Windows RT 8.1 Update 3 dostępne. Aktualizacja wprowadza Menu Start
Choć wielu użytkowników czeka już na duża aktualizację dla systemu Windows 10, która ma naprawić sporo jego niedociągnięć, część z nich może o tym systemie w ogóle zapomnieć. Posiadacze urządzeń z Windows RT nie mogą go zainstalować, zamiast tego otrzymali właśnie zapowiadaną od dłuższego czasu aktualizację, która przynosi m.in. nowe Menu Start.
16.09.2015 10:26
Microsoft długo nie mógł zdecydować się, co dokładnie stanie się z tym systemem operacyjnym. Zadebiutował on na rynku w 2012 roku i był przeznaczony dla urządzeń z procesorami ARM. Jego celem było dostarczenie Windows 8 i dotykowej wersji pakietu Office 2013 posiadaczom tabletów. Niestety o ile idea była ciekawa, jej ograniczenia i ceny pierwszych urządzeń (Surface) skutecznie zniechęciły użytkowników. Największą wadą systemu jest bowiem brak możliwości uruchamiania aplikacji desktopowych. Ogromna baza oprogramowania znana ze standardowych wersji systemu Windows jest w tym przypadku ograniczona do aplikacji Modern instalowanych ze sklepu.
Przedstawiciele korporacji wyjaśnili dalsze losy tego systemu po swojej styczniowej prezentacji dotyczącej przygotowywanych nowości. Jak się okazało, miał on otrzymać aktualizację przynosząca niektóre funkcje znane z Windows 10. Tak też stało się w istocie: Windows RT 8.1 Update 3 trafia właśnie do użytkowników. Kompilacja jest oznaczona numerem 9600, a jej najważniejszym elementem jest wprowadzenie Menu Start. Nie jest to jednak dokładnie to samo menu, jakie znamy z Windows 10. Microsoft zdecydował się na wprowadzenie wersji DirectUI znanej z wczesnych wersji testowych swojego najnowszego systemu. Znajdziemy tu oczywiście wyszukiwarkę, skróty do najważniejszych i najczęściej używanych opcji, a także aktywne, animowane kafelki. Poza tym jednak innych nowości brakuje.
Ta aktualizacja jest najprawdopodobniej ostatnią paczką nowości dla posiadaczy Windows RT. Można ją uznać za protezę podobną do tego, co prezentował w czasie swojej premiery Windows Phone 7.8. Czy jednak można uważać, że klienci Microsoftu zostali kompletnie zignorowani? Gdybyśmy zdecydowali się na tablet z Androidem, to po niemal trzech latach od premiery producent zapewne w ogóle by o nim już nie pamiętał. Tutaj sytuacja wygląda inaczej: choć zmiany są niewielkie, użytkownicy otrzymali nowe menu, a dodatkowo cały czas otrzymują wszystkie poprawki bezpieczeństwa. System nadal spełnia swoje najważniejsze zadania, czego przykładem jest tablet Surface jednego z członków naszej redakcji: może posłużyć do wygodnego konsumowania treści bez przejmowania się problemami trapiącymi desktopowe odsłony Windows.
Co dalej? Posiadacze urządzeń z Windows RT spragnieni nowości i wrażeń powinni rozejrzeć się za tabletami lub urządzeniami hybrydowymi z systemem Windows 10. Choć nie jest on doskonały i wiele można mu zarzucić, oferuje znacznie większe możliwości: uruchamianie standardowych programów, wsparcie dla aplikacji uniwersalnych, a także tryb tabletu i Continuum, które automatycznie zadba o zmiany w interfejsie w momencie, gdy podepniemy lub odepniemy klawiaturę. Wersję RT czas najwyższy pożegnać, to już przeszłość.