WhatsApp w smartfonie: 5 funkcji, które musisz znać
WhatsApp cieszy się w Polsce dużą popularnością, ale nie każdy docenia jego wszystkie funkcje i ustawienia, bo nie o wszystkich wie. Aby pomóc odkryć najciekawsze opcje WhatsAppa, zebraliśmy 5 wartych uwagi funkcji, które każdy użytkownik komunikatora powinien znać.
Chociaż do codziennego korzystania z WhatsAppa nie potrzeba w zasadzie żadnej szczegółowej wiedzy, z pewnością nie wszyscy zdają sobie sprawę z obecności niektórych funkcji w komunikatorze, w tym opcji znikających wiadomości czy rozbudowanych opcji zarządzania pamięcią. Warto wiedzieć przynajmniej o niektórych z nich.
Kopia zapasowa czatów
Jedną z kluczowych opcji WhatsAppa jest możliwość tworzenia kopii zapasowych czatów. Wiadomości są wówczas wysyłane jako archiwum na Dysk Google lub zapisywane lokalnie w smartfonie, a użytkownik może się do nich dostać później. Pozwala to także przywrócić historię po ponownej instalacji komunikatora.
Kopia zapasowa może być wykonywana na żądanie ręcznie lub automatycznie z wybraną częstotliwością. Można przy tym zdecydować, czy zapisywane mają być w ten sposób również filmy, a przesyłanie danych realizowane tylko podczas dostępu do Wi-Fi - aby oszczędzać transfer sieci komórkowej.
Zmiana szybkości odtwarzania wiadomości głosowych
Jeśli często otrzymujesz wiadomości głosowe i nie masz ochoty spędzać na ich odtwarzaniu zbyt wiele czasu, użyteczna okaże się opcja zmiany szybkości odtwarzania. Podobnie jak w przypadku audiobooków, WhatsApp pozwala przyspieszyć odtwarzanie wiadomości, co przyda się, aby szybciej poznać treść nagranego monologu rozmówcy.
Do wyboru jest naturalna prędkość (1x) lub przyspieszone 1,5x oraz 2x. Co ważne, zmiana szybkości odtwarzania nie wiąże się przy tym ze zmianą wysokości dźwięków, przez co całość brzmi stosunkowo naturalnie i jest akceptowalna w odbiorze. Jeśli nagrywający mówił spokojnym, typowym tempem, najwygodniejsze może się okazać korzystanie z przyspieszenia 1,5x.
Znikające wiadomości, czyli "tajne" rozmowy
Jeśli szyfrowanie end-to-end w WhatsAppie nie jest wystarczającym potwierdzeniem bezpieczeństwa czatów, można skorzystać ze znikających wiadomości, a wkrótce najpewniej także znikających zdjęć. Po aktywacji tej opcji indywidualnie dla każdego z czatów, wiadomości nie będą w nim dostępne w nieskończoność.
Zgodnie z dostępnymi obecnie opcjami, wysyłane wiadomości będą wówczas znikać po 7 dniach od wysłania. Wkrótce jednak WhatsApp planuje rozbudować te opcje i dodać także krótsze terminy, po których historia czatu zostanie wyczyszczona. Funkcję znikających wiadomości można w dowolnym momencie włączać i wyłączać.
Zarządzanie pamięcią
Użytkownicy WhatsAppa, którzy korzystają z niego intensywnie, a jednocześnie nie dysponują dużą ilością miejsca w pamięci smartfonu, powinni się zainteresować zarządzaniem pamięcią. To czytelny widok dostępny z poziomu ustawień WhatsAppa, gdzie można sprawdzić, które przesłane multimedia zajmują najwięcej miejsca i czy warto je usunąć.
Z tego samego miejsca można także sprawdzić, które rozmowy generują najwięcej danych, co na przyszłość może pozwolić ograniczyć liczbę przesyłanych zdjęć czy filmów.
Personalizacja, czyli motywy i tapety
Chociaż WhatsApp kojarzy się większości przede wszystkim z ciemnozielonym tłem rozmów, nie jest ono jedynym dostępnym. Dzięki ustawieniom można zmienić motyw, a także tapetę, która będzie wyświetlana w tle czatów.
Warto zwrócić uwagę, że każdy wybrany obrazek można później dodatkowo przyciemnić, aby nie dominował na ekranie i nie przeszkadzał w widoczności dymków czatu. Chociaż teoretycznie zmiana tapety w komunikatorze to drobiazg, w praktyce pozwala szybko "odświeżyć" program i dopasować do własnych preferencji lub innych aplikacji w smartfonie, aby zachować spójność w ich interfejsach.
WhatsApp na Windowsa, macOS-a, Androida i iOS-a jest dostępny do pobrania za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania.