Windows 11 uruchomi aplikacje z Androida dzięki Intel Bridge

Jedną z największych nowości zaprezentowanego właśnie przez Microsoft systemu Windows 11 będzie możliwość uruchamiania na komputerach aplikacji napisanych dla systemu Android. Umożliwi to technologia opracowana przez firmę Intel.

Kadr z prezentacji Windows 11
Kadr z prezentacji Windows 11
Źródło zdjęć: © Microsoft
Konstanty Młynarczyk

25.06.2021 13:10

Technologia Intel Bridge to działający w tle kompilator, który umożliwia uruchamianie aplikacji stworzonych dla architektur innych, niż x86 - w przypadku Windows 11 będzie to ARM, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby możliwe było korzystanie z oprogramowania napisanego na przykład dla procesorów RISC. Stanowi to część rozwijanej przez Intela strategii XCPU, która ma doprowadzić do zupełnej niezależności warstwy oprogramowania od warstwy sprzętu.

Intel Bridge jest rozwiązaniem uniwersalnym i będzie działało na wszystkich komputerach PC spełniających minimalne wymagania do zainstalowania systemu Windows 11. Oznacza to, że możliwość uruchamiania aplikacji dla Androida nie będzie ograniczona, jak podejrzewali niektórzy, do urządzeń z procesorami firmy Intel.

Smartfonowe aplikacje będą dostępne dla użytkowników Windows 11 za pośrednictwem odnowionego Microsoft Store, czyli wbudowanego w system sklepu z oprogramowaniem. Źródłem programów dla Androida ma być repozytorium Amazonu. Jest to najprawdopodobniej najbogatszym i najpełniejszym zbiorem aplikacji dla tego systemu oprócz Google Play.

Możliwość uruchamiania aplikacji napisanych dla systemu Android w systemie Windows to prawdziwa rewolucja. Pozwoli na korzystanie na komputerze z wielu unikalnych narzędzi dostępnych do tej pory wyłącznie na smartfony, zacierając granice między obydwoma ekosystemami.

Możliwym skutkiem wydaje się też renesans tabletów z systemem Windows i procesorami x86. Microsoft we współpracy z Intelem próbował już wykroić dla siebie kawałek rynku tabletów, jednak zakończyło się to tylko połowicznym sukcesem.

Udało się stworzyć zupełnie nową kategorię urządzeń - komputery konwertowalne, jak Surface Pro - które okazały się tak dobrą koncepcją, że dziś zarówno Apple jaki Samsung czy Huawei starają się ją naśladować, dodając do swoich tabletów możliwości zbliżające je do komputerów. Z drugiej strony, typowe tablety konsumenckie przeznaczone do konsumpcji treści nie cieszyły się zainteresowaniem kupujących, między innymi ze względu na bardzo ograniczoną pulę dostępnego typowo tabletowego oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)