YouTube może zapłacić nawet 2,5 miliarda funtów kary. Pozew trafił do sądu

Do sądu w Wielkiej Brytanii trafił pozew zawierający solidny zarzut przeciwko YouTube. Działacz na rzecz prywatności oskarża Google o świadome naruszenie przepisów i domaga się odszkodowania na rzecz każdej z ofiar. Każde dziecko lub rodzina mają otrzymać nawet 500 funtów brytyjskich.

YouTube może zapłacić rekordową karę /fot. GettyImages
YouTube może zapłacić rekordową karę /fot. GettyImages
Arkadiusz Stando

Duncan McCann złożył pozew w Najwyższym sądzie Wielkiej Brytanii przeciwko serwisowi YouTube. Jest analitykiem w New Economics Foundation i zajmuje się poszukiwaniem nadużyć prywatności przez gigantów technologicznych. Aktualnie na jego oku znalazł się właśnie serwis YouTube.

Jak twierdzi Duncan McCann, YouTube w nieautoryzowany sposób wykorzystywał dane zebrane od milionów brytyjskich dzieci. Ten proces narusza przepisy UE oraz Wielkiej Brytanii związane z Ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych, wprowadzonym przez Parlament Europejski i Radę UE. Tym samym, McCann zażądał, aby YouTube wypłacił od 100 do 500 funtów każdemu z brytyjskich dzieci, o których mowa. Łącznie 2,5 miliarda funtów.

Składający pozew Duncan McCann oraz wspierające go firma prawnicza Hausfeld i organizacja Foxglove strzegąca prawa cyfrowego twierdzą, że YouTube świadomie narusza przepisy. "Wiedzą doskonale, że miliony dzieci oglądają YouTube. Zarabiają na nielegalnym gromadzeniu danych o najmłodszych podczas oglądania filmów na YouTube - a następnie wyświetlają wysoce ukierunkowane reklamy, mające na celu wpływanie na wrażliwe młode umysły" - czytamy w oświadczeniu Foxglove.

Google tłumaczy swoją politykę, ale już wcześniej został za nią ukarany

Rzecznik YouTube w rozmowie z serwisem Bloomberg stwierdził, że aplikacja YouTube nie jest przeznaczona dla osób poniżej 13 roku życia. Dodaje także, że specjalnie dla najmłodszych użytkowników uruchomili aplikację YouTube Kids, jako miejsce, gdzie ich dane są bezpieczne. Jest w tym pewna logika, ale to tłumaczenie nie przejdzie.

Do podobnej sytuacji doszło w ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych. Google przyjął karę wynoszącą 170 milionów dolarów w związku z naruszeniem COPPA, jednego z przepisów stanowych dotyczących prywatności cyfrowej w USA. W związku z nim, nakłada się pewne ograniczenia na gromadzenie oraz wykorzystywanie danych osób w wieku do 12 lat. Administratorzy są zobowiązani do publicznego informowania o polityce prywatności, a także uzyskania zgody rodzicielskiej na udostępnianie informacji na temat nieletnich osobom trzecim.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)