Zapowiedziano PCIe 7.0. Wzrost wydajności będzie ogromny
Poznaliśmy szczegóły na temat interfejsu PCIe 7.0. Będzie stanowić olbrzymi skok wydajnościowy, choć na razie trudno powiedzieć, kiedy się go doczekamy, bo wciąż nie przestawiliśmy się jeszcze na PCIe 5.0.
Choć pod koniec 2021 roku – dzięki Intelowi i jego procesorom Alder Lake-S – dotarł do nas interfejs PCIe 5.0, wciąż dominującą pozycję ma ten z czwórką w nazwie. Zajmująca się rozwojem tego standardu grupa PCI-SIG jednak ani myśli się zatrzymywać i już teraz zapowiedziała nowy interfejs PCI Express 7.0.
PCI Express 7.0 przyniesie 8-krotny wzrost wydajności względem PCIe 4.0
PCIe 7.0 przynieść ma olbrzymi wzrost wydajności. Złącze x16 obsłuży prędkość aż 128 GT/s, co pozwala liczyć na dwukierunkową przepustowość sięgającą 512 GB/s. O jak dużej zmianie jest mowa? W przypadku PCIe 5.0 maksimum wynosiło 32 GT/s, a w najczęściej dziś spotykanym PCIe 4.0 – jedynie 16 GT/s. Przepustowość ma bardzo duże znaczenie, ponieważ odpowiada za sprawność komunikacji pomiędzy procesorem a kartami rozszerzeń.
We wstępnej specyfikacji interfejsu PCIe 7.0 możemy także znaleźć informację o wykorzystaniu technologii PAM4 oraz kodowaniu 1b/1b w trybie flit. Grupa PCI-SIG wspomina również o poprawie wydajności energetycznej, ale w tym kontekście nie zostały przedstawione żadne szczegóły. Podobnie w kwestii obiecanej minimalizacji opóźnień i możliwie dużej kompatybilności wstecznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Inną kwestią pozostaje to, czy w domowych warunkach rzeczywiście uda się tak dużą wydajność wykorzystać i czy koszty kompatybilnych podzespołów będą wobec tego jakkolwiek atrakcyjne. Co innego jednak zastosowania profesjonalne, jak zauważa serwis AnandTech.
Kiedy pojawi się PCIe 7.0? Raczej nieprędko
Grupa PCI-SIG nie zapomniała o PCIe 6.0 – w styczniu 2022 roku opublikowała specyfikację tego interfejsu i w okolicach przyszłorocznej wiosny powinniśmy się doczekać jego rynkowego debiutu. Kiedy w takim razie pojawi się to nowe PCIe 7.0? Prawdopodobnie nie wcześniej niż w 2027 roku. Sama specyfikacja w wersji 1.0 powinna natomiast być gotowa dwa lata wcześniej.
Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl