Wybory parlamentarne 2023 będą inne. Oto jak sprawdzić gdzie głosujesz

W połowie października czekają nas pierwsze wybory parlamentarne z udziałem Centralnego Rejestru Wyborców. To kolejna usługa państwowa online, której można oczekiwać w aplikacji mObywatel.

Wybory parlamentarne 2023 będą inne
Wybory parlamentarne 2023 będą inne
Źródło zdjęć: © freepik

29.09.2023 16:42

Centralny Rejestr Wyborców funkcjonuje od sierpnia i zastąpił prowadzone dotychczas przez gminy lokalne rejestry wyborcze. Obecnie jest dostępny online i pozwala sprawdzić gdzie powinniśmy głosować, a nawet zmienić tę lokalizację.

Gdzie głosować w wyborach parlamentarnych 2023?

Centralny Rejestr Wyborców jest potężną rewolucją dla administracji państwowej. Całkowicie zmienia organizację wyborów parlamentarnych. Za listy uprawnionych do głosowania w poszczególnych komisjach wyborczych nie odpowiadają już urzędy lokalne. Z punktu widzenia wyborców, CRW ułatwia skuteczne oddanie głosu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miejsce, w którym możemy zagłosować na swoich przedstawicieli u władzy jest zależne od naszego miejsca zamieszkania. Nie zawsze jest to życiowe rozwiązanie, a CRW pozwala łatwo tę niedogodność zmodyfikować.

Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach parlamentarnych 2023?

Posługując się Profilem Zaufanym w CRW możemy:

  • sprawdzić obowiązujące nas miejsce głosowania
  • złożyć wniosek o głosowanie w miejscu pobytu stałego
  • złożyć wniosek o dopisanie do rejestru wyborców

Złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania nie wymaga już wizyty w urzędzie gminy, która ma nas na liście wyborców. Potwierdzenie zainicjowanych w CRW zmian obsługują wszystkie urzędy gminy, ambasady i konsulaty. Zaświadczenie o prawie do głosowania wyda nam więc ten urząd, do którego jest nam najbliżej.

Wystarczy, że odwiedzimy zakładkę usług dla obywatela w serwisie gov.pl. Posługując się Profilem Zaufanym możemy tam zgłosić zmianę miejsca głosowania. To wystarczy, żeby nasz wniosek został zrealizowany i oczekiwał na nas już po 5 dniach roboczych.

CRW w aplikacji mObywatel

Dostęp do Centralnego Rejestru Wyborców oferuje też aplikacja mObywatel, a właściwie powinna. Przewiduje to aktualizacja z 22 września (wersja 4.17.0 mObywatel). Po zalogowaniu Profilem Zaufanym powinniśmy móc sprawdzić status swoich praw wyborczych oraz potwierdzić która komisja oczekuje nas w dniu wyborów.

Niestety, funkcjonalność ta nie jest powszechnie dostępna. O problemach donoszą użytkownicy AppStore oraz Sklepu Play.

Brak dostępności CRW w mObywatel
Brak dostępności CRW w mObywatel© Licencjodawca

Dostawca aplikacji nie wskazuje ile czasu potrzebuje na poradzenie sobie z problemami najnowszego wdrożenia.

Wpływ CRW na wybory parlamentarne 2023

Niewątpliwie CRW jest pierwszym poważnym krokiem do wyborów, w których głosować będziemy online. Czyni też wybory parlamentarne 2023 bardziej powszechnymi niż kiedykolwiek. Uprawnieni do głosowania nigdy wcześniej nie mogli tak łatwo i szybko zmienić miejsca, w którym wrzucą swój głos do urny.

Istnieje też szansa, że CRW może mieć wpływ na wyniki wyborów parlamentarnych. O być albo nie być kandydatów na posłów i senatorów decyduje bowiem poparcie w okręgu wyborczym. Miejsce, w którym oddajemy głos jest więc istotną zmienną. Czy łatwy dostęp do CRW rzeczywiście cokolwiek zmieni, dowiemy się za kilka tygodni.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)