Windows 11 22H2 oficjalnie. Oto najważniejsze nowości
Windows 11 został zaktualizowany do wersji 22H2. To pierwsza "duża" i zarazem jedyna tego typu aktualizacja przewidziana na 2022 rok. Jedenastka jest już z nami od roku, a teraz dzięki aktualizacji została dodatkowo odświeżona i poprawiona.
Już na wstępie trzeba jednak zaznaczyć, że choć pełna lista zmian przewidzianych dla Windowsa 11 22H2 jest długa, niektóre nie będą dostępne od ręki. Część pojawi się w Jedenastce dopiero w ramach dodatkowego pakietu. To świeży patent na aktualizacje, który opisywaliśmy wcześniej. Premiera pierwszego takiego pakietu już w październiku.
Windows 11 22H2 na pierwszy rzut oka nie różni się istotnie od swojego poprzednika, a przynajmniej nie wizualnie. Microsoft podaje, że w tym wydaniu "okienek" skupiono się przede wszystkim na poprawie wydajności, narzędziach, które pomogą w pracy twórczej, dodatkowych zabezpieczeniach i poprawkach mających wpływ na komfort pracy zdalnej.
Nowości w Windows 11 22H2
Nowe funkcje, które już teraz trafiają do Windowsa 11 22H2 obejmują poprawione menu rozmieszczania okien na ekranie. Nowe podziały przydadzą się głównie w przypadku ultraszerokich monitorów, ale nie tylko. Dotychczas część problemów można było ominąć tylko z wykorzystaniem eksperymentalnych wciąż opcji oferowanych w ramach popularnego dodatku Power Toys. Windows 11 22H2 pozwala teraz dodatkowo indywidualnie przypinać poszczególne karty z Edge'a.
Do Windowsa 11 22H2 trafia także zupełnie nowy program Clipchamp, który ucieszy wszystkich fanów wideo - zwłaszcza tych, którzy pamiętają czasy prostego, acz skutecznego Windows Movie Makera. Nowy edytor, na podobnej zasadzie, pozwala w prosty sposób przygotowywać filmy do dalszej publikacji z uwzględnieniem tytułów, przejść i edycji dźwięku. Bez wątpienia będzie to narzędzie wykorzystywane przez początkujących lub niewymagających użytkowników chcących poprawić filmy z wakacji lub nieznacznie zmienić nagrania przed publikacją w internecie.
W Windows 11 22H2 pojawiają się także nowe opcje związane z obsługą kamer do wideorozmów. Co prawda zakres możliwości zależy od wykorzystanego sprzętu, jednak w najlepszym przypadku oprogramowanie pozwoli jeszcze lepiej rozmywać tło, kadrować postać i z wykorzystaniem SI w czasie rzeczywistym edytować obraz tak, by z perspektywy rozmówcy użytkownik cały czas patrzył mu w oczy - nawet, jeśli spogląda na ekran, a więc nieco w innym kierunku, niż prosto w obiektyw kamery.
Oprócz tego w systemie pojawia się także nowy mechanizm Smart App control pozwalający bezpiecznie instalować nowe aplikacje w Windowsie, dodatkowe preferencje związane z organizacją aplikacji w Menu Start oraz drobniejsze zmiany, w tym poprawki interfejsu, zmiany w działaniu trybu Nie przeszkadzać czy opcja tworzenia napisów na żywo z dowolnego nagrania - ale ta będzie dostępna tylko dla użytkowników korzystających z Windowsa 11 w języku angielskim.
Windows 11 22H2 - więcej zmian w październiku
Dla wielu użytkowników najważniejszą zmianą w "nowym" Windows 11 22H2 będą karty Eksploratora plików, które pozwolą wygodnie przeglądać zawartość kilku katalogów jednocześnie - na podobnej zasadzie, jak stron internetowych w przeglądarce. Niestety, jest to jedna z opcji, która trafi do Windowsa 11 22H2 dopiero w październiku.
Równolegle Eksplorator w Windows 11 zostanie nieco odświeżony i lepiej zintegrowany z OneDrive'em. W październiku w systemie pojawi się także odświeżona aplikacja do obsługi zdjęć (wraz z rozbudowanymi opcjami segregowania ich w formie albumów), dodatkowe sugestie w menu kopiowania (np. propozycje dodania wydarzenia do kalendarza w przypadku kopiowania dat), zmiany w wyświetlaniu ikon aplikacji na Pasku Zadań oraz dodatkowe opcje związane z udostępnianiem z użyciem Nearby Share.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl