Zrewolucjonizują branżę pogrzebową. Procedura pochówku będzie usprawniona
Procedura pochówku wraz ze wszystkimi formalnościami dotyczącymi całego procesu czeka rewolucja. Centralny System Cyfryzacji, którego wprowadzenie reguluje nowelizowane prawo pogrzebowe, ma podnieść poziom usług pogrzebowych.
Branżę funeralną czeka elektroniczna rewolucja, którą zapowiadano już w 2022 r. Niezbędne formalności dotyczące procesu pochówku lub kremowania zwłok do tej pory były realizowane niemal w pełni w tradycyjny sposób – a więc z wykorzystaniem papierowych dokumentów. Z uwagi jednak na dyskutowane właśnie zmiany w prawie pogrzebowym i propozycję wprowadzenia elektronicznych rozwiązań do branży, o których czytamy na stronie gov.pl – większość formalności czeka cyfryzacja, a co za tym idzie – do centralnego oprogramowania trafią najważniejsze informacje o zmarłych.
Technologia usprawni procesy związane z pochówkiem
Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej (PIBP), cytowany przez WNP informuje, że "Izba czeka na wprowadzenie tego rozwiązania, do którego podłączone zostaną wszystkie podmioty zaangażowane w realizację zadań dotyczących procedury pogrzebowej". Mowa o systemie, który wesprze każdy etap wchodzący w skład procesu pochówku, a więc docenią go domy pogrzebowe, krematoria, ale też cmentarze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Bycie częścią systemu pozwoli przede wszystkim na szybką reakcję w udrożnieniu procedury wydawania kart zgonu" – dodaje Czyżak. Do tej pory stosowane karty zgonu mają zostać zastąpione elektronicznymi wersjami. Zgodnie z propozycjami, które dotyczą prawa pogrzebowego, lekarz i koroner mają mieć otrzymać uprawnienia do wprowadzania w centralnym oprogramowaniu informacji o zgonie, na podstawie której dom pogrzebowy natychmiast otrzyma zawiadomienie o konieczności transportu wraz ze wskazaniem dokładnej lokalizacji zmarłego.
Pojawi się "Cyfrowa Baza Cmentarzy" i elektroniczne księgi cmentarne
"Każda kremacja musi odbyć się tak, aby rodziny osób zmarłych były stuprocentowo pewne co do autentyczności przekazywanych im prochów. Posłużyć temu mają tzw. niepalne identyfikatory zmarłych, które przed skremowaniem umieszczane będą w trumnach ze zwłokami" – w ten sposób Czyżak wyjaśnia istotę funkcjonowania nowego urządzenia w krematoriach.
Prezes PIBP zaznacza również, że wprowadzenie Centralnego Systemu Cyfryzacji ma na celu ochronę danych wrażliwych. Konkretnie chodzi m.in. o powód zgonu. Ważną zmianą będzie też rozbudowa Cyfrowej Bazy Cmentarzy, która będzie agregować informacje dotyczące pochówku zmarłych i wesprze ogólną jakość zarządzania grobami. Razem z nim upowszechnione zostaną elektroniczne księgi cmentarne, które wedle założenia mają być obowiązkowe od 2026 r.
Norbert Garbarek, dziennikarz dobreprogramy.pl