Ze smartfonem do Rio: aplikacje na Olimpiadę
Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro startują lada moment. Sportowcy już są na miejscu, niektórzy wzięli udział w pierwszych rozgrywkach, a na piątek zaplanowano wielką ceremonię otwarcia. Jeśli chcecie śledzić wyniki albo pokazać, że kibicujecie, polecam kilka aplikacji.
Kalendarz i wyniki
Trudno śledzić całe Igrzyska i wszystkie dyscypliny, dlatego też na początek polecam proste aplikacje, podające na bieżąco wyniki i klasyfikację medalową. Zacząć wypada od Rio 2016 dla Androida i iOS – oficjalnej aplikacji olimpijskiej, w której znajduje się kalendarz rozgrywek oraz tabela medalowa i bieżące wyniki rozgrywek. Przed uruchomieniem można wybrać swoją strefę czasową, co w tym roku jest bardzo ważne – Rio jest 5 godzin „za nami” – kraje, którym kibicujemy i 3 ulubione sporty
Na koniec warto sięgnąć po kalendarz, który pokaże terminy zawodów, a po aktualizacji także wyniki. Aplikacja RioCal dla Androida i iOS pozwoli szybko zapisać do kalendarza systemowego terminy zawodów z uwzględnieniem strefy czasowej i na bieżąco będzie monitorować zmiany. Po rozgrywkach umieści w kalendarzu wyniki i nazwiska medalistów. To bardzo praktyczny i minimalistyczny sposób na śledzenie Olimpiady.
Wiadomości, zdjęcia, filmy…
Moim zdaniem najlepszą aplikację z wiadomościami sportowymi przygotował główny brytyjski nadawca. BBC Sport dostępna jest na Androida i iOS. Ogromną zaletą aplikacji jest możliwość ułożenia własnego „magazynu” z wiadomościami dotyczącymi tylko wybranych dyscyplin sportowych lub tylko Rio 2016. We własnym magazynie można umieścić informacje pochodzące z ponad 300 działów, poświęconych zarówno poszczególnym dyscyplinom, jak i popularnym w Wielkiej Brytanii drużynom. Jeśli nie przeszkadzają Wam wiadomości po angielsku, to najlepszy wybór.
Warto dodać, że BBC wyprodukowało też świetny film promocyjny z okazji Olimpiady.
Olympics 2016 on the BBC - The Greatest Show on Earth - BBC Sport
Specjalny dział poświęcony Igrzyskom Olimpijskim znalazł się także w aplikacji WP SportoweFakty dla Androida i iOS (dawniej WP Sport), choć na pierwszym pierwszym planie pozostała piłka nożna i tabele Ekstraklasy. W części poświęconej Igrzyskom możemy przeczytać najświeższe wiadomości, obejrzeć filmy, a wkrótce także zapoznać się z wynikami ważniejszych turniejów i osiągnięciami Polaków. Niektórych może przekonać dział z plotkami ze świata sportu, innych możliwość czytania o mniej popularnych dyscyplinach, jak rugby, snooker czy szermierka.
Jeśli chodzi o polskie wiadomości, warto zaglądać do aplikacji Sport.pl LIVE dla Androida, iOS i Windows Phone. Tu również, poza działami poświęconymi konkretnym dyscyplinom sportu, znalazła się część poświęcona Igrzyskom Olimpijskim w Rio.
Jeśli wolicie śledzić tylko swoje ulubione sporty i drużyny, warto sprawdzić także Przegląd Sportowy i Onet Sport. Z zagranicznych aplikacji warta uwagi jest także NBC Olympics, z wiadomościami prezentowanymi przez amerykańskiego nadawcę.
Igrzyska Olimpijskie w Rio będzie można oglądać dzięki transmisjom Telewizji Polskiej. Materiały z zawodów będą dostępne w aplikacji TVP Stream dla Androida, iOS i Windows Phone.
Gry i zabawki
Z okazji Igrzysk Olimpijskich w Rio wydanych zostało oczywiście kilka gier. Moim zdaniem najlepsza to Rio 2016 - Aventuras de Tom dla Androida i iOS, kierowana przede wszystkim do dzieci. Tom, maskotka Paraolimpiady, biegnie przez kolejne plansze i zdobywa medale. Do sukcesu potrzeba refleksu przy skakaniu nad przeszkodami i pomysłowości – od czasu do czasu Tom musi użyć jednego ze swoich narzędzi, by pokonać bardziej skomplikowaną przeszkodę.
Drugą bardzo sympatyczną grą, którą polecam też starszym graczom, jest Rio 2016 - Vinicius Run dla Androida i iOS. W niej występuje maskotka Olimpiady, Tom, który biegnie przez brazylijski krajobraz do Rio. Zadaniem gracza jest omijanie przeszkód, zbieranie medali i unikanie zwierząt w dżungli.
Rio 2016 - Vinicius Run
Z okazji Rio 2016 wydane zostały także inne gry, jak Rio 2016 Olympic Games i Rio 2016 Diving Champions, jednak moim zdaniem nie dostarczają takiej rozrywki jak te z maskotkami zawodów.
Kibicować nie sposób bez flagi na twarzy, polecam więc świetną, polską aplikację Flag Face dla Androida i iOS. Można w niej bardzo precyzyjnie nałożyć flagę na twarz i dodać podpis.
W tym stylu polecam też iSupport Rio 2016, gdzie znajdziemy związane z Olimpiadą ramki na zdjęcia.
Bądź mądrzejszy niż komentator
Niestety nie znalazłam żadnej aplikacji prezentującej historię Igrzysk Olimpijskich w języku polskim. Jeśli jednak czujecie się komfortowo czytając po angielsku i chcecie błyskać wiedzą przed znajomymi, polecam Olympian DB dla Androida. To podręczna encyklopedia, w której znajdują się informacje o olimpiadach letnich i zimowych, zdobytych medalach, dyscyplinach, reprezentacjach krajów i tym podobne. Nawigacja bywa żmudna, ale to niezastąpione źródło wiedzy o starych i nowych Igrzyskach.
Sporo informacji znajduje się też w oficjalnej aplikacji MKOl – The Olympics – ale od strony technicznej Olympian DB jest lepiej przygotowana. Niestety żadna z nich nie działa bez połączenia z Internetem.