Windows 10 i kolejna fatalna aktualizacja. Znikają pliki, a sprzęt się zawiesza
Wydana we wtorek w ramach Patch Tuesday łatka naprawia aż 115 błędów w Windowsie. Niestety pakiet KB4540673 narobił też wielu szkód. Po ostatniej aktualizacji użytkownicy skarżą się na różne problemy, w tym znikanie plików czy błędy BSOD na etapie uruchomiania urządzenia.
Kolejna aktualizacja Windows 10 naprawia wiele błędów, aby stworzyć nowe. Użytkownicy systemu Microsoftu mogą być już przyzwyczajeni. W ciągu ostatnich miesięcy pojawianie się aktualizacji powodujących problemu w korzystaniu z systemu było na pęczki. Tym razem jest tak samo.
Nie aktualizuj Windows 10 - łatka KB4540673 powoduje masę błędów
Wraz z łatką KB4540673 powrócił znany już wcześniej błąd. Chodzi o tzw. "znikające dane". Część z prywatnych plików użytkowników okazuje się być ukrywana przez system na koncie tymczasowym, które powstaje podczas instalowania aktualizacji. Nie są one na szczęście usuwane.
Kolejnym, dużo poważniejszym problemem, są tzw. niebieskie ekrany śmierci. Krytyczny błąd może pojawić się już w momencie uruchamiania komputera. Część użytkowników Reddit ma problem z zawieszaniem się urządzeń już na etapie wyświetlania ekranu UEFI/BIOS. Sam kilkukrotnie doświadczyłem tego problemu.
Jeszcze mniejsza część użytkowników informuje o pojawiających się problemach z odtwarzaniem dźwięku. Sam doświadczyłem jeszcze innego, bardzo szkodliwego błędu łatki KB4540673 przy odrobinie pecha. Z powodu błędu system przerwał resetowanie do stanu początkowego. Zdarzyło się to na dwóch różnych urządzeniach, a jedynym wyjściem z sytuacji była instalacja systemu od nowa, korzystając z dysku USB.
Zainstalowaliście aktualizację KB4540673? Być może dla zdrowia komputera warto ją usunąć. Błędy nie muszą się pojawić, ale mogą. Można to zrobić otwierając Menu Start, następnie Ustawienia>Aktualizacja i zabezpieczenia>Wyświetl historię aktualizacji a następnie Odinstaluj aktualizacje. Tutaj pozostaje znaleźć pakiet o nazwie KB4540673, kliknąć prawym przyciskiem myszy oraz wybrać opcję Odinstaluj.
Jeśli nie zainstalowaliście jeszcze aktualizacji - są dwie opcje. Jedną z nich jest po prostu zignorowanie i czekanie na nowe poprawki. Kolejną jest podjęcie ryzyka, ale stworzenie sobie zapasowej kopii, czyli punktu przywracania systemu. Jeśli pojawią się ewentualne błędy, w prosty sposób wrócicie do poprzedniej wersji systemu.