Zamień swoje obecne „okienka” w Windows 9. Część druga: przywróć Menu Start
Do premiery Windows 9 pozostało już niewiele czasu, a pierwszą wersję testową, która udostępniona zostanie wszystkich zainteresowanym, powinniśmy zobaczyć już w przyszłym miesiącu. Nowy system operacyjny Microsoftu ma być odpowiedzią na skargi użytkowników niezbyt dobrze przyjętej Ósemki. W Windows 9 ma zniknąć pasek zaklęć, pojawią się wirtualne Pulpity oraz długo wyczekiwane Menu Start powróci w nieco odświeżonej wersji.
Jedną z większych zmian zauważalnych przez przeciętnego użytkownika Windows 8 jest ekran startowy. Miał on zastąpić Menu Start oraz stać się centrum interfejsu tego systemu operacyjnego. Microsoft z tym elementem wiązał spore plany; to on był widoczny tuż po uruchomieniu się systemu, bez względu na to czy korzystaliśmy z tabletu czy z laptopa nie posiadającego dotykowego wyświetlacza. Dla wielu osób korzystanie z kafelków za pomocą klawiatury i myszki nie było w ogóle wygodne i większość chciała powrotu Menu Start.
Jednak czy naprawdę potrzebujemy powrotu Menu Start do samego Windows? Aplikacje Modern UI przy swoich klasycznych, desktopowych odpowiednikach wypadają słabo, raczej bliżej im do prostych aplikacji znanych ze smartfonów, a korzystanie z nich na urządzeniu pozbawionym dotykowego ekranu nie jest zbyt wygodne. Mimo że aplikacje nie zachwycają, to nie można tego samego powiedzieć o ekranie startowym.
Nawet na laptopie nie posiadającym dotykowego wyświetlacza korzystanie z nowego rozwiązania może być całkiem wygodne. Musimy tylko zadbać o odpowiednie ułożenie kafelków i przypiąć tylko najważniejsze aplikacje. Najtrudniejszym zadaniem będzie zmiana przyzwyczajeń i potraktowanie nowego elementu jako bardziej rozbudowanego Menu Start.
Z drugiej strony, narzucenie przez Microsoft nowego interfejsu nie oznacza, że musimy akceptować tę decyzję. Jeśli Menu Start jest dla nas wygodniejsze, nie męczmy się z ekranem startowym, próbując go chociaż w pewnym stopniu doprowadzić do stanu użyteczności. W związku z tym, że Microsoft (póki co) nie dał nam możliwości powrotu do Menu Start, powstało sporo programów wprowadzających samodzielnie ten element. Warto też pamiętać, że wraz z kolejnymi aktualizacjami do Windows 8, firma z Redmond postanowiła zmniejszyć rolę ekranu startowego na klasycznych komputerach, tak by uruchamiać komputer bezpośrednio do klasycznego interfejsu pulpitu, okien i ikon.
Jak już na początku wspomniano, wraz z Windows 9 mają być wprowadzone zmiany, które zwiększą komfort korzystania na urządzeniach pozbawionych ekranu dotykowego. Jednak już teraz, w pewnym stopniu, możemy upodobnić swój obecny system operacyjny do Dziewiątki. Wcześniej pisaliśmy o programach, które w systemie operacyjnym Microsoftu wprowadzają wirtualne pulpity. Natomiast teraz zajmiemy się programami, które w Windows 8 dodadzą Menu Start.
Classic Shell
Pierwszym programem na który warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy ponownie korzystać z Menu Start jest Classic Shell. Cieszy się on dużą popularnością i pozytywnymi opiniami wśród użytkowników. Po instalacji w Windows 8.1 zastępowany jest przycisk Menu Start wprowadzony wraz z tym systemem. Po kliknięciu na niego nie zobaczymy już ekranu startowego, lecz Menu Start mocno przypominające te zastosowane w Windows 7. W ustawieniach możemy zmienić wygląd przycisku, wykorzystując praktycznie dowolną bitmapę.
Dostępne są też trzy podstawowe style Menu Start – klasyczny, klasyczny z dwoma kolumnami oraz styl Windows 7. Natomiast jeśli nie chcemy całkowicie porzucać ekranu startowego i mamy zamiar korzystać z niego wraz z Classic Shell, to w łatwy sposób możemy skonfigurować program, tak aby pod klawiszem Windows lub pod kombinacją klawiszy byłby dostępny ekran startowy. Dodatkowo możemy spersonalizować wygląd samego Menu Start. Do wyboru mamy następujące kompozycje: wzorowaną na Windows 8, Aero Glass z Windows 7 lub utrzymaną w bardziej klasycznej stylistyce. Jeśli domyślne ustawienia nam nie odpowiadają, to możemy zdecydować też o wielkości ikon, rozmiarze fontów czy wyłączeniu przezroczystości. Oczywiście producent nie zapomniał o oddaniu nam opcji pozwalających na wybranie, które elementy mają być dostępne na liście w Menu Start. Jeśli ktoś miał kontakt z Menu Start dostępnym w Windows 7, to nie będzie miał żadnego problemu z korzystaniem z Classic Shell. układ elementów jest praktycznie identyczny. Ten program oferuje też możliwość wprowadzenia nowych elementów do eksploratora plików i Internet Explorera.
