Zastrzeż PESEL dla bezpieczeństwa. Zapamiętaj dwa wyjątki
Aby zastrzec numer PESEL, wystarczy skorzystać z aplikacji mObywatel dostępnej na smartfony lub jej odpowiednika w przeglądarce internetowej. Warto jednak wiedzieć, że proces zastrzegania PESEL-u nie zawsze przynosi natychmiastowy skutek, istnieją bowiem dwie szczególne sytuacje.
07.10.2024 10:32
Zastrzeżenie PESEL-u oraz cofanie zastrzeżenia jest co do zasady natychmiastowe, co zapewnia ochronę przed możliwymi oszustwami. Całą procedurę można zrealizować choćby z poziomu aplikacji mObywatel. Co do szybkości działania, przewidziane są jednak dwa wyjątki, które służą zwiększeniu bezpieczeństwa użytkowników i mogą skutkować reakcją systemu zastrzegania po pewnym czasie. Warto je znać, by nie narazić się na przykład na kłopotliwą sytuację w banku.
Pierwsze ograniczenie polega na tym, że można zmieniać status zastrzeżenia swojego numeru PESEL tylko raz na 30 minut. Jeśli więc ktoś chce zastrzec PESEL, numer zostanie zablokowany od razu, ale ponowne jego odblokowanie będzie możliwe dopiero po półgodzinnej przerwie. To samo stosuje się w odwrotną stronę – odblokowanie PESEL-u jest natychmiastowe, ale ponowne zastrzeżenie wymaga odczekania 30 minut.
Zobacz także
Takie ograniczenie ma sprawić, by użytkownicy nie "bawili się" mechanizmem zastrzegania bez powodu i nie obciążali systemu. Nie jest to jednak jedyny wyjątek. Drugie ograniczenie dotyczy wypłat dużych sum pieniędzy w bankach, przekraczających trzykrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie ponad 12 tys. złotych. Przy takich operacjach należy odblokować PESEL przed złożeniem dyspozycji w banku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli PESEL pozostanie zastrzeżony w momencie składania dyspozycji i użytkownik dopiero wtedy go odblokuje (choćby minutę później z poziomu aplikacji mObywatel w telefonie) wypłata zostanie wstrzymana na 12 godzin. Ważne jest zatem, aby operacja wypłaty została zlecona po odblokowaniu PESEL-u.
Taka procedura jest środkiem zapobiegawczym przeciwko oszustwom, takim jak popularne "na wnuczka" czy "na policjanta". Daje to czas osobom, które mogłyby działać pod wpływem emocji, aby zastanowiły się i uniknęły pułapki finansowej w przypadku chęci wypłaty dużej sumy pieniędzy z banku. Zakłada się bowiem, że w takiej sytuacji nie pomyślą o wcześniejszym cofnięciu zastrzeżenia numeru PESEL.