10 najlepszych i najważniejszych nowości w Windowsie 10 w roku 2016

Windows 10 to system rewolucyjny. Wielu nawet niezaawansowanych użytkowników z pewnością zaskoczyła informacja, że „dziesiątka” to ostateczna wersja systemu Windows, a kolejne nowości będą pojawiać się w ramach jej aktualizacji. Nawet „najlepszy Windows” nie okazał się Windowsem idealnym.

10 najlepszych i najważniejszych nowości w Windowsie 10 w roku 2016

30.12.2016 | aktual.: 02.01.2017 12:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W rezultacie ogromne znaczenie zyskał program Windows Insider, w którym wszelkie nowinki pojawiają się w pierwszej kolejności w kompilacjach testowych. Są one zapowiedzią funkcji, z których prędzej czy później korzystać będą wszyscy użytkownicy Windowsa. Rok 2016 postanowiliśmy zatem zwieńczyć kompilacją najlepszych i najważniejszych nowości, jakie pojawiły się w Windowsie 10.

Gwoli ścisłości – zestawienie ma charakter stricte subiektywny, zachęcamy także do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi rozwoju Windowsa 10 w komentarzach. Ponadto kolejność nie ma tutaj roli wartościowania, porządek funkcji jest analogiczny do chronologii ich udostępniania dla inisiderów.

  1. Rozszerzenia w Edge'u

Zestawienie rozpoczynamy od funkcji, która okazała się jednym z największych braków Windowsa 10 w momencie jego premiery – obsługi rozszerzeń w Edge’u. Dziś korzystać może z nich już każdy, choć nie do końca w taki sposób, jaki Microsoft zapowiadał jeszcze przed lipcem 2015 roku.

Obraz

Rozszerzenia dla tej przeglądarki dostępne są z poziomu Windows Store i wciąż jest ich raczej niewiele, choć dla wielu wystarczy fakt, że z Windows Store można pobrać rozszerzenia blokujące reklamy. Nie przekłada się to jednak na popularność Edge’a – mimo że przeglądarka ma do zaoferowania całkiem sporo, to wciąż Microsoft nie obmyślił skutecznego sposobu do zachęcenia nią użytkowników np. Chrome’a.

  1. Windows Ink

Windows Ink to być może najbardziej spektakularna nowość, jaką Microsoft zaprezentował wraz z premierą Anniversary Update. Korporacja przygotowała naprawdę dopracowaną propozycję, dla wszystkich posiadaczy popularnych urządzeń hybrydowych czy tabletów. Windows Ink to element bardziej złożonej strategii, co pokazuje kierunek obrany w Creators Update.

Obraz

Windows Ink pozwala programistom na umieszczenie dodatkowej warstwy na interfejsie Windowsa, na której użytkownicy mogą rysować, zapisywać notatki i komentarze za pomocą rysika. Microsoft wykorzystał tutaj pełnię potencjału obsługi urządzeń z ekranem dotykowym nie palcami, ale rysikiem właśnie. A ta sprawdza się świetnie nawet w przypadku pakietu Office.

  1. Skype

Dla rozwijanego przez Microsoft komunikatora, mimo że pojawiło się w nim wiele nowości i to na różnych platformach, mijający rok był trudny. Stoi za tym między innymi wielki wysyp świetnych mobilnych komunikatorów oraz agonia mobilnego Windowsa 10. Należy także pamiętać, że Microsoft zrezygnował na rzecz Skype’a z natywnego multiplatformowego komunikatora Messaging Everywhere.

Tymczasem uczestnicy programu Windows Insider mogą korzystać na wyłączność z testowej aplikacji Universal Windows Platform, czyli Skype Preview i to właśnie ona stanowi kluczową w tym roku nowość dla Windowsa 10. Grupowe rozmowy wideo, możliwość korzystania bez konta MS, czy różna konfiguracja powiadomień w wielu czatach pokazują, że w kwestii komunikacji Microsoft daleki jest od wywieszenia białej chorągwi.

