Windows 10 Continuum: Microsoft pracuje nad wygodnym interfejsem dla urządzeń hybrydowych

Wersja Windows 10 Technical Preview pojawi się za chwilę –takim komunikatem Microsoft raczy nas już od kilkunastu godzin. Zwczorajszego pokazu wiemy już mniej więcej, czego można po tejwczesnej wersji systemu się spodziewać. Wiemy jednak także, czegonie powinniśmy się spodziewać. Joe Belfiore zademonstrowałinteresującą koncepcję unifikacji interfejsu desktopowego idotykowego w ramach czegoś, co otrzymało nazwę „Continuum”.Przeznaczony przede wszystkim dla urządzeń hybrydowych projektpojawi się dopiero w kolejnych wersjach testowych „dziesiątki”,ale przyjrzeć się możemy mu już dzisiaj.

Windows 10 Continuum: Microsoft pracuje nad wygodnym interfejsem dla urządzeń hybrydowych

Od samego początku pokazu nowej wersji „okienek” widać było,że interfejs użytkownika tego systemu znacznie bardziej uwzględniapotrzeby użytkowników normalnych PC, niż było to w kolejnychodsłonach Windows 8. Hybrydowe menu Start czy podporządkowanemenedżerowi okienek aplikacje Modern UI nie są jednak ideałem dlaużytkowników urządzeń w rodzaju Surface, nie mówiąc już oposiadaczach zwykłych tabletów z Windows. Ten problem Microsoftchce rozwiązać za pomocą Continuum, czyli zmieniania formy ischematów reakcji interfejsu w zależności od kontekstu użyciasprzętu. Surface z Windows 10 bez klawiatury będzie tabletem,jednak po jej podpięciu przekształca się płynnie w normalnydesktop.

Poniższy film pokazuje, jak Continuum miałoby się zachowywać.Jak widać, przełączenia między trybami wymagają potwierdzeniaużytkownika, ale widoczna jest też opcja, dzięki której pytań ozmianę będzie można uniknąć. Nazwa „Continuum” („Ciągłość”)nie jest tu użyta na wyrost, gdyż zachowujemy podczas zmianaktualny stan wszystkich aplikacji. Jest to spory krok naprzód wporównaniu do dualnych aplikacji win32/Modern UI z Windows 8 –dotąd Internet Explorer uruchamiany w trybie Metro nie miał nicwspólnego z Internet Explorerem uruchomionym na desktopie.

Windows 10 “continuum” design exploration (no sound)

Continuum ma w sobie jednak potencjał o wiele większy, niżtylko przełączanie między dwoma trybami lapletów. Można sobiewyobrazić jego zastosowanie na np. smartfonach z interfejsem Modern,które po podłączeniu monitora i klawiatury przełączają się wtryb desktopowego Windows, zaś po połączeniu ich z dużymtelewizorem po Miracaście prezentują coś na kształt interfejsuznanego z Xboksa One. Byłaby to prawdziwa realizacja koncepcjijednego Windows rozciągającego się na wszelkich rozmiarów ekrany.

Pomysł nie jest jednak czymś wcześniej nieznanym. Canonical oddobrych dwóch lat mówi o konwergencji interfejsów użytkownika.Telefony czy tablety z UbuntuTouch po podłączeniu do nich zewnętrznego wyświetlacza iklawiatury dają dostęp do standardowego desktopu Unity, pozwalającna uruchomienie pełnowymiarowych aplikacji, takich jak Firefox czyLibreOffice. Windows Continuum miałoby tu jednak przewagę –obecnie Ubuntu Touch nie potrafi zmienić interfejsu dla tychdesktopowych aplikacji, tak by z LibreOffice pracować na dotykowymekranie tabletu. Jak to będzie w praktyce wyglądać dla obusystemów operacyjnych ocenimy już w przyszłym roku, ale wydajesię, że Microsoftowi będzie znacznie łatwiej dostarczyć spójnąplatformę, jako że znacznie bardziej niż Canonical kontrolujeaplikacje systemowe Windows.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (33)