Bezprzewodowa myszka dla fanatyków minimalizmu. Logitech Pop Mouse [Recenzja]
Niedawno pisałem na blogu o przedpremierowych testach klawiatury bezprzewodowej, skierowanej dla minimalistów i twórców cyfrowych, charakteryzującej się świetną jakością wykonania, cichymi przełącznikami oraz bogatym oprogramowaniem. Model Logitech Pop Icons Keys debiutując na rynku elektroniki użytkowej, pojawił się osobno lub w zestawie z minimalistyczną myszką bezprzewodową.
W dzisiejszej recenzji chciałbym się z wami podzielić wrażeniami z użytkowania bezprzewodowej myszki Logitech Pop Mouse, która pomimo małych rozmiarów, może pochwalić się dużymi ambicjami i możliwościami. Z góry zaznaczam, że jest to myszka mała, wręcz miniaturowa i skierowana do użytkowników ceniących lekkość i minimalizm.
Skromnie, ale jakościowo
Myszkę otrzymujemy w małym kartoniku, z którego dowiemy się o jej najważniejszych funkcjonalnościach oraz podstawowej specyfikacji. Wewnątrz kartonika, znajduje się kartonowa wkładka, na której spoczywa urządzenie, od nowości zabezpieczone biodegradalnym woreczkiem. W skład zestawu wchodzi również karta gwarancyjna.
Sama myszka prezentuje się bardzo minimalistycznie, ale konstrukcyjnie topowo. Producent do jej produkcji użył przetworzone tworzywa sztuczne. Urządzenie jest bardzo dobrze wykonane, wszystkie elementy są spójne, przez co nic nie odstaje, nie trzeszczy, nie wygina się. Model ten przypomina dawne, bardzo podstawowe urządzenia wskazujące. Producent zdecydował się ograniczyć ilość przycisków dodatkowych do jednego, domyślnie sterującego emotikonami w systemie operacyjnym. Odpowiada za to przycisk zlokalizowany pod kółkiem przewijania, pełniącego również funkcję aktywacyjną przycisku.
Poza kółkiem przewijania i przyciskiem funkcyjnym, przyciski LPM oraz PPM posiadają znaczne wygłuszenie przełączników, przez co hałas przez nie generowany jest bardzo przytłumiony. Daje to podwyższony komfort podczas użytkowania. Jak można zauważyć, myszka Logitech Pop Mouse nie posiada żadnego profilowania pod prawą lub lewą dłoń, stając się myszką uniwersalną, możliwą do użytkowania przez osoby prawo, jak i lewo ręczne. A to duży plus!
Spód myszki zdobią dwie teflonowe wkładki umożliwiające szybki i wydajny ślizg podczas pracy na płaskich powierzchniach. Znajdziemy tutaj również suwak zasilania oraz przycisk do zmiany łączności w funkcji Easy-Switch, umożliwiającej przełączanie się w locie między trzema sparowanymi urządzeniami.
By dostać się do segmentu zasilania, należy lekko podważyć i zdjąć plastikową warstwę obudowy. Ta zamocowana jest na magnes, więc z łatwością można ją zdemontować i na powrót zamontować. Wewnątrz otrzymujemy dostęp do sekcji zasilania - akumulatorka AA.
Specyfikacja techniczna
Profil myszki | praworęczna leworęczna |
Czujnik | optyczny |
Zakres czułości | od 1000 do 4000 DPI |
Wartość nominalna czułości | 1000 DPI |
Łączność | Bluetooth Low Energy Logi Bolt USB |
Zasięg bezprzewodowy | do 10 m |
Kompatybilność | Windows 10+ macOS 10.15+ ChromeOS iPadOS 13.4+ tablet Microsoft Surface |
Oprogramowanie | Logi Options+ (Windows / macOS) |
Zasilanie | 1 bateria AA |
Czas pracy | do 24 miesięcy |
Wymiary | 104,8 x 59,4 x 35,2 mm |
Waga | 82 g |
Oprogramowanie Logi Options+
Myszka Logitech Pop Mouse jest urządzeniem bezprzewodowym. Do poprawnego sparowania potrzebujemy więc łączności bezprzewodowej Bluetooth lub odbiornika Logi Bolt na USB (dokupowany osobno). Samo parowanie urządzeń jest banalnie proste i szybkie. Myszka tuż po podłączeniu umożliwia pracę, choć jej ustawienia bazują na domyślnych. By uzyskać nieco szersze pole do manewrów i umożliwić użytkownikowi nieco szerszą interakcję z urządzeniem, należy pobrać dedykowaną aplikację producenta - Logitech Options+.
