Zwrot podatku 2023. Możesz dostać wiadomość e‑mail

Wiadomość o zwrocie podatku może trafić do każdego, ale nie jest to powód do radości. CERT Polska ostrzega bowiem o oszustach, którzy wykorzystują motyw rozliczeń PIT, aby zachęcić nieświadome osoby do "logowania" na podanej stronie. W ten sposób wyłudzają dane karty płatniczej.

Uwaga na wiadomości o zwrocie podatku
Uwaga na wiadomości o zwrocie podatku
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Karolina Chaberek
Oskar Ziomek

18.03.2024 14:04

Rozliczenie PIT to w marcu i kwietniu gorący temat w domach wielu Polaków - duża część czeka bowiem na zwrot nadpłaty podatku i potencjalną informację o realizacji przelewu. Zjawisko to wykorzystują oszuści. Jak co roku wątek "zwrotu podatku" jest przedmiotem wielu fałszywych wiadomości, z pomocą których atakujący zachęcają Polaków do odwiedzania spreparowanych stron i podawania swoich danych.

Jak ostrzega CERT Polska, w sieci krąży świeża forma takiego ataku, która prowadzi do fałszywej strony rządowej i formularza, który ma pomóc otrzymać zwrot podatku na konto. Oszuści wyłudzają w ten sposób dane karty płatniczej. Taka operacja może poskutkować jedynie utratą pieniędzy z konta - na podobnej zasadzie jak po podaniu w fałszywym formularzu danych logowania do bankowości internetowej.

CERT Polska zachęca, by wszystkie podejrzane wiadomości o zwrocie podatku od razu zgłaszać do analizy bezpieczeństwa i oczywiście na nie nie reagować. W przypadku e-maili można wykorzystać kontakt przez formularz na stronie CERT Polska, z kolei gdy chodzi spreparowane wiadomości SMS, odpowiedni będzie numer 8080, na który należy przekazać komunikat w niezmienionym kształcie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chcąc sprawdzić stan swojego rozliczenia PIT i zwrotu nadpłaty podatku na konto, warto skorzystać z serwisu Twój e-PIT pamiętając, że co do zasady przelew zostanie zrealizowany tym szybciej, im szybciej złożono zeznanie podatkowe. Aby skorzystać z usługi Twój e-PIT, trzeba się zalogować. Można to zrobić na kilka sposobów, w tym wykorzystując Profil Zaufany lub aplikację mObywatel.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
bezpieczeństwointernetphishing
Komentarze (5)