Zjednoczone Emiraty Arabskie ostrzegają przed deepfake. Technologia może wyrządzić znaczne szkody

ZEA zdecydowały się na stworzenie filmu, który będzie przestrzegał przed deepfake oraz zwiększy świadomość społeczeństwa w zakresie tej technologii. Przewodnik dla wszystkich zainteresowanych został nagrany z myślą o szkodliwym wpływie deepfake na społeczeństwo.

Zjednoczone Emiraty Arabskie ostrzegają przed deepfake. Technologia może wyrządzić znaczne szkody
Źródło zdjęć: © GETTY, Valery Sharifulin/TASS | Valery Sharifulin
Karolina Kowasz

Deepfake jest technologią, która pozwala na zafałszowanie obrazu czy dźwięku w taki sposób, że odbiorca nie zdaje sobie sprawy, że ogląda nieprawdziwy film, zdjęcie czy inny kontent. Do ich realizacji wykorzystywana jest sztuczna inteligencja.

Przewodnik po deepfake

Informacje Gulf News donoszą, że inicjatywa jest projektem rady ds. cyfrowego dobrobytu ZEA. Przewodnik deepfake ma podnieść świadomość społeczeństwa na temat technologii i jej wpływu na dobrostan społeczny. Przekazuje także sposoby sprostania różnorodnym wyzwaniom wynikającym ze szkodliwych zastosowań takich technologii.

Z przewodnika można dowiedzieć się sporo o zagrożeniach, jakie wynikają z niewłaściwego zastosowania deepfake. Film wymienia takie problemy jak zniszczenie czyjejś reputacji, wpływ na opinię publiczną czy wydarzenia polityczne, a także naruszanie prywatności i narażanie społeczeństwa na przemoc.

Sposoby oszustwa

Niewłaściwie wykorzystywana technologia często służy do tworzenia fałszywych wiadomości lub innych, sfabrykowanych treści. Co gorsza, deepfake może pomóc w wyprodukowaniu sfabrykowanych dowodów, które zaś mogą negatywnie wpłynąć na system sądownictwa w dowolnym społeczeństwie.

Przewodnik wskazuje na dwie kategorie fałszywych treści. Społeczeństwo powinno szczególnie mieć się na baczności przed tymi, w których deepfake zostało zastosowane do zastąpienia oryginalnej twarzy lub głosu fałszywą treścią. Poradnik przedstawia sposoby ułatwiające stwierdzenie, że dany kontent mógł zostać sfabrykowany przy pomocy sztucznej inteligencji. Dobrze jest więc samemu rzucić na niego okiem.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)