Aplikacja przy pierwszym uruchomieniu przywita nas krótką animacją, przedstawiającą najważniejsze funkcje i możliwości myszki. Sam panel aplikacji został podzielony na pięć zakładek. Pierwsza z nich umożliwia przypisane skrótów do dwóch dostępnych w urządzeniu przycisków. Możemy skorzystać z propozycji programowych, wybrać działania AI, określić działania w panelu Smart Actions lub wykorzystać pozostałe działania systemowe. Kolejna zakładka umożliwia zmianę kierunku przewijania i opcjonalne płynne przewijanie treści. Z tego miejsca możemy także określić szybkość wskaźnika na podstawie DPI.
Kolejne funkcje to możliwość sparowania urządzenia z trzema odbiornikami, a także funkcja Logi Flow, rozszerzająca przestrzeń roboczą na inne urządzenia. W opcjach programowych aplikacji możemy sprawdzić wersję oprogramowania myszki, a także zamienić przyciski LPM i PPM, względem siebie, umożliwiając sprawną pracę osobom lewo ręcznym i prawo ręcznym.
Przyjemna i lekka praca
Myszka Logitech Pop Mouse to przedstawiciel urządzeń masy piórkowej. Urządzenie to jest bardzo lekkie, wręcz niewyczuwalne podczas normalnej pracy. Jak na tak bardzo podstawową myszkę, model ten może pochwalić się bardzo rozwiniętym oprogramowaniem, które dobrze przemyślane, może odwdzięczyć się solidną i wydajną pracą. Gdy zależy nam na cichej pracy, szybko docenimy zastosowaną technologię SilentTouch, która w znacznym stopniu redukuje hałas generowany przez przyciski. Dzięki temu każde kliknięcie jest cichutkie, ale nie tracące na precyzji.
Z racji tego, że myszka ta skierowana jest dla cyfrowych twórców i minimalistów, domyślnie producent opatrzył przycisk funkcyjny pod kółkiem przewijania, domyślną funkcją wywoływania graficznych emotikonek do rozmów Internetowych / chatów. Z racji rozbudowanego oprogramowania, możemy samodzielnie konfigurować ten skrót pod ulubione programy, skróty, makra czy czynności tworzone w Smart Actions, umożliwiające nam dopracowanie całych sekwencji zdarzeń, nie tylko w oparciu o jedną zmienną.
Z myszki bardzo dobrze korzysta się, gdy jej uzupełnieniem jest Logitech Pop Icons Keys, umożliwiając jeszcze sprawniejsze przełączanie się pomiędzy zadaniami i aplikacjami. Moim zdaniem to całkiem wygodna myszka, umożliwiająca wydajną pracę, ale tylko wtedy, gdy nie jesteśmy przyzwyczajeni do używania dodatkowych przycisków funkcyjnych.
Podsumowanie
Myszka bezprzewodowa Logitech Pop Mouse to przedstawiciel minimalistycznej serii urządzeń wskazujących przygotowanych z myślą o cyfrowych twórcach. Producent stworzył małe urządzenia, świetnie wpasowujące się w dłoń osoby dorosłej i tak przystosowane, by nie pokrzywdziły brakiem dostępności osobom prawo jak i lewo ręcznych. Urządzenie to może pochwalić się rozbudowaną aplikacją do personalizacji oraz długim czasem pracy na jednym ładowaniu.
Zapewne dużym atutem jest tutaj cena za myszkę, która klaruje się na poziomie ~169 zł, w aż 7 profilach kolorystycznych. Jednakże proponowałbym rozpatrzenie zakupu zestawu, który wyniesie około ~420 zł za myszkę i klawiaturę, które w duecie oferują bardzo dużo możliwości :)
Materiał powstał przy współpracy z marką Logitech, od której otrzymałem model na okres testów.