolejna edycja VisualBasica, VB.NET 15, nie będzie już równoważna w możliwościachnowemu C# 7.0. Jak pisze Torgersen, pojawią się coraz bardziejużyteczne literały i typy krotek (tupli). Nie będzie jednak nowychkonstrukcji typu out-variables czy is-expressions, nie pojawią sięteż funkcje lokalne.
Nie powinno to nikogo dziwić. DewiząMicrosoftu jest przecież Cloud first, mobile first, a niejakiś Basic, nawet w jako-tako obiektowej postaci. Zarówno dlachmury Azure, jak i urządzeń mobilnych, kluczowym językiem jestC#, oprogramowanie na Androida i iOS-a z wykorzystaniem kompilatoraXamarin pisze się właśnie w C#. VB.NET nie zniknie, aleprawdopodobnie podzieli los swojego poprzednika z poprzedniegostulecia, Visual Basica 6.0, który do dzisiaj ma swoich skrytychfanów – i jako Visual Basic for Applications przetrwał w makrachMicrosoft Office i kilku innych narzędzi software’owych.
Teraz bowiem, gdy plany firmy z Redmondsą już jasne, a rynek wyraźnie pokazuje, że zapotrzebowanie naprogramistów C# jest daleko większe niż na VB.NET (w rankinguRedMonka to odpowiednio 5. i 19. miejsce), nie ma większego sensuuczyć się Visual Basica z jego nietypową składnią. JęzykiC-podobne rządzą, i to się raczej nie zmieni – choćby za sprawąwszechobecnej Javy i JavaScriptu.