Znamy projekty z Polski, które powalczą o światowy finał Microsoft Imagine Cup 2016

Microsoft Imagine Cup, konkurs znany jako technologiczne mistrzostwa świata studentów, wkracza właśnie w swoją decydującą fazę. Jury tegorocznej, 14. edycji wyłoniło 15 najlepszych projektów w trzech kategoriach: Innowacje, Gry oraz Projekty Społeczne. Najsilniej reprezentowane są Białystok, Łódź i Warszawa. Do finału dostały się również zespoły z Cieszyna, Dębicy, Gdańska, Krakowa, Poznania i Rzeszowa.

Znamy projekty z Polski, które powalczą o światowy finał Microsoft Imagine Cup 2016
Łukasz Maślanka

Już 13 kwietnia podczas finałów krajowych dowiemy się, które z nich będą miały szansę reprezentować Polskę podczas światowych rozgrywek Imagine Cup 2016 w Seattle. Na zwycięzców w każdej z kategorii w finałach światowych czeka 50 tys. dolarów. Relacja na żywo z finałów krajowych będzie dostępna pod tym linkiem.

Podobnie jak w poprzednich latach, współorganizatorem konkursu jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego, a honorowy patronat nad imprezą tym razem objęło Ministerstwo Cyfryzacji. Partnerami merytorycznymi zostały firmy: Zernike – Meta Ventures oraz DotConnect. Wydarzenie sponsorują: Grupa Energa, Profi Auto, PARP, Billennium, Neuca, QBurst, Twist.

Explicit Motion

Po reprezentanci Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Ich projekt o tej samej nazwie to pierwszy na świecie slider video do filmów poklatkowych, sterowany za pomocą Windows Phone. Dzięki niemu filmowcy mogą tworzyć niesamowite ujęcia poklatkowe, jak np. ruszające się gwiazdy, smugi z pojazdów na autostradzie, czy wschody słońca. Urządzenie współpracuje z aparatami fotograficznymi wszystkich wiodących producentów. Aplikację testowano podczas Rajdu Dakar, a także m.in. w USA, Katarze, RPA i państwach europejskich. Wejście aplikacji na rynek planowane jest na wrzesień tego roku.

LockBusters

o drużyna z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Ich projekt SMILe (Secure Mobile Interface for Locking) to unikalny mechanizm blokujący, który ma zastąpić staromodne klucze ich cyfrowym odpowiednikiem – smartfonem z funkcją Bluetooth lub kartą bankomatową. Dzięki najnowszym technologiom łączności bezprzewodowej (Bluetooth 4.0 i NFC) zamek będzie w stanie wykryć, kiedy właściciel ktoś zbliża się do drzwi i rozpoznać czy powinien odblokować mu dostęp. Użytkownicy w każdej chwili mogą również sprawdzić stan zamka, dziennik zdarzeń oraz zdalnie zamknąć lub otworzyć drzwi. Dzięki temu znany dylemat: „czy oby na pewno zamknąłem mieszkanie?” odejdzie do lamusa.

UltraSonicSquad

Ta drużyna z projektem Mouse3D reprezentuje Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mouse3D to myszka wykorzystująca ultradźwięki pozwalając użytkownikowi w pełni wykorzystać możliwości trzech wymiarów w pracy na komputerze. Ta technologia ma wiele potencjalnych zastosowań, a jednym z nich jest kontroler w wirtualnej rzeczywistości. Specjalna rękawiczka, zawierająca czujniki drużyny UltraSonicSquad, mogłaby z powodzeniem zastąpić klasyczne kontrolery używane do wykonywania akcji w wirtualnym świecie. Celem projektu jest także integracja tego urządzenia z programami do modelowania 3D, takimi jak 3ds Max, AutoCAD, ZBrush czy Blender. Dzięki temu prace wykonywane przez architektów będą o wiele bardziej intuicyjne.

