Vulkan będzie napędzał gry 3D w Androidzie, OpenGL jednak nie zniknie
Przeprowadzona w zeszłym roku przez Apple demonstracja możliwościinterfejsu Metal w grze Vainglory zrobiła wielkie wrażenie – i nastudiach deweloperskich i na samych graczach. Jasne się stało, żeniskopoziomowe API 3D jest na urządzeniach mobilnych jeszczebardziej potrzebne niż na PC. Metal jest i będzie jednak tylko nasprzęcie Apple – a co z Androidem? Niestety system Google'a jestdaleko z tyłu. Dopiero teraz firma z Mountain View oficjalniepotwierdziła, że Android będzie wspierałVulkana, niskopoziomowe API grafiki, rozwijane przez znane zOpenGL branżowe stowarzyszenie Khronos Group.
Pełna wersja specyfikacji Vulkana została zaprezentowanadopiero w marcu tego roku, a do jej implementacji jeszcze sporobrakuje. Tymczasem konkurencyjne rozwiązania ze stajni Microsoftu(DirectX 12) czy Apple (wspomniany Metal) nie tylko zostały jużukończone, ale też już przekroczyły swoje pierwotne zakresyzastosowań. Interfejs Microsoftu, debiutujący wraz z Windows 10,trafia na smartfony z mobilnym Windows, z kolei interfejs Apple, któryzadebiutował z iOS-em 8, trafił na desktopy, niebawem pojawi sięna Makach w systemie OS X 10.11 El Capitan. W przeciwieństwie doMetalu czy DirectX 12, Vulkan ma jednak jedną, ale kluczową dlaGoogle zaletę – jest otwarty i dostępny dla każdego.
Vainglory for iPhone - iOS 8 Metal iPhone 6 / 6 Plus Update Support Gameplay
Oczywiście by można było zagrać na androidowych smartfonach itabletach w gry pisane na nowe API grupy Khronos, potrzebna jestzarówno kompatybilność software'owa, na poziomie systemuoperacyjnego, jak i sprzętowa, na poziomie układów graficznych. Nato pierwsze przyjdzie nam poczekać przynajmniej do przyszłego roku,do wydania kolejnej „dużej” wersji Androida – zmian napoziomie API grafiki nie da się wprowadzić drobną łatką,dostarczoną online przez Google Play Services.
Lepiej wygląda za to kwestia kompatybilności sprzętowej.Deweloperzy Vulkana zapowiadają, że ma on działać na wszystkichGPU, które wspierają OpenGL ES 3.1. W praktyce oznacza to najnowszeprocesory Nvidii Tegra K1 i X1, układy Adreno 400 i nowsze odQualcomma, zintegrowane grafiki PowerVR od Imagination Technologies,a nawet darmowe rdzenie graficzne ARM Mali z serii 600, 700 i 800,dostępne za darmo dla każdego licencjobiorcy tego brytyjskiegokonsorcjum.
PowerVR Rogue GPUs running Gnome Horde demo (Vulkan prototype)
Przewaga Metalu na iUrządzeniach jest więc póki co wyraźna,ale wielkość rynku Androida w przyszłości może przeważyć nakorzyść Vulkana. Kluczowa będzie tu postawa nie tyle producentówgier, co producentów silników gier – programowanieniskopoziomowej grafiki jest znacznie trudniejsze, niż wykorzystanieOpenGL-a czy DirectX 11. Na razie jednak nawet NVIDIA, najbardziejzaangażowana chyba w sukces gamingowych inicjatyw na Androidzie (aprzynajmniej na jej urządzeniach z Androidem) zmuszona jest trzymaćsię OpenGL. Na pociechę deweloperom związanym z systemem Google'azostaje na razie OpenGLES 3.2, który właśnie został oficjalnie zatwierdzony przezKhronos Group. Jest to OpenGL ES 3.1 uzupełniony o rozszerzeniaAndroida 5.0, takie jak shadery geometrii i teselacji, kompresja ibuforowanie tekstur, zaawansowana kompozycja kolorów czy funkcjedebugujące. Co ważne, znajdzie on zastosowanie w Androidzie obok Vulkana, nie należy traktować go jako przejściowego standardu.
Khronos Group poinformowało też, że rozszerzenia OpenGL ES 3.2pozwalać mają na wykorzystanie desktopowego OpenGL-a do pisaniamobilnych aplikacji. Jak widać, różnice między sprzętem mobilnyma desktopowym zacierają się coraz bardziej także w warstwieoprogramowania.