Wygodny desktopowy system operacyjny na Androidzie dzięki VNC Viewer

Mimo że wielu próbowało już zatrzeć granicę między mobilnymi i desktopowymi systemami operacyjnymi, dotychczas efekty są umiarkowanie udane. Wciąż mobilne systemy i same interfejsy mają swoje liczne ograniczenia. Zaskakująco dobre rezultaty można jednak uzyskać bez obciążania urządzenia mobilnego, dzięki zdalnemu dostępowi. Świetnie przysłuży się temu Raspberry Pi z zainstalowanym Raspbianem, smartfon lub tablet z Androidem oraz VNC. Oczywiście zdalny dostęp można uzyskać do jakiegokolwiek innego urządzenia z systemem, który obsługuje interfejs VNC.

Wygodny desktopowy system operacyjny na Androidzie dzięki VNC Viewer

24.07.2017 17:04

Co więcej, skonfigurowanie serwera i uzyskanie do niego dostępu jest bardzo proste. Punktem wyjścia niech będzie Raspberry Pi z zainstalowanym Raspbianem. Instrukcje instalacji tego systemu publikowaliśmy już wcześniej. Po starcie systemu konieczne jest zainstalowanie VNC Connect, o ile nie został on już preinstalowany. Aby to zrobić, wystarczy przejść do terminala i wprowadzić tam polecenie:[frame]sudo apt-get install realvnc-vnc-server realvnc-vnc-viewer[/frame]Następnie w terminalu lub w trybie graficznym musimy włączyć obsługę interfejsu VNC. Możemy zatem przejść do ustawień Raspberry lub po prostu uruchomić tekstowe narzędzie konfiguracyjne poprzez wprowadzenie polecenia:

sudo raspi-config

W centrum konfiguracji należy przejść (nawigacja odbywa się za pomocą przycisków ze strzałkami) do pozycji oznaczonej numerem 4, Interfacing Options. Po naciśnięciu klawisza Enter, należy przejść do pozycji trzeciej, VNC i znów nacisnąć Enter. Użytkownik zostanie wówczas poproszony o wybór, czy serwer VNC ma być włączony na urządzeniu. Wybieramy Tak i możemy opuścić centum konfiguracji. Po ponownym uruchomieniu urządzenia, serwer będzie gotowy.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Teraz trzeba się z nim połączyć. W naszym przypadku będzie to klient VNC Viewer na Androida, darmowy i dostępny w naszej bazie oprogramowania. Po instalacji dodajemy nowe połączenie (przycisk plusa w lewym dolnym rogu) i wprowadzamy adres IP Raspberry. Skąd go wziąć? W terminalu na Raspberry wystarczy wprowadzić polecenie:[frame]hostname -I[/frame]Uzyskany w ten sposób adres przepisać należy do VNC Viewera, nadać połączeniu nazwę i połączyć się. Wówczas użytkownik zostanie poproszony o login i hasło. Domyślna nazwa użytkownika to pi, zaś hasło to raspberry.

Raspbian na ekranie Xiaomi Mi Max
Raspbian na ekranie Xiaomi Mi Max

Wydawać mogłoby się, że największym problemem będzie teraz nawigacja. To jednak w tym względzie VNC Viewer zaskakuje najbardziej. Nie musimy się bowiem borykać z próbą trafiania w niewielkie elementy interfejsu desktopowego Raspbiana. Cały wyświetlacz staje się bowiem gładzikiem, przez co kursorem możemy wygodnie poruszać za pomocą gestów np. kciuka w lewym dolnym rogu urządzenia.

Tryb myszki: u dołu lewy, środkowy i prawy przycisk, z boku rolka.
Tryb myszki: u dołu lewy, środkowy i prawy przycisk, z boku rolka.

To jednak nie jedyne rozwiązanie. Z górnego menu można także wybrać tryb myszki, w którym nadal całość ekranu jest gładzikiem, a w dodatku na krawędziach ekranu wyświetlane są przyciski myszki. Oprócz trybu myszki z górnego menu możemy także wywołać klawiaturę ekranową czy wyświetlić informacje o połączeniu. Jest ono domyślnie szyfrowane 128-bitowym kluczem AES, zaś przy rozdzielczości HD przepustowość wynosiła ok. 6500 kb/s, co dawało opoźnienia rzędu niecałych 30 milisekund.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)