Smartbox

Ten zespół powstał dzięki współpracy młodych ludzi z Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie i Politechniki Rzeszowskiej. Ich projekt Smartbox to system do zarządzania elektrycznością dostępny na każdą kieszeń. Jego najważniejsze cechy to: sposób montażu (za gniazdkiem dowolnego typu), uniwersalność (możliwość sterowania różnymi urządzeniami oraz oświetleniem) oraz funkcja antywłamaniowa, która symuluje naszą obecność w domu poprzez losowe włączanie światła wieczorem oraz informacje o kradzieży urządzenia z gniazdka. Do komunikacji ze SmartBoxem nie potrzebujemy żadnych dodatkowych urządzeń poza smartfonem. Projektem zainteresowane jest jedno z rzeszowskich centrów handlowych oraz tamtejszych deweloperów. Studenci rozpoczęli już wstępne prace nad montażem urządzeń na budowie.

Mirkosoft DevelopersTo zespół z Politechniki Białostockiej i jednocześnie nazwa serwisu do zarządzania wydarzeniami z bazą danych Usługodawców. Zrzesza ludzi biorących udział w eventach wszelkiego rodzaju. Użytkownicy mogą tworzyć wydarzenia, dołączać do nich oraz udzielać się w innych wydarzeniach. Mają również do dyspozycji bazę danych Usługodawców, takich jak np. fotograf, filmowiec, kosmetyczka, fryzjer itp. Bazę współtworzą sami Usługodawcy: wystarczy, że utworzą konto i dodadzą swoją usługę. Po dołączeniu do wydarzenia użytkownik ma wgląd do wszelkich szczegółów z nim związanych, np. miejsca (wraz z mapą dojazdową) czy agendy. Mogą również przeglądać oferty usługodawców.

GDA

To reprezentanci Wyższej Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach.. W ich grze Spooky Tom wcielamy się w duszka, który może przenikać przez ściany i wnikać w różne zabawki, przejmując nad nimi kontrolę. To gra przeznaczona dla dzieci w wieku 7-13 lat. Dzięki umiejętności wnikania w zabawki i ich „ożywianiu” duch zyskuje sposób na interakcję ze światem oraz ludźmi. Kluczowym zadaniem jest wykorzystanie odpowiednich zabawki do osiągnięcia postawionego przed graczem celu.

Unicell

drużyna z Politechniki Łódzkiej i Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi. Ich projekt to gra mobilna Unicell, w której kontrolujemy działanie organizmu jednokomórkowego. Celem jest przetrwanie i ewolucja. Gracz przejmuje kontrolę nad nierozwiniętym organizmem jednokomórkowym, a jego celem jest poprowadzenie komórki przez proces ewolucji poprzez zarządzenie jej wewnętrznymi strukturami. Gracz zawsze ma wybór, w jakim kierunku rozwinie swoją komórkę. Przewidywany czas sesji to 15 minut. Gra oferuje szeroki wachlarz rozwiązań, które czynią każdą rozgrywkę zupełnie inną od poprzedniej.

Raisin'

studenci z Politechniki Łódzkiej stworzyli grę Raisin’, która pozwala zdobywać wiedzę w nowy sposób: grając naucza tworzyć gry. Celem gracza jest znalezienie odpowiedzi na każde pytanie początkującego twórcy gier. Projekt odpowiada na ukrytą potrzebę graczy, która streszcza się w pytaniu: „Jak właściwie działają gry?". Gracz wciela się w rolę Samanthy, uczennicy liceum, która sprawdza nowy sposób nauki poprzez umieszczenie uczniów w grze video.

Long Story Short

to zespół z Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Studenci stworzyli grę Hexiles, która łączy elementy gier karciano-kolekcjonerskich z heksagonalną planszą i rzeźbami 3D. Zainspirowana zarówno klasycznymi grami planszowymi (bitewniakami figurkowymi), jak również korzystająca z odrodzenia gier karcianych na współczesnym rynku. Artystyczna część czerpie inspirację z mitologicznych bestiariuszy, a każda z frakcji reprezentuje mity z innych rejonów geograficznych. Studenci zaczynali od papierowego prototypu, testowanego przez kilka miesięcy, a stworzyli multiplatformową wersję.

TeamWithoutRepo

Reprezentanci Politechniki Łódzkiej stworzyli grę Komo&Nik. To gra kooperacyjna na PC i konsolę Xbox 360, w której gracz odbiera niegodziwym i oddaje biednym, wzorem legendarnego Robin Hooda. Wynoszenie kosztowności z domu bogacza wymaga ścisłej współpracy graczy. Misję ułatwiają przedmioty, które możemy wykorzystać przeciwko właścicielowi domu, wabiąc go i odwracając uwagę od działań graczy.

