Zmiany w płytach głównych. Będziemy skazani na pamięci DDR5?
Nowa platforma Intela oferuje wsparcie dla dwóch standardów pamięci operacyjnej - użytkownicy mogą wykorzystać starsze i tańsze pamięci DDR4 lub droższe i wydajniejsze DDR5. Niedługo nie będziemy mieli tak łatwego wyboru, bo producenci płyt głównych chcą skupić się na konstrukcjach pod nowsze pamięci DDR5.
05.04.2023 | aktual.: 05.04.2023 18:54
Procesory Intel Core 12. i Core 13. generacji zostały wyposażone w kontroler pamięci DDR4 i DDR5, ale obsługa modułów tak naprawdę zależy od płyty głównej i dostępnych banków. Do tej pory klienci bardzo często wybierali modele wspierające starsze i tańsze moduły DDR4 - realna wydajność była zbliżona do konfiguracji z pamięciami DDR5, ale można było zaoszczędzić pieniądze. Wkrótce może się to zmienić. Niekoniecznie ze względu na użytkowników, ale inne podejście producentów.
Producenci przestawiają się na płyty główne pod DDR5
Serwis Expreview informuje o zmianach w dostępności płyt głównych pod nowe procesory Intela (podstawka LGA 1700) Jakiś czas temu pojawiły się informacje o porzuceniu starszych modeli z chipsetami B660 i Z690 na rzecz nowszych i droższych modeli B760 i Z790. Nowsze modele pojawiły się przy okazji premiery procesorów Intel Core 13. generacji, ale realnie nie wprowadzają one zbyt dużo zmian.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Okazuje się, że to nie jedyne zmiany. Producenci mają stopniowo rezygnować z modeli wspierających pamięci DDR4 i zwiększać dostępność konstrukcji obsługujących nowsze pamięci DDR5 – taki standard będzie dostępny nie tylko w modelach z wyższej i średniej półki (Z790/B760), ale też w ekonomicznych płytach H610. Pierwsze takie konstrukcje pojawią się już w kwietniu.
Zmiana podejścia wydaje się uzasadniona. Pamięci DDR5 w ostatnim czasie zaczynają mocno tanieć, więc już nie są zarezerwowane dla najwydajniejszych i najdroższych konfiguracji. Moduły DDR5 są również bardziej przyszłościowym rozwiązaniem i docelowo powinny zastąpić stare, wysłużone kości DDR4. Płyty pod starsze moduły nadal będą osiągalne w sklepach, ale ich dostępność będzie ograniczana.
Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl