Znamy najpopularniejszą kategorię w branży IT. To może być zaskoczenie
No Fluff Jobs postanowił przyjrzeć się sylwetkom specjalistów IT w pięciu krajach Europy. Z przygotowanego raportu wynika, że minimum co piąty pracujący w branży programista w tym regionie specjalizuje się w backendzie.
W Polsce backendowcy stanowią 20,2 procent wszystkich specjalistów. W przypadku naszych sąsiadów sytuacja wygląda bardzo podobnie. Na Słowacji odsetek ten wynosi 22,6 procent, na Węgrzech 22 procent, zaś na Ukrainie 21,6 procent. Najwięcej jest ich jednak w Czechach, gdzie stanowią 30,7 procent.
Fullstack na drugim miejscu
Specjaliści fullstack, zajmujący się zarówno backendem, jak i frontendem, są dopiero na drugim miejscu pod względem popularności. Aż 21,4 procent Węgrów, 20 procent Słowaków, 14,7 procent Czechów i tylko 12,2 procent Polaków podało, że jest to obszar ich specjalizacji. W przypadku Ukrainy fullstackowcy znaleźli się na trzeciej pozycji z wynikiem 9,6 procent, ustępując miejsca frontendowi (13,6 procent).
Ten ostatni zaś okazał się trzecią najpopularniejszą kategorią wśród naszych sąsiadów. Wśród badanych, tylko 11,2 procent Czechów, 12,5 procent Słowaków i 9,6 procent Węgrów podało go jako obszar swojej specjalizacji.
Nieco inaczej jednak sytuacja wygląda w naszym kraju. W Polsce to testowanie, z wynikiem 8,8 procent, znalazło się na trzecim miejscu. Zaraz za tą specjalizacją zaś uplasował się frontend, który podało 8 procent badanych specjalistów.
Wykształcenie i wiek
Poza sprawdzeniem popularności danych kategorii branży, No Fluff Jobs sprawdziło także wiek pracujących osób oraz ich poziom wykształcenia. Chociaż bardzo często można usłyszeć, że studia nie są potrzebne do pracy w IT, to jednak wykształcenie wyższe posiada blisko 80 procent Polaków i ponad 80 procent pracujących w branży IT Ukraińców. W przypadku Słowaków i Węgrów, studia ukończyło kolejno 65,8 i 77,2 procent badanych. Jeszcze mniejszy odsetek specjalistów z dyplomem znajdziemy w Czechach. Tam posiada go nieco ponad połowa - 55,2 procent, zaś 44 procent z nich zakończyło edukację na poziomie podstawowym lub średnim.
Jeżeli chodzi o wiek programistów w naszym regionie, to największą grupę stanowią osoby od 24 do 30 roku życia. W Czechach, na Słowacji i Ukrainie jest ich kolejno 49,7, 48,5 i 38,5 procent. W Polsce i na Węgrzech jest ich więcej, a ich odsetek kształtuje się podobnie (51 i 51,1 procent). Na Węgrzech nie znajdziemy za to zbyt wielu specjalistów z branży poniżej 24 roku życia. Ich odsetek wynosi tylko 9 procent. W każdym z pozostałych krajów jest zaś ponad 20 procent.