Supernova

To drużyna z Politechniki Łódzkiej. Ich platforma Let's Stop Diabetes ma na celu zmianę diabetyków w Superbohaterów. Aplikacja jest podstawowym mechanizmem do monitorowania stanu zdrowia chorych na cukrzycę. Diabetycy otrzymują zaawansowane narzędzia do poprawy ich życia: możliwość przeglądu i udostępniania lekarzom statystyk wyników krwi, przydatne wskazówki żywieniowe i te związane ze zdrowym trybem życia (np. skaner kodów kreskowych, umożliwiający poznanie składu produktów). W tym samym czasie wyniki testów krwi, które diabetycy mogą udostępniać anonimowo, pomagają lekarzom w tworzeniu globalnej mapy tej choroby w czasie rzeczywistym. Celem projektu jest zbudowanie nowego, partnerskiego związku pomiędzy lekarzami i pacjentami.

Good Choice

To drużyna z Politechniki Białostockiej. Ich aplikacja myBlood łączy social-media i funkcjonalności przydatne dla każdego dawcy krwi. Użytkownicy myBlood mogą w prosty sposób prowadzić swój dziennik donacji, umawiać się na wspólne oddawanie krwi oraz umieszczać ogłoszenia o osobach, które jej potrzebują. Istotną rolę w projekcie odgrywa współpraca z lokalami gastronomicznymi oraz obiektami kultury, które zaoferują zniżki dla użytkowników myBlood po oddaniu odpowiedniej ilości krwi. Obecnie polscy studenci przymierzają się do testowania aplikacji w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

PSYLLOSOFT

Studenci z Politechniki Białostockiej stworzyli system MATIA - wielosensorowy system wizyjny dla osób niewidomych, który pomoże im zastąpić niepoprawnie funkcjonujący narząd wzroku. Podstawą projektu jest niewielki, mobilny moduł wizyjny, który może być przypięty do klatki piersiowej, pasa lub głowy osoby niewidomej. Został on wyposażony w dwie kamery, czujniki ultradźwiękowe i czujniki położenia oraz inne sensory, które za pośrednictwem jednostki centralnej, wysyłają dane do smartfona. Ten zaś, przetwarzając dane, pozwoli osobie niewidomej na pełną orientację w otoczeniu przy pomocy opisu słownego (audiodeskrypcja) i muzycznego (każdy przedmiot wydaje inne dźwięki) oraz dokładnie objaśni przedmioty znajdujące się w polu widzenia systemu.

TheSleepwalkers

Drużyna z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie pokazała projekt Morpheus. To innowacyjny systemem mobilny, wykorzystujący techniki biomedyczne w celu wnioskowania i diagnostyki jakości snu. Morpheus łączy nowoczesne przenośne sensory wbudowane w MorpheusBand z aplikacją mobilną w celu rozpoznawania zaburzeń sennych. Bazując na zgromadzonych danych z sensorów o pulsie, oddechu, natlenieniu, saturacji krwi i galwanicznym odczynie skóry, Morpheus potrafi diagnozować zaburzenia snu u użytkownika. System jest wygodną alternatywą dla uciążliwych badań szpitalnych oraz kosztownego wypożyczenia sprzętu.

TechnoZONE

Reprezentanci Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy przygotowali rozwiązanie Anti-Collision Car System, które ma zwiększyć bezpieczeństwo kierowców na drodze. System, który może być zastosowany w samochodzie każdego typu, ostrzega kierowcę o niebezpieczeństwie kolizji. Dzięki czujnikowi odległości wykrywa szybkie zmniejszanie się odległości między samochodami i może zawczasu ostrzec kierowcę przed zderzeniem. W razie wypadku system automatycznie powiadamia służby ratunkowe. Informacje o niebezpiecznych zdarzeniach i ich lokalizacji są zbierane, przechowywane i przetwarzane w chmurze Azure i mogą być stosowane do usprawnienia ruchu drogowego, poprzez sugerowanie kierowcom optymalnego zachowania, stylu jazdy oraz zalecanych objazdów.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)