Windows Lite jako odpowiedź Microsoftu na Chrome OS. Doniesienia o nowym projekcie

Microsoft pracuje nad systemem operacyjnym Windows Lite, który trafi do urządzeń z dwoma ekranami, a zarazem będzie odpowiedzią na Chrome OS – donosi The Verge.Jak wynika z dostępnych informacji, firma z Redmond chce być przygotowana na nadejście nowej kategorii urządzeń mobilnych, którą są właśnie konstrukcje dwuekranowe. Na ten moment trudno określić, jaką rolę miałby pełnić tego rodzaju sprzęt, ale faktem jest, że sama koncepcja nie stanowi bynajmniej nowości. Już od roku 2018 regularnie pojawia się w mediach.

Windows Lite jako odpowiedź Microsoftu na Chrome OS. Doniesienia o nowym projekcie
Piotr Urbaniak

Dość powiedzieć, że Lenovo nawet taki sprzęt wydało. Mowa o Yoga Book C930, który to jednak bazuje na standardowym Windowsie 10 i wykorzystuje drugi ekran głównie do wyświetlania klawiatury. Co więcej, do tworzenia dwuekranowych sprzętów zachęca Intel; ujawnił prototyp tabletu(?) o nazwie Tiger Rapids. Wreszcie, niejasny jest status microsoftowej Andromedy, o której również mówi się w kontekście praktycznego zastosowania dwóch ekranów.

Intel „Tiger Rapids”. Źródło: Intel / The Verge
Intel „Tiger Rapids”. Źródło: Intel / The Verge

Alternatywa dla Chromebooków

Niemniej o ile samo umieszczenie dwóch ekranów nie stanowi problemu, o tyle niewiadomą pozostaje praktyczne wykorzystanie takiego układu. Tu z pomocą przyjdzie ponoć Windows Lite, określany też nazwą kodową Santorini. (Obie nazwy są wewnętrzne i zapewne ulegną zmianie).

Windows Lite ma oferować uproszczony interfejs bez dynamicznego menu Start i podobnie jak Windows 10 S, uruchamiać wyłącznie aplikacje pobrane z Microsoft Store. Tyle że do tego, według doniesień, dojdzie jeszcze głębsza integracja z chmurą, polegająca na całkowitym przeniesieniu niektórych aplikacji i usług do środowiska sieciowego tak, jak w Chrome OS. A także, co oczywiste, system zostanie wyposażony w udogodnienia dla posiadaczy urządzeń dwuekranowych, choć na chwilę obecną nie wiadomo jakie konkretnie.

Dzięki chmurze, okrojony Windows miałby obniżone wymagania sprzętowe i działał płynnie na słabszym pod względem wydajności sprzęcie. Ponownie – tak, jak robi to Chrome OS.

Więcej szczegółów na ten temat usłyszymy podobno podczas majowej konferencji Build.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (85)