Wangiri to atak. Poznasz po numerze telefonu
Jeśli widzisz nieodebrane połączenie z numeru rozpoczynającego się od kierunkowego +373, +39 lub +223, to najprawdopodobniej wangiri. To rodzaj ataku zwany także "one call". Oszuści celowo dzwonią w taki sposób, by nie było możliwości odebrania połączenia i liczą na płatny telefon zwrotny.
Oszustwo wangiri polega na krótkich połączeniach wykonywanych przez oszustów z numerów, które zachęcają nieświadome osoby do oddzwonienia. To niewinne z pozoru działanie jest podstępem, gdyż oddzwanianie na te numery kończy się dodatkowymi opłatami, przy czym zyski trafiają do kieszeni oszustów.
Przykładowe kierunkowe, z których takie połączenia mogą pochodzić, to +373, +39 czy +223, ale lista może być znacznie dłuższa. Oddzwanianie może skutkować naliczeniem wysokich opłat przez operatora, gdyż są to zazwyczaj numery premium zarejestrowane w odległych krajach spoza Unii Europejskiej.
Mechanizm oszustwa wangiri jest na tyle zaawansowany, że po oddzwonieniu często połączenia są natychmiast automatycznie odbierane przez komputer, podczas gdy w słuchawce nadal słychać sygnał oczekiwania. Może to zwieść dzwoniącego, dając mylne poczucie, że połączenie jeszcze nie zostało nawiązane, a przez to należy nadal czekać na podjęcie telefonu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wangiri realizowane jest oczywiście z różnych numerów telefonów i trudno podać ich kompletną listę. Od czasu do czasu docierają do nas informacje o pochodzeniu takich połączeń z egzotycznych prefiksów, takich jak:
- Mołdawia (+373),
- Afganistan (+93),
- Mali (+223),
- Białoruś (+375),
- Włochy (+39),
- Azerbejdżan (+994).
Zalecamy, aby unikać oddzwaniania na tego typu połączenia, chyba że posiadasz uzasadniony powód, jak np. obowiązki zawodowe. Osoby mające krewnych za granicą prawdopodobnie znają ich numery, co minimalizuje szansę na atak w ten sposób.