Założyciel polskiego oddziału Microsoftu oceni pomysły finalistów Imagine Cup 2015

W organizowanym przez Microsoft konkursie Imagine Cup już wielokrotnie zwyciężali lub zajmowali czołowe lokaty polscy studenci. Począwszy od drugiej edycji, która odbyła się w 2005 roku, młodzi Polacy zostają doceniani w różnych kategoriach: tworzeniu gier komputerowych, algorytmów czy filmów krótkometrażowych. Wytypowane zostały już polskie zespoły ubiegające się o udział w międzynarodowych półfinałach, a jak właśnie się dowiedzieliśmy oceni je Waldemar Sielski, pierwszy prezes i założyciel Microsoftu w Polsce. Między innymi za sprawą wiedzy i doświadczenia we wprowadzaniu innowacji na rynek został on nowym Kapitanem konkursu Imagine Cup:

Założyciel polskiego oddziału Microsoftu oceni pomysły finalistów Imagine Cup 2015

Objęcie stanowiska Kapitana konkursu Microsoft Imagine Cup w Polsce to dla mnie świetna okazja, aby robić to, co najbardziej lubię, czyli przyczyniać się do przekuwania dobrych pomysłów w realne wejście na rynek.

Drużyny z całego świata będą konkurować w trzech kategoriach. Jedna z nich to szeroko pojęte Innowacje. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje przedsięwzięcie studentów Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Stworzona przez nich aplikacja Untwisted ma w założeniu informować użytkownika o ruchu w miejscach takich jak kluby czy puby. Nietrudno wyobrazić sobie możliwość spieniężenia takiego pomysłu – skorzystać mogliby na tym nie tylko użytkownicy, ale także właściciele lokali. Dzięki informacjom o frekwencji czy liczbie wolnych stolików klient, w zależności od swoich predyspozycji, świadomie wybierałby miejsce, w który miło spędzi czas. W wyniku współpracy poznańskich studentów z Zespołu Szkół Komunikacji, Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, tamtejszej politechniki oraz Wyższej Szkoły Zarządzania w Warszawie powstał natomiast Smartmirrors – system dostosowujący pozycję lusterek w zależności od pozycji motocyklisty. [img=g_--x--_-_39583x20130301114005_00]Na przykładzie kategorii Innowacje dobrze widoczny jest położony przez organizatorów nacisk na plan biznesowy. Przed biorącymi udział w konkursie stało nie tylko wyzywanie polegające na stworzeniu dobrej i względnie innowacyjnej aplikacji. Istotny wpływ na ocenę pracy zespołu ma mieć także jego potencjał na światowym rynku startupów. Potwierdza to także grono partnerów Microsoftu, które składa się w dużej części z firm mających pomóc autorom zwycięskich przedsięwzięć nie tylko w urzeczywistnieniu swoich planów, ale także w czerpaniu z nich zysków. Kolejną kategorią jest enigmatycznie brzmiące World Citizenship. W praktyce chodzi o pomysły, które mogą w istotny sposób wpłynąć na rzeczywistość, jednak w odróżnieniu od poprzedniej kategorii, mamy tu do czynienia z możliwie jak największą skalą działalności. Większość polskich zespołów skupiła się w tym przypadku na zdrowiu. Może to być spowodowane faktem, że na podium Imagine Cup 2014 w tej kategorii znalazły się kolejno: aplikacja mająca diagnozować anemię poprzez zrobienie samolubki (co w zasadzie sprowadzało się do aplikacji porównującej paletę kolorów z barwą gałki ocznej), program monitorujący postępy w rehabilitacji dla osób po zawałach serca oraz usługa udostępniająca informacje o przystosowaniu danego budynku do wymogów osób niepełnosprawnych. Ostatnią z kategorii są gry komputerowe. Efekty swojej pracy zaprezentuje w półfinałach zespół GuARds z WAT w Warszawie, J Team z Politechniki Opolskiej i SWPS we Wrocławiu, gdański Lumi-Systems, Serious English Name z Uniwersytetu Łódzkiego i Vivid Dream z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zgłoszone programy muszą być kompatybilne z Windows, Windows Phone lub Windows Azure. Z pełną listą zespołów, które wezmą udział w krajowych eliminacjach można zapoznać się przeglądając opublikowaną przez Microsoft listę zawierającą także krótki opis konkursowego przedsięwzięcia.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)