Windows 10: Aero Glass ucieszy, a animowane kostki wystraszą
Dziś do Internetu wyciekły zrzuty z kolejnej wersji testowej Windows 10 oznaczonej tym razem numerem 10102. To co pokazują może niejednego użytkownika zaskoczyć. Wszystko wskazuje na to, że do najnowszego systemu Microsoftu powróci przezroczystość i niektóre elementy Aero Glass. Zmieniają się także animacje i dźwięki większości powiadomień.
Najważniejsza zmiana to wprowadzenie przezroczystości. Jak na razie występuje ona jedynie w przypadku paska zadań i menu start. Choć przezroczystość można zobaczyć już we wcześniejszej kompilacji 10041, dopiero najnowsza wprowadza efekt znany z Visty i Aero Glass tj. częściowo przezroczyste panele i rozmyte tło. To dobre rozwiązanie, bo jak do tej pory standardowe tło i okna znajdujące się za wysuniętym menu start powodowały, że umieszczone na nim zapisy były w niektórych sytuacjach kompletnie nieczytelne. Rozmycie powinno usunąć ten problem, choć raczej średnio pasuje do interfejsu promowanego przez Microsoft do tej pory.
O ile to może się wielu użytkownikom spodobać, o tyle zmienione animacje powodują, że znów pod znakiem zapytania staje spójność interfejsu i jego elementów. W przypadku animowanych ikon umieszczonych w menu start zastosowano m.in. trójwymiarowe obroty, co do spłaszczonego interfejsu ma się niczym pięść do nosa. Czyżby obie te zmiany miały zwiastować, że korporacja jednak odwróci się od zupełnie płaskiego wykonania? Rzecz w tym, że mieszanie dwóch styli na pewno nie wyjdzie jej na zdrowie. Sprawę pogarsza to, że elementy wykonane do tej pory, jak choćby ikony niczym z prehistorycznego Windowsa, wymagają dopracowania, a w niektórych wypadkach wykonania zupełnie na nowo.
Autorom serwisu wp7froum.ru udało się natomiast dotrzeć do nowych dźwięków powiadomień, jakie nie były jeszcze używane w dotychczasowych kompilacjach Windows 10. Są delikatne, podobne do siebie, więc możliwe, że nowy system będzie spójny sam ze sobą choć z tej, dźwiękowej strony. Oczywiście wszystkie te wycieki to informacje nieoficjalne. Możliwe, że więcej szczegółów poznamy w trakcie zbliżającej się konferencji Build.