  1. Bash

Jakie emocje spowodowały pierwsze informacje o integracji Windowsa z Ubuntu! Mijający rok z całą pewnością upłynął w Microsofcie pod znakiem otwierania się na społeczność Open Source, ale tak daleko zakrojonej integracji, jak wszyty podsystem nie spodziewał się chyba nikt.

Obraz

W praktyce szybko okazało się, że pierwsza implementacja powłoki basha w Windowsie 10 daleka jest od wygodnej, co wynika między innymi ze stosowania systemu plików NTFS. Problem stanowi także wydajność podsystemu – skoro można korzystać z natywnego basha, także na macOS-ie, to dlaczego ktokolwiek miałby korzystać powłoki wykonującej polecenia kilkukrotnie wolniej?

  1. Menu Start i pasek zadań

Pod tym nagłówkiem kryją się nowości w Menu Start i w ogóle na pasku zadań, dzięki którym oba kluczowe elementy interfejsu Windowsa stopniowo, lecz zdecydowanie się zmieniły. W efekcie dzisiejszy sposób wykorzystywania go oddalił się od sposobów interakcji znanych jeszcze z Windowsa 7.

Pochwalić należy z pewnością implementację dostępnego od dłuższego czasu w macOS-ie licznika powiadomień na ikonach aplikacji, który pojawił się w kompilacji 14328. Odpowiedzią na potrzeby urządzeń hybrydowych jest całkiem wygodny tryb tabletowy Menu Start. Ten element jest zresztą coraz bardziej konfigurowalny, a w wyciekłej kompilacji 14997 można tam nawet tworzyć foldery.

  1. Obsługa gładzików

Nie tylko implementacją linuksowego podsystemu Microsoft próbował w tym roku zawalczyć o użytkowników korzystających z komputerów Apple. Wiele zrobiono także, aby Windows radził sobie lepiej z kwestią, która w przypadku macOS-a i Maków w ogóle działa fenomenalnie, czyli obsługą gładzików.

Obraz

W kompilacji 14942 Microsoft pochwalił się, że Windows pozwala na bardziej precyzyjną obsługę gładzików, zaś w 14946 zaprezentowano całkowicie nowy panel zarządzania gestami. Dostępne są gesty z wykorzystaniem trzech lub czterech palców, do których użytkownik może przypisać wybrane funkcje.

  1. Paint 3D

Jednym z nadrzędnych celów Microsoftu w zapowiadanej na marzec przyszłego roku Creators Update jest dostarczenie nieskomplikowanych narzędzi służących do tworzenia grafiki 3D. Na tyle nieskomplikowanych, by korzystać z nich mógł każdy, nawet dzieci. W tej strategii szczególne miejsce będzie miała całkowicie nowa odsłona narzędzia wręcz kultowego, czyli Paint 3D.

Obraz

Dzięki Paintowi 3D będziemy mogli w prosty sposób tworzyć i edytować obiekty trójwymiarowe, przydatny w tym celu będzie także bank różnych zasobów, który Microsoft uruchomił równolegle. Podobnie jak w przypadku Windows Ink, nowy Paint pełnię swoich możliwości rozwinąć ma na ekranach dotykowych, a szczególnie tych, które obsługiwać można rysikiem.

  1. Czytanie e-booków w Edge'u

Druga już w zestawieniu nowość w przeglądarce Edge – możliwość czytania w niej e-booków. I mimo że nie jest to raczej funkcja, z której na co dzień będą korzystać miliardy, to z całą pewnością może być przydatna. Przeglądarka, oprócz oczywiście PDF-ów, może wyświetlać także niezabezpieczone pliki EPUB, czym nie mogą pochwalić się konkurencyjne programy.

Samo wyświetlenie e-booka to jednak nie wszystko. Użytkownicy otrzymują także możliwość dostosowania formatowania tekstu – wybrać można pomiędzy trzema wariantami kolorystycznymi (jasny, ciemny, sepia), a ponadto dostosować także czcionkę oraz jej wielkość. Warto zaznaczyć, że czytać EPUB-y można także w mobilnej wersji Edge'a.

