Wezwanie w sprawie nagrody. Może trafić do każdego

Uwaga na fałszywe wiadomości e-mail
Uwaga na fałszywe wiadomości e-mail
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek

24.05.2024 13:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas przeglądania e-maili trzeba zwracać szczególną uwagę na te, które wzywają do podjęcia różnego rodzaju działań. W wielu sytuacjach to phishing, tak jak w przypadku, na który trafił nasz czytelnik Marcin. Dotarła do niego wiadomość, której nadawca podszywa się pod sieć sklepów Biedronka.

Atakujący próbują w ten sposób wzbudzić zaufanie odbiorcy, który mógłby uwierzyć, że należy się mu nagroda w związku z rzekomo wygranym losowaniem lojalnych klientów Biedronki. Nadawca e-maila sugeruje, że konieczne jest kliknięcie przycisku "Odbierz teraz", aby potwierdzić możliwość odbioru unikatowego podarunku.

W kolejnych etapach okazuje się, że klient teoretycznie może wygrać voucher na zakupy o wartości 500 lub 1500 złotych - co oczywiście nie ma związku z oficjalnymi działaniami sklepu Biedronka.

Fałszywa strona, na której wykorzystano logo sieci Biedronka
Fałszywa strona, na której wykorzystano logo sieci Biedronka© dobreprogramy

W rzeczywistości przycisk z e-maila prowadzi do serii przekierowań i fałszywych stron, na których wyłudzane są dane teleadresowe, a docelowo numery z karty płatniczej pod pretekstem konieczności zapłaty podatku w wysokości 9 złotych. Ich podanie prowadzi do utraty pieniędzy z konta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wykorzystany w tym przypadku wizerunek sieci Biedronka to oczywiście tylko przykład. Atakujący regularnie sięgają po nowe sposoby nakłaniania nieświadomych odbiorców e-maili do nierozsądnych ruchów przy komputerze. Niedawno opisywaliśmy analogiczny przypadek, w którym oszuści zdecydowali się wykorzystać wizerunek sieci Kaufland. W tym przypadku zachęcano do wypełnienia ankiety, po drodze również wyłudzając dane z karty płatniczej, by później pobrać z niej środki.

Seria przekierowań i formularzy prowadzi do etapu wyłudzenia danych karty płatniczej
Seria przekierowań i formularzy prowadzi do etapu wyłudzenia danych karty płatniczej© dobreprogramy

Jak zawsze w takim przypadku apelujemy, by widząc podobne wiadomości nie reagować pochopnie - co do zasady nie klikać linków i nie pobierać żadnych załączników, gdyby w treści pojawiła się taka prośba. Z góry można założyć, że wszystkie oferty, w których ktoś sugeruje możliwość łatwego zysku lub odebrania prezentu, są przynajmniej podejrzane, a zazwyczaj fałszywe.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)