Satelitarne multikulti, czyli telewizja satelitarna od kuchni
Niektórzy mówią, że telewizja odchodzi od lamusa. Tak samo mówiono o radiu, ale oba wynalazki znajdują się w codziennym użyciu. YouTube próbuje nam zastąpić papkę telewizyjną. Ja oprócz kanałów polskojęzycznych lubię zwiedzać świat za pomocą kanałów Free To Air z różnych części świata. Raz Italia, a raz Liban. Niestety mój operator w swoim sprzęcie ograniczył możliwość poszerzania listy FTA. Czy telewizja satelitarna może być interesująca?
Trochę o sprzęcie - Co do czego służy?
W Polsce zależnie od wielkości anteny satelitarnej możemy odebrać do kilkunastu satelit, które mają wiązkę też dostępną w Polsce. Oprócz talerza, mocowania do ściany potrzebny będzie konwerter, Konwertery mają wiele rodzajów. Można podzielić na ilość złącz: Single, Twin, Quad, Octo. Innym typem konwertera jest Monoblock. Monoblock są to połączone dwa konwertery za pomocą przełącznika DiSEqC w jedną obudowę. Ten typ ma jedną wadę, że potrzebuje antenę od 70 cm. Dekoder polecam mieć niezależny od operatora, ale sprzęt w Cyfrowym Polsacie w porównaniu do pozostałych rozwiązań operatorów posiada możliwość dodawana kanałów spoza listy oraz większe pole do popisu z satelitami niż standardowy Hot Bird i Astra. Koszt dekodera HD, obsługującego standard MPEG4 i DVB‑S2 oraz z wbudowanym czytnikiem kart/modułu CI/CI+ wynosi od 250‑300 zł. Czasem za pomocą większej anteny możemy odebrać więcej satelit i do tego będzie potrzebny Multifeed. Multifeed jest to stelaż do którego montujemy antenę i konwertery, Umożliwia to bezproblemowe ustawienie pozycji bez potrzeby obrotu anteną. Jeśli chcemy podłączyć dwa lub więcej konwerterów będzie potrzebne urządzenie z protokołem DiSEqC. DiSEqC jest protokołem opracowanym przez Eutelsat. Sterownik DiSEqC posiadają najprostsze dekodery SAT. W Polsce port A i B jest zarezerwowany. Port A to Hotbird, a port B to Astra. Innym akcesorium jest obrotnica. Jest to urządzenie, które umożliwia na obrót anteną. Przeważnie tunery posiadają system do sterowania tym sprzętem zgodnie z wyborem satelity.
[h2Hotbird- Satelita, która jest numerem jeden w Polsce][/h2]
Do fuzji Cyfry+ i Wizji TV operator wybierał miejsce, gdzie będzie prowadził swą platformę. Do 2002 roku Wizja TV była dostępna na Astrze, a Cyfra+ wraz z Polsat 2 Cyfrowym prowadzili swe usługi na Hotbird 13E. Pozycja satelitarna jest wybierana z powodu znakomitego zasięgu, a Polska leży w najsilniejszej wiązce. W całej Polsce wystarczy antena 60 cm żeby odebrać Hotbrid. Przez znakomite warunki odbioru jest wiele kanałów. Raz doszło do tego, że brakowało miejsca na satelicie.
Podzieliłem kanały niekodowane na tej satelicie na typy:
Włosi lubią słabą jakość
Usiadłem i policzyłem ilość kanałów włoskich dostępnych w systemie Free to Air to zajmują pierwszą lokatę w zapełnianiu Hotbirda.. Kontent kanałów jest zróżnicowany, ale dominują kanały telezakupowe, które w nocy przeradzają w sekstelefony. Bitrate jest też zróżnicowany. Raz mamy standard kodowanego kanału SD w Polsce, a raz jakość a'la 144p na Youtube z dźwiękiem mono. Pewnego zimowego wieczora trafiłem na reklamę wynajmu pojemności 1MB przez włoskiego providera. Jak to zobaczyłem to nie mogę do dziś uwierzyć, a jakbyśmy chcieli to 0,5 mb trafia na Audio, a druga połowa na Video.
Arabskojęzyczne kanały przykładem zróżnicowania
Arabskojęzyczne kanały może skrócić do słowa mieszanka. Z jednej strony jest HD o bitrate, który zazdroszczę, a z drugiej strony mamy jakość a'la Lombardia Sat. Z tej grupy kanałów lubię oglądać telezakupy, które oferują podróbki flagowców, kremy na odchudzanie. W tychże reklamówkach można zobaczyć fragmenty reklam z naszych kanałów. W specyfiku na odchudzanie rozpoznałem jedną z aktorek, a w reklamie jakiegoś sprzętu Kamila Bednarka z reklamy Play.
Polacy nie gęsi kanały FTA swe mają
W Polsce widoczny jest trend kodowania kanałów. Wiele kanałów FTA uciekło w stronę kodowania. Zostało kilka kanałów i przeważnie to branża kanałów muzycznych
Przybysze z różnych krajów łączcie się
Kanały różnojęzyczne ukazują różnice jakości przekazu. Niektóre kanały przypominają 144p z Youtube, a pozostałe są przykładem jak powinien wyglądać kanał SD w roku pańskim 2015.
Niemiecka precyzja siłą Astry 19,2E
Polska leży w najsilniejszej wiązce sygnału. I podobnie jak Hotbird wystarczy antena 60 cm. Tą pozycje pokochały kraje niemieckojęzyczne że znajdziemy całą paletę kanałów od telezakupów aż po kanały publiczne. Dzięki temu DVB‑T w Niemczech jest traktowana gorzej. Ciekawostką jest, że dopiero w kwietniu 2012 wyłączono przekaz analogowy z tej satelity. A jedynym kanałem z tej satelity jest TV Trwam, bo TVP przeniosła się na Hotbirda.
Słowem podsumowania
Telewizja za pomocą satelity jest to jeden ze znakomitych sposobów oglądania telewizji. Możemy oglądnąć kultury bez ruszania się z Polski. Zestaw do oglądania Astry+Hotbirda możemy złożyć za 200‑500 wraz z okablowaniem itd. Zapraszam do komentowania. zwracania uwag.
Wykazy, co można odebrać z satelit, które opisałem
1. http://tnij.org/hotbirdwykaz
2. http://tnij.org/astrawykaz