Samson Abioye — niezłomny twórca platformy edukacyjnej Pass.ng
Żyjemy w samym środku Europy i rzadko do nas dociera, co się dzieje w krajach Trzeciego Świata. Prawda też jest taka, że większości z nas mało to obchodzi. Stan tej obojętności jest widoczny zwłaszcza wśród pasjonatów informatyki, dla których kraje te to technologiczny zaścianek. Jednak nie do końca tak jest, o czym najlepiej świadczą dokonania bohatera tej biografii — Samsona Abioye — który w wymierny sposób przyczynił się do podniesienia liczby zaliczeń na uczelnie wyższe w Nigerii. Nietrudno zatem odgadnąć, że wpis ten przedstawi, jak Abioye to osiągnął w tym 190‑milionowym afrykańskim kraju.
Dzieciństwo i dorastanie
Samson Abioye urodził 25 marca 1991 roku w Ibadanie w stanie Oyo. Jego ojciec był pastorem zaś matka pielęgniarką. Byli oni bardzo religijnymi ludźmi i aktywnie działali na rzecz miejscowego Kościoła protestanckiego. Niedziwne więc, że wpoili czwórce swoich dzieci bogobojność, która objawiała się codziennym czytaniem Pisma Świętego i przestrzeganiem praw Dekalogu. Nadrzędnym celem tych nauk był wzajemny szacunek i pomoc bliźniemu. Dorastający Samson wziął mocno sobie je do serca i postanowił, że w życiu dorosłym będzie pomagał innym. Od najmłodszych lat najbardziej pasjonował się komputerami, stwierdził zatem, iż w tej dziedzinie będzie pomocny. Żeby tak się stało po ukończeniu ibadańskiego liceum im. Isaaca Akinleye, podjął studia na Uniwersytecie Technologicznym im. Samuela Ladoke Akintoli (LAUTECH) w Ogbomoso, gdzie w 2014 roku uzyskał dyplom magistra inżynierii komputerowej.
Dzieło życia
Abioye w trakcie studiów nie próżnował i obmyślił plan działania platformy edukacyjnej — Pass.ng — z założenia mającej pomagać użytkownikom ćwiczyć uczelniane egzaminy poprzez interaktywne moduły. Abioye obmyślając ją, był świadom tego, że testy standaryzowane w Nigerii są czymś koszmarnym dla zdających na studia. Wiedział też, iż jego platforma musi obsługiwać trzy rodzaje takich testów; WAEC, UTME i NECO. O dużej skali przedsięwzięcia, jakiego podjął się Abioye, najlepiej poświadczy fakt, że do 2013 r. 70% zdających nie zaliczało tych testów. Nie dziwne więc, iż każdy z nich budził strach nawet u najlepszych uczniów szkół średnich. Abioye świadom powagi sytuacji zaprosił do pomocy dwóch najlepszych kolegów ze studiów — Abayomiego Akanjiego i Imole Oluyemiego. Trio to w 2013 roku rozpoczęło oficjalnie działalność Pass.ng. Akanyi został mianowany szefem działu rozwoju mobilnego a Oluyemi kierownikiem ds. projektów. Sam zaś Abioye jako dyrektor generalny stał się głównodowodzącym startupu.
Pass.ng z miejsca zyskała sporą popularność pośród wielu tysięcy absolwentów szkół średnich w Nigerii, pomagając im poprzez rozwiązywanie odpowiednio wyselekcjonowanych zestawów pytań testowych dobrze przygotować się do zdania na upragnione studia. Najlepiej ten stan rzeczy obrazuje to, że w 2015 r. ponad 60 tysięcy użytkowników rozwiązało na niej miliony testów. Czynili to głównie na smarfonach, bo platforma jest wyposażona w świetną aplikację mobilną. Nie dziwne więc, że w tym czasie Pass.ng wygrała dwa silnie obsadzone konkursy. Pierwszym z nich był „Catapult-a-Startup” organizowany przez firmę Airtel, drugim zaś cieszący się sporą renomą w Afryce „AAI pitch-fest”. Ukoronowaniem tych osiągnięć było znalezienie się wśród laureatów — West Africa Mobile Awards (WAMAS). Tak w ciągu kilku miesięcy deszcz nagród spadł na ekipę Pass.ng. Jednak za ojca tego sukcesu odbierano Samsona Abioye. Wynikało to z tego, że był projektantem strony, za co w 2013 r. otrzymał tytuł Najlepszego Web Developera wśród nigeryjskich studentów informatyki. Ponadto miał duży wkład w sukces finansowy Pass.ng, wynikiem czego w 2016 roku zdobył nagrodę „MTN Entrepreneurship” przyznawaną przez Uniwersytet Kapsztadzki dla najlepszych przedsiębiorców w Afryce.
