WhatsApp przeprojektował menu. Tak wygląda po zmianie
WhatsApp pracuje nad kolejnymi zmianami w komunikatorze. Użytkownicy testowego wydania mogą już zauważyć odświeżone menu dodawania załączników do rozmów. To dobra zmiana, bo dotychczasowe menu w WhatsAppie jest wizualnie nieco przestarzałe.
WhatsApp udostępnił odświeżone menu załączników w wydaniu beta dla systemu iOS - zwraca uwagę WABetaInfo. Poprawiony interfejs wypełnia teraz większą część ekranu, dzięki czemu opcje są bardziej czytelne i spójne z pozostałymi aplikacjami, które stosują podobne rozwiązanie od dawna. Menu załączników w WhatsAppie to ten obszar na ekranie, który pozwala wybrać zdjęcie, wideo, dane kontaktu, lokalizację, dokument czy ankietę jako element do wysłania w danej rozmowie czy konwersacji grupowej.
Zmieniony interfejs czatów z nowym menu powinien być widoczny dla tych użytkowników WhatsAppa beta, którzy pobrali wydanie 23.5.0.70 lub nowsze na iOS-a. WABetaInfo dodaje, że w tej chwili zmieniony wygląda może nie być widoczny u wszystkich, a wówczas trzeba uzbroić się w cierpliwość, nim aktualizacja zostanie aktywowana zdalnie. W tej chwili trudno powiedzieć, ile upłynie jeszcze czasu, nim odświeżone menu trafi do użytkowników stabilnego WhatsAppa, ale można zakładać, że maksymalnie kilka tygodni - tempo wprowadzania zmian jest bowiem wysokie.
Inne zmiany w WhatsAppie, w tym zdjęcia HD
Dynamiczne zmiany w WhatsAppie obejmują także inne funkcje komunikatora. Jedną z ciekawszych nowości jest nadchodząca możliwość wysyłania zdjęć w jakości HD. W praktyce oznacza to możliwość zrezygnowania z ograniczenia rozdzielczości i wysokiej kompresji. Wysyłane fotografie siłą rzeczy zużyją wówczas więcej danych na potrzeby transferu, ale u odbiorcy będą dostępne w lepszej jakości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trzeba natomiast podkreślić, że nie jest to opcja pozwalająca na wysyłanie zdjęć w oryginalnej jakości. WhatsApp podkreśla, że "jakość HD" pozwala jedynie ograniczyć działanie kompresji, ale nie wyeliminować ją całkowicie. Nie zmienia to jednak faktu, że wysyłane w ten sposób grafiki powinny być po prostu dużo bardziej wyraźne, a w praktyce - zbliżone lub nierozróżnialne względem oryginału, przynajmniej w oczach typowego użytkownika WhatsAppa przeglądającego zdjęcia w telefonie.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl