Windows 11: aktualizacja KB5035853 powoduje BSOD-y

Marcowa aktualizacja KB5035853, która trafiła do użytkowników Windowsa 11 może powodować krytyczne błędy w systemie. Niektórzy doświadczają tzw. BSOD-ów i to tuż po zalogowaniu do Windowsa 11. Część użytkowników zwraca uwagę, że usterki nie da się usunąć w żaden oczywisty sposób.

BSOD w Windows 11
BSOD w Windows 11
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

Windows 11 bywa kapryśny, a najnowsza aktualizacja KB5035853, która trafiła do komputerów przez Windows Update niestety może być tego kolejnym przykładem. Jak opisuje Windows Latest, część użytkowników Okienek doświadcza "niebieskich ekranów śmierci" związanych z obsługą sterowników. Wszystko wskazuje na to, że winna jest zainstalowana wcześniej aktualizacja KB5035853, a problem trudno jest usunąć w prosty sposób, bo komputer potrafi się zawiesić tuż po uruchomieniu.

Niestety to nie koniec usterek, jakie może powodować aktualizacja Windowsa 11. Użytkownicy sygnalizują również w sieci problemy z przycinającym się dźwiękiem, niepoprawnym zarządzaniem pamięcią (co również prowadzi do krytycznego błędu). Po aktualizacji w niektórych przypadkach Windows 11 może się także nienaturalnie długo włączać - to spora wada, zważywszy że szybka gotowość do działania to jedna z cech szczególnych JedenastkiDziesiątki względem poprzednich Windowsów.

Aktualizację KB5035853 można wycofać z poziomu Windows Update, ale najpierw trzeba "zdążyć" zajrzeć do ustawień Windowsa, nim komputer się zawiesi. Jak wynika z raportów użytkowników, w praktyce da się to zrobić, bo zawieszanie się systemu jest niekonsekwentne. W najgorszych przypadkach niewykluczone jednak, że trzeba będzie pomóc sobie dodatkowymi narzędziami uruchamianymi z pamięci przenośnych lub zastosować przywracanie systemu z poziomu menu uruchamiania Windowsa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niezależnie od możliwych rozwiązań, aktualizacja KB5035853 pokazuje, że warto dbać o kopię zapasową danych i być przygotowanym na możliwe utrudnienia w korzystaniu z komputera w każdej chwili - mimo, że Microsoft deklaruje odpowiednie testowanie wszystkich łatek przed ich udostępnieniem na szeroką skalę. Kopię zapasową danych można wygodnie stworzyć przy użyciu wielu narzędzi, które znajdziecie w naszym katalogu oprogramowania.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (134)