Monitoring IP nie kończy się na rozmazanych nagraniach: ciekawa oferta Planet na Computeksie
Na tegorocznych targach Computex w Tajpej, Planet Technology wystawiło spory arsenał produktów z kategorii, w których tradycyjnie ma silną pozycję – monitoringu IP, wszelkiej maści rozwiązań z zakresu Power over Ethernet (także dla zastosowań przemysłowych) czy automatyzacji urządzeń domowych.
Wśród prezentowanych nowości znajdują się między innymi switch z 24 portami gigabitowego Ethernetu (z obsługą Power over Ethernet, a więc pozwalający zdalnie zasilać podłączone do niego urządzenia), a do tego cztery porty dziesięciogigabitowego Ethernetu. Innym interesującym przełącznikiem z obsługą PoE jest switch 48‑portowy, który pozwala na jednoczesne zasilanie nawet 48 urządzeń o maksymalnym poborze mocy 600 W.
Odwiedzających stoisko Planet przyciągała najbardziej część poświęcona monitoringowi wizyjnemu. Nic w tym dziwnego – żyjemy w świecie, w którym monitoring stanowi najlepsze zabezpieczenie nie tylko przed przestępcami, ale też tymi, którzy w teorii przed przestępcami powinni chronić. Aktualna oferta producenta to 34 modele kamer i siedem typów rejestratorów, adresowanych do zarówno do zastosowań najprostszych, np. zamontowania kamery nad wejściem do własnego domu, jak i najbardziej rozbudowanych, jak monitoring wielkich ośrodków przemysłowych.
Na szczególną uwagę zasługuje seria kamer wyposażona w przetwornik Sony Exmor, dzięki której przeszłością się staną miernej jakości nagrania z przemysłowego monitoringu. Nagrany za ich pomocą materiał wideo nie ustępuje nagraniom z przyzwoitej klasy kamer do wideofilmowania. I tak np. model ICA‑2250VT, ze zmienną ogniskową 3,1‑8 mm może rejestrować obraz w rozdzielczości 1080p@30 FPS, zapewniając przy tym niezłą ochronę przed warunkami środowiskowymi. Dzięki wzmocnionej obudowie oraz wbudowanemu systemowi podgrzewania i chłodzenia, może pracować w zakresie temperatur od -45 do +75 stopni Celsjusza. Kamerę można oczywiście zasilać przez złącze ethernetowe. Sprzęt, jak na system tej klasy, ma niezłą cenę, ok. 3800 zł.
Inny ciekawy model to ICA‑3550V. To kamera przemysłowa, która potrafi rejestrować obraz w rozdzielczości nawet 2592x1944 px @15 FPS. Podobnie jak poprzedni model posiada wzmocnioną obudowę, zasilanie po PoE oraz zmienną ogniskową. Dodatkowo w tym modelu znajdziemy funkcję równoważenia światła (WDR) oraz tryb nocny. Według producenta kamera nie powinna kosztować więcej niż 1900 zł.
Nie można pominąć zewnętrznych kamer ICA‑4200 i 4500, których kopułowe obudowy powinny oprzeć się atakom mechanicznym, nawet z użyciem narzędzi. Planet najwyraźniej poleca je wszystkim tym, którzy spodziewają się napastników uzbrojonych w młotki.
Te wszystkie kamery trzeba do czegoś podpiąć. Planet proponuje rejestratory wideo 8- i 16‑kanałowe. Wchodzące właśnie na rynek modele NVR‑820 i NVR‑1620 mogą rejestrować obraz z prędkością 240 FPS i 480 FPS przy rozdzielczości 1080p. Nowością są złącza HDMI i USB, za pomocą których możemy zarządzać systemem monitoringu bezpośrednio z rejestratora.
W rozmowie z miłą przedstawicielką producenta uzyskaliśmy ciekawą informację: na wszystkie urządzenia produkcji Planet od początku czerwca będzie można otrzymać rozszerzoną gwarancję do trzech lat. Obecnie to jedyny producent z tej branży, który daje tak długą gwarancję.
Zapraszamy też do obejrzenia materiału wideo ze stoiska Planet na Computeksie, poświęconego głównie rozwiązaniom Power over Ethernet.