1 mln dolarów trafi od Mozilli do potrzebujących projektów Open Source

Do tej pory największą słabością świata Otwartego i WolnegoOprogramowania pozostaje jakość i wybór oprogramowania. Trudno bybyło inaczej, sam fakt, że istnieje jakieś otwarte i/lub wolneoprogramowanie, które nie ma korporacyjnych sponsorów, jest dośćzaskakujący. Rozwój i ulepszanie kosztuje – i właśnie w tejkwestii chce pomóc Mozilla, która w swoim budżecie zarezerwowaławłaśnie na ten cel okrągły milion dolarów.

1 mln dolarów trafi od Mozilli do potrzebujących projektów Open Source

Spełniający niemal wszystkie kryteria wolności Firefox niemógłby powstać i rozwijać się, gdyby nie inne opensource'oweoprogramowanie, wykorzystywane przez Mozillę. Inicjatywa o nazwieMozilla Open Source Support (MOSS) ma być właśnie sposobem nazrewanżowanie się tym, których praca Firefoksa umożliwiła. Jestich niemało – na liście umieszczono już 75projektów.

Na razie wydzielono w tym celu 1 milion dolarów. Do 12 grudniawybranych ma być do dziesięciu projektów, które zasilone zostanąpieniędzmi Fundacji. Wsparcie ma służyć przede wszystkimpoprawieniu bezpieczeństwa oprogramowania, ale w kolejnych transzachw grę wejść mogą też inne cele. Co istotne, przewodniczącaMozilli, pani Mitchell Baker, podkreśliła, że przyznane grantymuszą zostać wydane bezpośrednio na jasno określone i aktualnepotrzeby projektów, ale nie musi to bezpośrednio służyć Mozilli.

Inicjatywa charakteryzuje się sporą elastycznością – nie maokreślonych wysokości grantów, zgłoszenie się o 10 tys. dolarówbędzie rozważane tak samo jak zgłoszenie o 100 tysięcy. Nieogranicza się też do Stanów Zjednoczonych, wsparte mogą byćorganizacje (a w ostateczności indywidualni deweloperzy) z całegoświata, o ile nie będzie się wiązać to z nadmiernymiobciążeniami. Co więcej, w przyszłości MOSS będzie mógł objąćinne opensource'owe projekty, spoza tej listy.

Więcej na ten temat znajdziecie na oficjalnym bloguMozilli. Takie pomysły można tylko pochwalić, pomogą uniknąćsytuacji podobnych tej z Wernerem Kochem, twórcą narzędziaGPG. Wtedy rozgłos medialny pomógł, z pieniędzmi przyszłaFundacja Linuksa i Facebook, ale w rzeczywistości takich cierpiącychna brak pieniędzy projektów opensource'owych jest znacznie więcej.A przecież ich wartość dla świata jest ogromna – z analizwspomnianej Fundacji Linuksa wynika, że gdyby 500 największymfirmom z branży przyszło od podstaw zbudować to, z czegokorzystają na otwartych i wolnych licencjach, to kosztowałoby to jeprzynajmniej pięć miliardów dolarów i zajęło co najmniej 30 latpracy ponad 1300 programistów.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (46)