  1. Ograniczenie emisji niebieskiego światła

Przechodzimy do najświeższych nowości, o jakich dowiedzieliśmy się w związku z wyciekiem kompilacji 14997, która zresztą nigdy może do uczestników programu Windows Insider nie trafić. Ta wersja Windowsa przynosi sporo nowego, na szczególną uwagę zasługuje tutaj coś dla zdrowia, czyli funkcja redukcji emisji niebieskiego światła.

Obraz

Jak wiadomo, temperatura barw ma kluczowe znaczenie nie tylko dla higieny oczy, ale także snu. Długotrwałe narażanie organizmu na niebieskie światło może poskutkować zaburzeniem cyklu dobowego. Aby pomóc w uniknięciu takich nieprzyjemności, Microsoft umożliwi ustawienie redukcji niebieskiego światła. Podobnie w zautomatyzowanym procesie dokonuje tego popularny f.lux, a od niedawna iOS.

  1. Pauzowanie aktualizacji

Grzechem byłoby zapomnieć być może o najważniejszej nowości w kompilacji 14997, czyli możliwości pauzowania aktualizacji. Windows Update stanowi jeden z najsłabszych punktów Windowsa, zaś system dostarczania aktualizacji o niebo lepiej funkcjonuje zarówno w przypadku popularnych dystrybucji Linuksa, jak i na macOS-ie.

Windows 10 ma już jednak sposób, by – przynajmniej na jakiś czas – o podobnych bolączkach zapomnieć. Windows Update pozwala na wstrzymanie aktualizacji na maksymalnie 35 dni. Nie będzie to jednak dotyczyć wszystkich poprawek: niezależnie od aktywowanej pauzy pobierane będą definicje szkodliwego oprogramowania dla Windows Defendera.

Co dalej?

Mijający rok po raz pierwszy dał nam możliwość sprawdzenia tego, jak Windows dostarczany jako usługa sprawuje się w praktyce. Nakreślić można kilka aspektów, na których Microsoft koncentruje się szczególnie. Nietrudno zauważyć na przykład, że w tej chwili klasa urządzeń, które wykorzystywać mogą pełnię możliwości Windowsa 10, to urządzenia hybrydowe z ekranem dotykowym. Czyli dokładnie takie, jakie produkuje sam Microsoft.

W dniu premiery Windowsa 10 przygotowaliśmy artykuł sumujący braki tego systemu, listujący funkcje, których Microsoft do lipca 2015 roku nie zdążył dopracować. Jak wiele zrobiono do końca roku 2016? Możemy już korzystać między innymi z rozszerzeń w Edge’u, doczekaliśmy się uniwersalnej aplikacji OneDrive’a. Z pewnością nie ma podstaw twierdzić, że Windows-jako-usługa w ciągu ostatniego roku nie zmienił się wcale.

Obraz

Z drugiej strony konfrontacja wspomnianych niedostatków z 2015 roku i najważniejszych nowości w roku 2016 pokazuje, jak złożonym procesem jest rozwijanie Windowsa. Dobry przykład stanowi tutaj funkcja Messaging, którą finalnie próbuje zastąpić Skype, raczej nieskutecznie. Ten zresztą sam jest rozdrobniony, czego dowodem jest komunikator Mingo przeznaczony na Androida.

Windows to ogromne przedsięwzięcie, być może najważniejsze w historii IT. Rozwijane jest przez wiele różnych zespołów, nierzadko ze sobą konkurujących, co znajduje odzwierciedlenie w jego ostatecznej wersji: praca nad nim jest zawiła, końcowe rezultaty mają czasem niewiele wspólnego z pierwotnymi zapowiedziami. Ale karawana jedzie dalej.

Jaki był rok 2016 dla najpopularniejszego systemu operacyjnego i jego użytkowników? I co myślą oni o kierunku rozwoju Windowsa 10? Zapraszamy do dyskusji.

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (125)