Start8
Drugim programem, który może okazać się świetnym zastępcą Menu Start jest Start8. Na początku warto zaznaczyć, że program dostępny jest w wersji trial i po podaniu naszego adresu e-mail, za darmo możemy z niego korzystać tylko przez 30 dni. Ze względu na to, że ten program jest płatny, większość osób mogłaby spodziewać się większej funkcjonalności niż w przypadku Classic Shell, ale tak naprawdę dostajemy program uboższy. Do wyboru mam dwa główne style – pierwszy to klasyczne Menu Start, drugi to ekran startowy uruchomiony w okienku o określonej wielkości. Wygląd Menu Start oferowanego przez Start8 możemy skonfigurować wybierając z pośród jednej z czterech kompozycji: domyślnej, z czarnymi krawędziami, inspirowanej Windows 7 oraz Shadow, czyli połączenia domyślnej z wyglądem Windows 7.
W Start8 znajdziemy też bardziej zaawansowane opcje personalizacji jak wybór dużych ikon, pokazywanie niedawno używanych aplikacji czy wyróżnianie ostatnio zainstalowanych programów. Oczywiście możemy też wybrać jakie elementy mają być wyświetlane w Menu Start. Start8 pozwala również na wybranie działania przycisku Menu Start – w jaki sposób mamy mieć dostęp do ekranu startowego, a w jaki do samego programu. Dodatkowo dostajemy możliwość wyłączenia przezroczystości paska zadań, a także dezaktywowania aktywnych narożników w Windows 8. Start8 mógłby być bardzo dobrą alternatywą dla Classic Shell – jeśli byłby darmowy.
8StartButton
Wśród programów pozwalających nam w Windows 8 przywrócić Menu Start znajdziemy też 8StartButton. Nie jest on dostępny w języku polskim. Na tle innych wyróżnia się rozmiarem, plik instalacyjny jest kilkukrotnie większy. Sam program działa też bardziej topornie (mimo dysku SSD). Na włączenie 8StartButton po uruchomieniu systemu musimy czekać jeszcze kilka sekund. Przy domyślnych ustawieniach po kliknięciu na przycisk Menu Start nie dostajemy klasycznego wyglądu Menu Start, a okrąg złożony z sześciu ikonek. Dopiero jedna z nich pozwala nam włączyć listę. Samo Menu Start pod względem wyglądu różni się od tego znanego nam z Windows 7.
Twórcy programu chcieli wyróżnić się na tle konkurencji, ale nie wyszyło im to zbyt dobrze, ich produkt jest mniej intuicyjny od innych i posiada niepotrzebne udziwnienia. Mimo że z 8StartButton możemy korzystać za darmo, to dostęp do wielu funkcji, jak chociażby możliwość personalizacji jest płatny. Wyszukiwanie programów też nie funkcjonuje tak jak powinno, nie możemy w łatwy sposób wyszukać dostępnych na komputerze aplikacji. Jeśli ktoś szuka prostego programu, który zaoferuje Menu Start zbliżone do tego z Windows 7, to powinien zrezygnować z 8StartButton. Natomiast jeśli rozwiązanie Microsoftu zbytnio nam nie odpowiadało, to warto sprawdzić co zaoferowali nam twórcy tego programu.
StartIsBack
Ostatnim programem, o którym warto wspomnieć jest StartIsBack. Na początku warto zaznaczyć, że jest on dostępny w wersji trial i bezpłatnie możemy z niego korzystać tylko przez 30 dni. Jeśli zaś korzystamy z Windows 8.1, to musimy pobrać specjalną wersję przeznaczoną do tego systemu operacyjnego. StartIsBack podobnie jak dwie pierwsze propozycje, oferuje interfejs zbliżony do tego znanego z Menu Start zastosowanego w Windows 7. W związku z tym nie powinniśmy mieć żadnego problemu z korzystaniem z tego narzędzia.
StartIsBack działa szybko i stabilnie, uruchamia się od razu z systemem. Wśród opcji pozwalających na spersonalizowanie Menu Start znajdziemy możliwość wyboru stylu z pośród czterech głównych: Windows 7, Plain8 (wzorowany na Windows 8), AeroByDesing oraz Aero8. Dodatkowo możemy między innymi ustalić, czy Menu Start i pasek zadań mają być przezroczyste, ukryć obraz użytkownika, a także wybrać jak ma wyglądać sam przycisk Menu Start. Zdecydować możemy również o tym czy system ma być uruchamiany wprost do Pulpitu czy może do ekranu startowego oraz włączyć/wyłączyć aktywne narożniki w Windows 8.
Jeśli więc chcemy w Windows 8 przywrócić Menu Start, to najlepszym wyborem wydaję się być Classic Shell, program jest prosty, działa szybko i stabilnie, zapewnia Menu Start zbliżone do tego znanego z Windows 7, a więc dość intuicyjne. Warto też sprawdzić StartIsBack i Start8, programy dostępne są w wersji trial i bez żadnych opłat możemy korzystać z nich tylko przez określony czas, ale może okazać się, że za ich funkcjonalność naprawdę warto zapłacić. Na 8StartButton mogą zdecydować się osoby szukające czegoś nowego, wyróżniającego się na tle konkurencji, którym zaproponowane w Windows 7 rozwiązanie nie przypadło do gustu. Jednak trzeba pamiętać, że 8StartButton momentami działa dość topornie. Natomiast na oficjalny powrót Menu Start musimy poczekać do premiery Windows 9. Szkoda, że Microsoft dopiero niedawno zrozumiał, że wprowadzanie na siłę nowego elementu, nie dając użytkownikom możliwości wyboru, jest naprawdę słabym pomysłem.