Zapomniałeś hasła? Intel i MasterCard sprawią, że zalogujesz się samolubką
Według przedstawicieli firmy MasterCard, weryfikacja tożsamości użytkownika oparta na wprowadzanie przez niego loginów i haseł jest zbyt problematyczna. Podobną opinię ma w tej kwestii Intel, o czym zakomunikowano podczas tegorocznych targów IFA. Obie firmy pracują niezależnie nad metodą logowania się za pomocą funkcji oferowanych przez urządzenia mobilne: na przykład samolubki lub odcisku linii papilarnych.
Usługa pozwalająca na logowanie się do bankowych kont internetowych opracowywana przez MasterCard nosi nazwę MasterCard Identity Check. Ma być ona odpowiedzią na zapotrzebowanie użytkowników, którzy według przeprowadzonych przez firmę badań, często rezygnują z sfinalizowania transakcji internetowych z powodu zapomnianego loginu lub hasła. W takich sytuacjach będą oni mogli po prostu zrobić sobie samolubkę, a program przeanalizuje fotografię rozpoznając właściciela konta. Podobne efekty będzie można osiągnąć dzięki zeskanowaniu linii papilarnych.
MasterCard nie opublikował jednak informacji, na jakiej podstawie program będzie weryfikował punkty charakterystyczne dla danej twarzy – do działania aplikacji konieczne byłoby stworzenie sporej bazy plików będących fotografiami użytkownika. To zaś może budzić wątpliwości co do ochrony jego prywatności. Nie wiadomo także, jak postanowiono rozwiązać na przykład ryzyko oszukania systemu poprzez zrobienie za pomocą Identity Check fotografii tradycyjnego zdjęcia, które przecież nie musi należeć do samego zainteresowanego.
Testy podobnego oprogramowania tworzonego przez Intela, rozpoczną się wkrótce. O ile MasterCard skupił się na autoryzacji transakcji finansowych, tak Intel chce umożliwiać logowanie twarzą także do kont w serwisach społecznościowych, cyberschowkach i innych najpopularniejszych serwisach. Przewiduje się integrację między innymi z Google, Twitterem, Skypem czy oczywiście Facebookiem.
True Key, bo taką nazwę ma nosić program, ma oferować weryfikację wielopoziomową, w zależności od ilości danych dostarczonych przez użytkownika. Może on oprócz swojego zdjęcia, z którym porównywana będzie samolubka, wprowadzić także odcisk palca czy listę zaufanych urządzeń. Użytkownik będzie mógł sam określić ile informacji będzie trzeba wprowadzić, aby weryfikacja przebiegła pomyślnie.
W praktyce True Key będzie najprawdopodobniej funkcjonował jak szyfrowany menedżer haseł, dlatego implementacja w kolejnych serwisach wydaje się możliwa. W momencie logowania się swoim zdjęciem lub odciskiem palca, użytkownik będzie odblokowywał bazę danych loginów i haseł, którymi automatycznie zostaną uzupełnione formularze logowania w aplikacjach i na stronach internetowych. Z naszych doświadczeń z tegorocznych targów IFA, wynika jednak, że mechanizm rozpoznawania twarzy wykorzystywany przez Intela jest daleki od ideału.
Oczywiście skuteczność i popularność opracowywanych przez MasterCard i Intela usług zweryfikują użytkownicy, ich decyzje są w tym przypadku trudne do przewidzenia. Z jednej strony część z nich z entuzjazmem powita skrócenie procedury logowania, z drugiej – biorąc pod uwagę umiarkowaną skuteczność rozpoznawania twarzy czy nieprzejrzyste metody weryfikacji danych – mogą być oni sceptyczni wobec narzędzi, które pozwalają na dostęp na przykład do ich kont bankowych.