Bycie na szczycie... i nagła śmierć
Abioye w roku 2017 był u szczytu kariery. W Nigerii mając status gwiazdy, udzielał wywiadów najbardziej prestiżowym serwisom technologicznym (m.in. dla TechCabal) i programom telewizyjnym. Coraz częściej był też zapraszany na najważniejsze afrykańskie konferencje IT. Najbardziej znane z jego przemówień miało miejsce w styczniu 2017 r. na konferencji TEDxIsaleGenerals, podczas którego, zachwycił tysięczną widownię pasją w odpowiadaniu o wprowadzonych przekształceniach w nigeryjskim sektorze edukacyjnym. Słuchając go dało się odczuć, że najważniejsza dla niego jest pomoc młodym ludziom w przebrnięciu egzaminów, których zaliczenie ma znaczący wpływ na ich dalsze życie. Abioye nie robił tego na pokaz, ponieważ zawsze emanował niesamowitą skromnością, nie mając w przeciwieństwie do wielu osób o podobnych osiągnięciach w sobie ani krzty arogancji. Można rzec, że zachowywał się jak człowiek z innego lepszego świata. O tyle to znamienne, iż kilka miesięcy później nie było go wśród nas.
Nieoczekiwane odejście
Szok i niedowierzanie... Taki stan emocji w mediach wywołała informacja o nagłej śmierci Samsona Abioye. Nie powinno to dziwić, bo zmarł 28 lipca 2017 r. w wieku zaledwie 26 lat. Jego śmierć stała się szokiem, ponieważ jego platforma cieszyła się coraz większym rozgłosem międzynarodowym i była powszechnie odbierana, jako szczytowe osiągniecie nigeryjskiej informatyki. Szokujące jest również to, że nigeryjskie media internetowe ogłosiły wiadomości o jego śmierci dopiero po tygodniu. Biorąc pod uwagę jego status jednej z najważniejszych technologicznych osobistości w Nigerii, sytuacja ta spowodowała konsternacje wśród tamtejszych internautów. Wprowadziło to oczywiście fale niedomówień dotyczących przyczyn śmierci Abioye. Co miało logiczne uzasadnienie, bo oficjalnie na nic poważnego nie chorował. Pikanterii całej sytuacji dodaje fakt, że do tej pory oficjalnie nie podano powodu jego śmierci. Można tylko się spotkać z informacją, że podobno zmarł po upadku. Trzeba więc przyznać, iż śmierć Abioye jest jedną z najbardziej tajemniczych w świecie IT.
Pogrzeb Samsona Abioye zebrał tysiące osób, wśród nich byli mu najbliżsi i całe zastępy młodych ludzi, którzy byli mu wdzięczni za pomoc w zdaniu na studia. W mediach społecznościowych pożegnały go wiodące organizacje technologiczne w Afryce. „Samson niósł wielkość z prostotą. Był człowiekiem z ogromnymi marzeniami, pasją i głębią. Nie ma wątpliwości, że Abioye był nieoceniony w branży” - tak pięknie podsumowano jego życie w Tech Cabal. W innych nekrologach jak mantra powtarzano, że świat IT stracił wybitnego programistą, web developera i przedsiębiorcę.
Samson Abioye Memorial Scholarship
Pomimo bardzo krótkiego życia Samson Abioye osiągnął bardzo wiele. Pamięć o tym jest wiecznie żywa, czego najlepszym dowodem jest, że Pass.ng od 2018 r. przyznaję stypendium pamięci Samsona Abioye. Cieszy się ono sporą estymą i jest przyznawane dziesiątce zwycięzców, którzy znajdują się na różnych poziomach studiów wyższych w Nigerii. Każdy z laureatów otrzymuje po 50 000 naira miesięcznie na wsparcie edukacji, które pochodzą z datków dobroczyńców.
Stypendium to ma wielu chętnych, ponieważ w ostatnim konkursie dokonano 213 zgłoszeń. Imole Oluyemi tak scharakteryzował jego działanie: „Stypendium pamięci Samsona zrodziło się z potrzeby zapewnienia finansowej pomocy dla ubogich studentów, a także upamiętnienia dziedzictwa Abioye, które będzie pamiętane przez następne stulecia”.
Epilog
Gdyby nie przedwczesne odejście Samsona Abioye zapewne ta biografia byłaby dłuższa, bo miał wiele pomysłów na dalszą działalność. Trzeba jednak przyznać, że pomimo dożycia tylko 26 lat osiągnął więcej od wielu przereklamowanych gwiazd światowej informatyki. Teraz na pewno by się cieszył, że internetowa i mobilna aplikacja Pass.ng, jest używana przez ponad 250 tysięcy nigeryjskich studentów, skutecznie pomagając im przygotować się do egzaminów na wszystkie uniwersytety w kraju.
Tak więc innowacyjne działania Abioye dla rozwoju nigeryjskiej nauki nie poszły na marne. Najlepszym tego dowodem jest, że liczba zaliczeń egzaminów na studia w Nigerii podniosła się z 30 do 75 procent. Liczba ta może jeszcze się powiększyć, gdyż siła Pass.ng z każdym rokiem rośnie w siłę. Jest też nadzieja, że laureaci stypendium jego imienia zrobią wiele dobrego dla rozwoju nigeryjskiej informatyki. Sam Abioye chciałbym pewnie, żeby dla rozwoju edukacji w internecie, ponieważ było to dla niego najważniejsze.