Złapali przemytnika procesorów. Przykleił 15 kg ładunek do ciała
Chińskie służby celne zatrzymały mężczyznę, który próbował przemycić ogromną ilość procesorów z Hong Kongu - mężczyzna przykleił do ciała 306 układów. To jeden z największych tego typu przemytów, który został udaremniony przez służby.
Przemyt podzespołów komputerowych to coraz powszechniejsze zjawisko. Przemytnicy próbują w ten sposób uniknąć 13% cła, jakie obowiązuje na przewóz sprzętu z Makao i Hong Kongu do Chin Kontynentalnych. Jakiś czas temu pisaliśmy o ukrytych dyskach SSD i procesorach przyklejonych do brzucha.
Tym razem o sprawie informuje serwis People's Daily, który powołuje się na dane podane przez Chińską Służbę Celną. Pod koniec czerwca obsługa zatrzymała w porcie Qingmao podejrzanego mężczyznę, który próbował przedostać się z Makao do Chin kontynentalnych. Przemytnika miał zdradzić nienaturalny sposób poruszania się.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przemycał 15 kg procesorów
Podczas kontroli wykazano znaczną ilość procesorów, które nie zostały zgłoszone do odprawy celnej - mężczyzna przykleił taśmą do brzucha i nóg łącznie 306 układów Intel. Przemytnik miał nadzieję na przeszmuglowanie ich bez wiedzy celników. Celnicy okazali się sprytniejsi, a mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia sprawy.
Co prawda źródło nie wspomina o modelach przejętych procesorów, ale na opublikowanych zdjęciach można zauważyć kilka odpakowanych jednostek firmy Intel (niektóre źródła wskazują na modele AMD Ryzen 7000, ale mają one inny kształt odpromiennika ciepła).
Nieoficjalnie mówi się o rekordzie udaremnionego przemytu procesorów. Taka ilość sprzętu tłumaczy też nienaturalny sposób poruszania się mężczyzny - zakładając, że jeden procesor waży około 50 gramów, cały ładunek miał jakieś 15 kg (nie uwzględniając materiału, który posłużył do przymocowania sprzętu to ciała).
Sprawa będzie badana pod kątem prawnym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ukrywanie towarów objętych opodatkowaniem jest klasyfikowane jako przemyt. W przypadku poważnych okoliczności takiego procederu, sprawa może być zakwalifikowana jako przestępstwo.
Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl