Wspólne 5G. Operatorzy szykują list intencyjny do firmy Exatel

Pisząc o programie wyborczym PiS wspominaliśmy o pomyśle wprowadzenia jednej wspólnej dla operatorów sieci 5G. Okazuje się, że sprawa jest dużo bardziej rozwojowa, niż wielu myślało. Operatorzy szykują list intencyjny w tej sprawie.

Wspólna sieć 5G bardziej realna niż myśleliśmy (fot. iStock)
Wspólna sieć 5G bardziej realna niż myśleliśmy (fot. iStock)

Przede wszystkim pamiętajmy, że to tylko list intencyjny. Nie jest jeszcze pewnikiem, że poruszane w nim sprawy odniosą realny skutek. Mimo to, nie można przejść obojętnie. Wychodzi z niego konkretny krok w kierunku narodowej sieci 5G. Tak jak ostatnio przytaczaliśmy fragment z programu wyborczego obecnie rządzącej partii:

[quote]„Z uwagi na fundamentalne znaczenie sieci 5G dla bezpieczeństwa informatycznego Państwa doprowadzimy do sytuacji, w której kontrolę nad siecią będzie pełniła polska firma. Na tym etapie nie przesądzamy jaka to będzie firma."[/quote]

Exatel na straży 5G

Już wtedy mieliśmy pewne domysły, że jeśli tak faktycznie się stanie, to zapewne pierwszym wyborem będzie Exatel, ale jeszcze nie dzieliliśmy się nimi z czytelnikami. Teraz to coś więcej i nie ma co bagatelizować wcześniejszych rozważań, bo potwierdziło je nieoficjalnie źródło informacji, na które powołuje się Telko.in.

Operatorzy sieci komórkowej chcieliby właśnie z tą firmą współtworzyć jedną hurtową sieć 5G. Wspomina się o czterech operatorach MNO, więc nie trudno rozszyfrować zwrot jako Play, Orange, T-Mobile i Plus. Nowa infrastruktura opierałaby się na paśmie 700 Mhz. W jego ramach wydzielone będą 2 x 30 MHz i 1 x 20 MHz.

700 MHz a TV i wschód

Istnieje jednak jeden zasadniczy problem, który komplikuje wykorzystanie okolic 700 MHz. To pasmo charakterystyczne dla telewizji naziemnej i jest wykorzystywane aktywnie chociażby w krajach zza naszej wschodniej granicy. Nie tylko tam, ale państwa Unii Europejskiej to nie problem, bo w stosownym czasie nie będą wykorzystywać już w tych celach 700 MHz. Jednak blok wschodni nie jest tak skory do współpracy. Tym bardziej, że w Obwodzie Kaliningradzkim 700 MHz jest używane przez wojsko.

Inwestycja jest wyjątkowo droga, a wspólna infrastruktura zmniejszy wydatki każdego z podmiotów, poza tym może pozytywnie wpłynąć na czas prac. Exatel S.A., który zawiadywałby siecią 5G jest od kilku lat w 100% spółką państwową. W 2017 roku PGE S.A. będące wyłącznym właścicielem firmy, sprzedało ją w pełni Skarbowi Państwa.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (58)