Windows 10 i problemy po aktualizacji KB4601319, czyli BSOD-y i inne usterki

W Windows 10 pojawiają się problemy z najnowszą aktualizacją kumulatywną KB4601319, która została wydana w lutym. Jak wynika z doniesień niektórych użytkowników, po instalacji można się natknąć na między innymi na "niebieskie ekrany śmierci" (BSOD-y), niedziałające kamery internetowe, problemy narzędzia Kopia zapasowa z historii plików, nieuzasadnione błędy aplikacji czy problemy z instalacją innych.

Windows 10 po aktualizacji bywa problematyczny, fot. Oskar Ziomek
Windows 10 po aktualizacji bywa problematyczny, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

Szczegóły opisał serwis Windows Latest. Jak się okazuje, krytyka pojawia się między innymi na reddicie, gdzie w wątku założonym niemal miesiąc temu użytkownicy na bieżąco opisują negatywne skutki instalacji KB4601319 w ich przypadkach. Co ciekawe, usterki są przeróżne, a to prawdopodobnie złe wieści dla programistów Microsoftu w kontekście możliwie szybkiej naprawy.

Problemy z backupem danych w Windows 10, fot. AKS8/answers.microsoft.com.
Problemy z backupem danych w Windows 10, fot. AKS8/answers.microsoft.com.

Jeden z użytkowników opisuje na przykład, że pakietu KB4601319 w ogóle nie udało mu się wdrożyć, bo komputer zawiesił się na etapie instalacji. Inny, że po instalacji jego laptop nie przechodzi w tryb uśpienia, nawet jeśli ręcznie wybierze taką opcję. Kolejna osoba skarży się, że komputer wpadł w pętlę uruchomień i nie potrafi się włączyć, kończąc BSOD-em. Do tego dochodzą wspomniane przez Windows Latest problemy z kamerami czy dostępem do historii plików – jednej z metod tworzenia kopii zapasowych danych w Windows 10.

Microsoft potwierdza część błędów

Co najważniejsze dla użytkowników, Microsoft zauważył już niektóre usterki po aktualizacji. Jeden z pracowników potwierdził, że trwa badanie sprawy problematycznych kamer internetowych, których usterki mają również wpływ na uwierzytelnianie przez Windows Hello. Problemy z historią plików nie zostały jednak jak dotąd potwierdzone.

Aby wyeliminować problemy, użytkownicy Windows 10 mają dwie opcje. Pierwsza to uzbrojenie się w cierpliwość i oczekiwanie na kolejny pakiet aktualizacji, w którym być może pojawią się łatki rozwiązujące przynajmniej część opisanych usterek. Druga to dezinstalacja pakietu KB4601319, po czym wszystkie błędy znikają.

By to zrobić, należy Wyświetlić historię aktualizacji w ramach Windows Update i wybrać opcję Odinstaluj aktualizację. W nowym oknie trzeba później odszukać wpis odpowiadający pakietowi KB4601319 i postępować zgodnie z poleceniami kreatora.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (156)