Windows 10: jak zabezpieczyć folder? Instrukcja krok po kroku
Jeśli z jednego komputera z Windows korzysta kilku użytkowników, może pojawić się konieczność zabezpieczenia dostępu do prywatnych danych. W tym poradniku przedstawiamy dwie skuteczne metody ochrony poufnych plików w Windows 10.
05.12.2023 20:55
Niezależnie od tego, czy sytuacja dotyczy komputera domowego czy stanowiska pracy w firmie, każdy z nas posiada na dysku twardym dane, którymi niekoniecznie chciałby się dzielić z innymi osobami. W poniższym poradniku przedstawiamy dwie popularne metody zabezpieczenia dostępu do folderu, które nie wymagają zakupu rozbudowanych narzędzi szyfrujących, a opierają się o te zaimplementowane w Windows 10 oraz wykorzystanie dodatkowej, darmowej aplikacji.
Windows 10: jak zabezpieczyć dostęp do folderu?
System Windows 10 (jak również Windows 11) posiada wbudowane rozwiązania, które umożliwiają zabezpieczanie dostępu do wybranego folderu. Niestety dostępne są tylko w edycjach Professional oraz Enterprise. Posiadacze wydania Home będą zmuszeni skorzystać z dodatkowego narzędzia, które opisujemy w dalszej części poradnika.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aby zaszyfrować dane przy użyciu mechanizmów zintegrowanych z Windows 10, wybierz odpowiedni folder i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy. Z menu kontekstowego wybierz pozycję Właściwości.
W oknie właściwości folderu kliknij przycisk Zaawansowane...
Zaznacz opcję Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane i zatwierdź klikając przycisk OK.
Następnie kliknij Zastosuj i wybierz, czy chcesz zaszyfrować tylko plik, czy plik oraz folder nadrzędny.
Ochrona danych z wykorzystaniem 7-zipa
Kolejnym bardzo prostym i skutecznym sposobem na zabezpieczenie danych przed osobami trzecimi jest stworzenie skompresowanego archiwum, do którego dostęp wymagał będzie podania hasła. W tym celu posłużymy się bardzo popularnym i darmowym archiwizerem 7-zip.
Kliknij prawym przyciskiem myszy folder, który chcesz zabezpieczyć i z menu kontekstowego wybierz opcję 7-zip, a następnie Dodaj do archiwum...
W wyświetlonym na ekranie oknie Dodaj do archiwum w polu Format archiwum wybierz zip i w sekcji Szyfrowanie wprowadź dwukrotnie hasło. Następnie zatwierdź operację poprzez kliknięcie OK.
Kolejny krok to utworzenie archiwum i jego szyfrowanie. Po tej operacji próba dostępu do zawartości stworzonego pliku ZIP skutkowała będzie odpowiednim komunikatem z prośbą o podanie hasła.
Poza przedstawionymi powyżej metodami prostej ochrony danych przed innymi użytkownikami komputera istnieje również wiele innych, np. z wykorzystaniem narzędzi VeraCrypt lub Folder Lock. Jeśli znacie godne polecenia sposoby lub sprawdzone oprogramowanie do tego celu to zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Daniel Karcz, dziennikarz dobreprogramy.pl