Z tego korzystają hakerzy. Czołowe zagrożenia w sieci
Poznaliśmy narzędzia, z których korzystają hakerzy. Wśród czołowych zagrożeń w polskiej sieci bryluje Formbook, który wpłynął na 11,5 proc. sieci. Dla całego świata sytuacja wygląda jednak inaczej.
Zespół ekspertów z Check Point Software Technologies przygotował zestawienie narzędzi, które są najczęściej wykorzystywane przez cyberprzestępców w Polsce i na świecie. Zaskakujące może być to, jak duży jest udział poszczególnych rozwiązań wśród wszystkich zagrożeń sieciowych.
Przygotowane zestawienie dotyczy maja 2023 r. W Polsce najbardziej powszechnie wykorzystywane było oprogramowanie Formbook, które wpłynęło na 11,5 proc. sieci firmowych (w skali świata 5 proc.). Jest to Infostealer, czyli oprogramowanie, które ma za zadanie przeszukiwanie zasobów na zainfekowanym komputerze i wykradanie ich. Formbook potrafi wykonywać zrzuty ekranu, sprawdzać, jakie klawisze zostały wciśnięte, a także pobierać pliki wykonywalne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić notebook Asus Zenbook S 13?
Z tych narzędzi korzystają hakerzy
W skali świata najczęściej wykorzystywany był Qbot. Jest to wielozadaniowe oprogramowanie, które pierwszy raz wykryto w 2008 r. Zaprojektowano je w celu kradzieży danych uwierzytelniających użytkownika, rejestrowania naciśnięć klawiszy, szpiegowania transakcji bankowych, kradzieży ciasteczek z przeglądarek i, podobnie jak w przypadku Formbooka, instalowania nowego szkodliwego oprogramowania. Oprogramowanie to odnotowano w 6 proc. sieci firmowych na świecie i w 4,5 proc. sieci w Polsce.
Wśród najczęściej wykorzystywanego oprogramowania znalazł się też AgentTesla. Wpłynął on na 3,5 proc. sieci na świecie i 4,5 proc. polskich sieci. Jego możliwości są zbliżone do dwóch wspomnianych wcześniej narzędzi.
Potrzebna edukacja w sferze cyberbezpieczeństwa
- Publiczne narzędzia i usługi są coraz częściej wykorzystywane przez cyberprzestępców do dostarczania i przechowywania kampanii złośliwego oprogramowania. Wiarygodność źródła nie gwarantuje już pełnego bezpieczeństwa - zauważa Maya Horowitz, wiceprezes ds. badań w firmie Check Point Software.
- To podkreśla pilną potrzebę edukacji w zakresie identyfikowania podejrzanych działań. Zdecydowanie odradzamy ujawnianie danych lub pobieranie załączników, chyba że prośba ma potwierdzoną autentyczność - dodaje ekspertka Check Pointa, wskazując na rosnące zagrożenia związane z wyłudzeniami danych.
Setki zainfekowanych aplikacji w Google Play
W przypadku narzędzi stosowanych do przeprowadzania ataków na urządzenia mobilne liderem jest trojan bankowy Anubis. Został on stworzony z myślą o urządzeniach z systemem Android. Narzędzie to ciągle ewoluuje. Od kiedy wykryto je po raz pierwszy, zyskało szereg nowych funkcji, takich jak funkcjonalność trojana zdalnego dostępu (RAT), keyloggera, możliwość nagrywania dźwięki i różne funkcje ransomware. Według Check Point Research narzędzie to było wykrywane w setkach aplikacji dostępnych w sklepie Google Play.
Pełne zestawienie na temat narzędzi wykorzystywanych przez cyberprzestępców dostępne jest na blogu Check Point.
Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl