Windows 10 i 11: Jak zwolnić miejsce po aktualizacji?
W przypadku części aktualizacji Windowsa 10 czy 11, na dysku zapisywane są dane umożliwiające m.in. powrót do starszej wersji. W wielu przypadkach są to gigabajty zbędnie zajmowanego miejsca. W tym poradniku pokazujemy, jak się ich pozbyć.
Przy każdej aktualizacji Windowsa na dysku zapisywanych jest wiele danych, które pełnią ważne funkcje, ale nie są wymagane do poprawnego działania systemu. Pomagają one w prawidłowym zainstalowaniu nowej wersji, zapewniają możliwość przywrócenia systemu w razie potrzeby czy też zawierają dzienniki z logami pomocne w diagnostyce ewentualnych problemów aktualizacji.
Jeśli mowa o dużym pakiecie aktualizacyjnym, to paczka danych może zająć nawet 20 GB przestrzeni, co stanowi problem w przypadku urządzeń o ograniczonej pojemności magazynu danych. Warto zatem zastanowić się nad usunięciem wspomnianych danych związanych z aktualizacją systemu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trzeba jednak pamiętać, że usunięcie kopii starej wersji systemu uniemożliwi cofnięcie aktualizacji Windowsa. Przed podjęciem decyzji upewnij się, że aktualizacja działa stabilnie i nie napotykasz poważnych błędów, ponieważ powrót do wcześniejszej wersji systemu będzie wymagał pełnej reinstalacji Windowsa.
Sposób 1: Oczyszczanie z wykorzystaniem ustawień systemowych
Rozwiń menu Start i wyszukaj narzędzie Ustawienia. Opcjonalnie skorzystać możesz również ze skrótu klawiszowego WIN + I. W wyświetlonym oknie kliknij kafelek System, a następnie z menu wybierz opcję Pamięć.
Kliknij sekcję Pliki tymczasowe i poczekaj, aż system przeskanuje zawartość dysku twardego. Upewnij się, że pola wyboru przy opcjach Windows Update - oczyszczanie i Pliki tymczasowe są zaznaczone, a następnie zainicjuj operację usuwania zbędnych plików poprzez kliknięcie przycisku Usuń pliki.
Sposób 2: Usuwanie przy użyciu narzędzia Oczyszczanie dysku
Rozwiń menu Start i wyszukaj narzędzie Oczyszczanie dysku. Opcjonalnie skorzystać możesz również ze skrótu klawiszowego WIN + R i polecenia cleanmgr, która uruchomi wspomniane narzędzie.
W wyświetlonym oknie kliknij przycisk Oczyść pliki systemowe i poczekaj na zakończenie procesu skanowania dysku twardego. Upewnij się, że w sekcji Pliki do usunięcia pole wyboru przy Windows Update - oczyszczanie jest zaznaczone. Operację usuwania danych aktualizacji Windows rozpocznij klikając przycisk OK.
Usuwanie zbędnych danych pozostałych po aktualizacji Windowsa wykonać można również przy użyciu dedykowanych programów. Jednym z najpopularniejszych i najlepszych naszym zdaniem jest CCleaner.
Daniel Karcz, dziennikarz dobreprogramy.pl