ColdZlot — kilka słów podsumowania...
Minęły dwa tygodnie od pierwszego ColdZlotu, czyli kameralnego spotkania z najaktywniejszymy blogerami. Wydarzenie to było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, poznawania się i wymiany poglądów. Podczas trzech dni ColdZlotu przede wszystkim mogliśmy rozmawiać o blogach, a także innych działach portalu. O tym co drażni, co jest problemem, a także o tym, co powinniśmy poprawić i zaprojektować w najbliższej przyszłości. Warto więc podsumować pokrótce na co zwracaliście uwagę w szczególności, co trafiło na listę „to do”, ewentualnie co wymaga dalszego przemyślenia.
Oczywiście za jedną z głównych bolączek uważacie problemy z intuicyjnością i komfortem edycji wpisów. To problem, który ma wysoki priorytet przy projektowaniu nowej wersji bloga. Jak większość z Was wie, pracujemy obecnie nad poważnym odświeżeniem części blogowej portalu, część Waszych sugestii będzie więc realizowanych w ramach tego projektu – tu między innymi warto wspomnieć o komentarzach, które wraz z nową wersją będą funkcjonować analogicznie do pozostałej części dobrychprogramów (czyli choćby tak, jak pod newsami). Również większe możliwości personalizacji blogów pojawią się w nowej wersji.
Wróćmy jednak nie do harmonogramu realizacji, a do samych postulatów. Wskazaliście na: poszerzenie listy tagów i wprowadzenie ich również na strony blogów indywidualnych. Pojawił się też postulat wprowadzenia „wpisów powiązanych” (coś, co funkcjonuje przy okazji publikacji na portalu, a pomoże między innymi w nawigacji pomiędzy wpisami seryjnymi i/lub w inny sposób ze sobą związanymi). Następna sprawa to powiadomienia, które ważne są dla autorów (choćby informacja o komentarzu do własnego bloga). Kolejne sprawy to: możliwość zgłaszania błędów w blogach (poza systemem komentarzy, tak jak można to robić w przypadku innych publikacji), możliwość szybkiej edycji przez autora swojego wpisu i zakładka z ulubionymi/obserwowanymi wpisami. Chcecie jaśniejszego przekazu dla blogerów i potencjalnych blogerów (baner informujący o konkursie i baner informujący, że blogi to strefa, w której czynnie mogą uczestniczyć wszyscy użytkownicy portalu). Menu edycji bloga powinno być dostępne również na dole, ewentualnie powinny być „pływające” – użyteczne zwłaszcza dla autorów z bardzo lekkim piórem). Oczywiście nie bagatelizujemy zgłoszeń problemów technicznych – tu głównie kłopoty Firefoksem i galerią.
Pojawiło się też sporo szczegółowych sugestii związanych z samą edycją. Nie chcę się rozwlekać na ich temat, większość z nich będzie wprowadzonych w nowym edytorze. Na pewno cenna sugestia, o której warto wspomnieć, to „autozapis”. Zmieniliśmy, zgodnie z Waszymi wskazaniami, zasady związane z publikowaniem przez świeżo zarejestrowanych. Jak wiadomo, pewne obostrzenia są konieczne ze względu na problemy spamowe. W świetle nowej zasady, świeżo zarejestrowany użytkownik może tworzyć swego bloga natychmiast po rejestracji i przez pierwszy tydzień jego wpisy będą pojawiać się dopiero po akceptacji moderatorów. Pojawi się, zgodnie z Waszym życzeniem, stronicowanie blogów.
Rozmawialiśmy również o innych częściach portalu. Pojawiały się głosy, że w dziale Lab dobrze by było zrezygnować z newsów, aby bardziej przejrzysty był dostęp do recenzji. Naszym zdaniem to raczej zbyt daleko idący postulat, niemniej postaramy się tutaj coś usprawnić. Irytował Was brak możliwości usunięcia licencji z profilu (już nieaktualne), wprowadzimy również, zgodnie z Waszą sugestią, możliwość udostępniania pewnych danych (np.: nr telefonu) tylko do wiadomości redakcji. „Znajomi” – pytaliście co z nimi. Tak jak informowaliśmy na ColdZlocie, „znajomi” nie przepadli. Na razie nie są wyświetlani ponieważ przygotowujemy rozwiązanie o szerszych możliwościach i chcemy nadać więcej sensu istnieniu tej opcji. Na razie mogę podkreślić, że Wasi „znajomi” nie przepadli i wraz z ponownym wprowadzeniem tego elementu w bardziej rozbudowanej formie powrócą wszystkie kontakty, które zgromadziliście w swoich profilach.
Netfix to również temat, który się pojawiał. Postanowiliśmy, że nie ma sensu dalej prowadzić tej usługi. Mimo że była całkowicie bezpłatna, zainteresowanie nią było śladowe. Być może profil czytelników jest taki, że potrzeba tego rodzaju wsparcia nie jest zbyt duża, a wysiłek niezbędny do prowadzenia takiej usługi jest bardzo znaczący.
Przy okazji chciałbym wspomnieć o świeżo wprowadzonym mechanizmie do obsługi zmiany wyglądu portalu (skórek). Niewątpliwie zauważyliście, że Robocop zagląda nam do newsów ;). Skórek będzie więcej, a zarządzanie nimi znalazło się w „centrum powiadomień” — opcja „wygląd”.
Jak widać, spotkanie było owocne, a my mamy co robić ;). Zmiany i poprawki wprowadzamy, a lista będzie szybko kurczyć.
Jeszcze raz, w imieniu całej redakcji, dziękuję wszystkim, z którymi mogliśmy się na ColdZlocie spotkać, za udział i cenne uwagi. Zapraszamy również wszystkich, zarówno uczestników spotkania jak i tych, którzy tym razem nie spotkali się z nami w zimowej (choć nie do końca ;)) aurze, do uzupełniania w komentarzach listy, którą w dość rozwlekłej formie przedstawiłem.