Windows 10 1909: koniec wsparcia 11 maja. Zainstaluj nową wersję za darmo
Microsoft kończy wsparcie Windows 10 w wersji 1909. Od 11 maja 2021 roku system przestanie otrzymywać aktualizacje bezpieczeństwa, a co za tym idzie, dalsze korzystanie z niego może być ryzykowne. Warto pamiętać, że dla użytkowników "dziesiątki" aktualizacja do nowszej wersji jest darmowa.
10.05.2021 12:30
Użytkownicy starszych wersji Windows 10 powinni się upewnić, czy ich system lada moment nie straci wsparcia i łatek bezpieczeństwa. To ostatni moment, by zainteresować się aktualizacją i bez przerwy korzystać ze wszystkich aktualizacji. Windows 10 1909 wszedł na rynek w drugiej połowie 2019 roku; od tamtego czasu system dostał już dwie następne "dużej wersje", kolejna może zostać udostępniona zapewne na dniach.
Jak wynika z ostatnich statystyk, tracący 11 maja wsparcie Windows 10 1909 działa w około 11 proc. komputerów z "dziesiątką". Mając na uwadze, że system funkcjonuje w ponad miliardzie sprzętów, przekłada się to na całkiem pokaźną grupę użytkowników. Jeśli na czas nie zdecydują się na aktualizację Windows 10, w niedalekiej przyszłości mogą być na celowniku oszustów wykorzystujących luki w oprogramowaniu.
Aktualizacja Windows 10
Instalacja nowej wersji Windows 10 nie jest dużym wyzwaniem. Jak zwykle w takich przypadkach warto zadbać o kopię zapasową danych, a później po prostu uzbroić się w cierpliwość. Aktualizację najłatwiej jest zainicjować z poziomu systemowych ustawień i usługi Windows Update. System sam sprawdzi dostępność nowej wersji "dziesiątki" i pobierze odpowiednie pliki. Jest to oczywiście operacja darmowa.
Warto mieć na uwadze, że zależnie od konkretnej konfiguracji, wydajności łącza internetowego czy wreszcie edycji docelowej instalowanego systemu, proces aktualizacji Windows 10 może zająć od kilku minut nawet do kilku godzin. Warto więc świadomie zaplanować tę operację - w krytycznych momentach nie można jej przerwać.
"Czysta instalacja" Windows 10
Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą się przy okazji zdecydować na "odświeżenie" komputera i przeprowadzenie tzw. "czystej instalacji". Ten proces wymaga większego zaangażowania i wcześniejszego zabezpieczenia wszystkich danych. Po fakcie komputer będzie działać jak nowy, ale wszystkie ustawienia użytkownika i pliki z dysku systemowego nie zostaną zachowane.
Warto pamiętać, że instalowanie nowych wersji Windows 10 to nie tylko zapewnianie sobie dostępu do bieżących aktualizacji bezpieczeństwa. To także nowe funkcje i zmiany wizualne. W przypadku aktualizacji "Sun Valley" planowanej na drugą połowę 2021 roku będzie ich sporo.