Ważne ostrzeżenie CSIRT KNF. Dotyczy wszystkich

Wiadomość SMS od oszustów. Smartfon może być źródłem kłopotów
Wiadomość SMS od oszustów. Smartfon może być źródłem kłopotów
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

27.09.2024 11:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

CSIRT KNF ostrzega o fałszywych zbiórkach pieniędzy organizowanych w mediach społecznościowych. Jak podaje, na Facebooku można znaleźć spreparowane akcje, w których atakujący podszywają się pod Fundację WOŚP oraz portal eSkarbonka - wszystko w kontekście powodzi w Polsce.

Przestępcy tworzą fałszywe sponsorowane posty, które w efekcie trafiają do dużych grup odbiorców. Zwykle w treści pojawia się opis tragicznej sytuacji powodziowej, która ma ruszać za serce i zachęcić do kliknięcia linku, gdzie możliwe jest dokonanie wpłaty. Niestety w tym przypadku jest to tylko żerowanie na ludzkich emocjach. Nieświadomy zagrożenia użytkownik trafia na stronę spreparowanej zbiórki pieniędzy, gdzie zostaną od niego wyłudzone dane karty płatniczej i w konsekwencji oszczędności.

Fałszywe zbiórki pieniędzy organizowane w kontekście powodzi w Polsce to temat, który jest na tapecie od wielu dni. Co istotne, policja zatrzymała już pierwsze osoby odpowiedzialne za organizację przynajmniej części z nich. Jak podało CBZC w środę, w czasie śledztwa ujawniono do danego momentu, że dwójka mężczyzn przygotowała przynajmniej 50 fałszywych stron tego rodzaju, za pomocą których wyłudzali pieniądze.

Aby nie stracić pieniędzy w tego typu akcjach, należy wykazać się dużą czujnością i brać udział tylko w zbiórkach organizowanych przez zaufane jednostki, sprawdzając wcześniej na własną rękę ich autentyczność w innych źródłach - bazowanie wyłącznie na sponsorowanym poście na Facebooku może być złudne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poza tym warto też być świadomym zagrożenia, jakim jest phishing. Oszuści podszywają się pod zaufane osoby lub firmy, wysyłając fałszywe wiadomości e-mail. Przestępcy często wykorzystują rutynę codziennych obowiązków, stosując techniki manipulacyjne, aby zdobyć nasze dane logowania, numery kart kredytowych czy poufne informacje biznesowe.

Jeszcze bardziej niepokojące są przypadki wycieków danych, które są następnie wykorzystywane do szantażu. Większość specjalistów od cyberbezpieczeństwa zgadza się, że płacenie okupu jest nieracjonalne, ponieważ nie ma gwarancji, że dane nie zostaną opublikowane. Kluczowe jest dbanie o swoje dane osobowe oraz regularne zmienianie haseł i zabezpieczeń.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej