Androidowy rejestrator
Koniec świata nie nastał także będę pisał dalej, a że w dzisiejszych czasach mało kto nie jeździ samochodem to i wielu z nas pewnie miało jakieś zdarzenia drogowe mniej lub bardziej nieprzyjemne. Czasami trudno jest dochodzić swojego ale można sobie to ułatwić. Postanowiłem - po sprawdzeniu różnych opcji - opisać aplikację Autoguard na Androida. Na plus takich aplikacji jest to, że mamy wszystko w jednym urządzeniu i nie musimy instalować dodatkowych kamer (wątpliwej jakości tych z niższych półek cenowych).
Rejestrator trasy i nie tylko
Jako, że trochę się przemieszczam samochodem po naszych wspaniałych drogach i cieszę się, że nie panuje u nas taka dzicz jak u naszych wschodnich sąsiadów - tak można by to odebrać oglądając wszelakie filmiki umieszczone na YouTube. Jednak tak czy siak zdarzają się rózni kierowcy.
Oczywiście nasi kierowcy też są czasem uwieczniani i filmiki pokazujące wyczyny niektórych z nich lądują do sieci - czy to popularny kurier czy to pijany kierowca. Nie będę tutaj oceniał tych kierowców, zrobili to już inni. Wracamy jednak do tematu.
Sama aplikacja to tak naprawdę rejestrator video trasy, który przy okazji może korzystać z GPS do rejestrowania naszej lokalizacji, aktualnej prędkości i zapisywaniu tego w osobnym pliku .srt. Samo rejestrowanie trasy to nic nadzwyczajnego - można by to wykonać też standardowym programem do obsługi aparatu ale w końcu po coś się tworzy takie programy.
Funkcji w programie jest kilka, jednak większość pewnie zainteresuje się głównie nagrywaniem.
Rejestrujemy przejazd
Samo rejestrowanie jest proste, uruchamiamy program - gdzie po starcie jeżeli jest GPS wyłączony zostaniemy zapytani czy chcemy go włączyć, wybieramy start i naciskamy nagrywanie. Na ekranie będzie widać, że rejestrujemy trasę a gdy GPS będzie aktywny będzie podana dodatkowo prędkość. Można także włączyć pokazywanie nazw ulic na których się znajdujemy - wymaga włączonej transmisji danych.
W samym programie możemy jeszcze ustawić dodatkowe parametry. Czy program ma nagrywać odrazu po uruchomieniu go, jednostki prędkości, przestrzeń dla nagrań video. Z ciekawych funkcji - i chyba bardziej bajerów - można ustawić numer alarmowy i włączyć wykrywanie kolizji. To jednak nie jest doskonałe na naszych drogach - nie umiałem dopasować czułości, ponieważ zbyt często uznawał, że była kolizja przy wjechaniu na dziury w jezdni.
Same nagrania możemy także zarchiwizować - nie podlegają one wtedy nadpisywaniu, gdy zapełni się przestrzeń. Możemy też skonfigurować czas nagrania - czyli ile minut ma zawierać jedno nagranie oraz włączyć nagrywanie dźwięku.
Odtwarzanie nagrań
W odtwarzaczu możemy sprawdzić podstawowe informacje o nagraniu (jak rozmiar, czas nagrania, lokalizacja) oraz obejrzeć nagranie. Możemy obejrzeć mapę z zaznaczonymi punktami lokalizacji gdzie byliśmy jak i film wraz z tymi punktami.
Wersje...
Program występuje w dwóch wersjach, darmowej i płatnej. Płatna (z wspaniałym dopiskiem Pro) posiada dodatkowo możliwość rejestrowania w tle i podczas rozmowy - przydatne. Myślę, że kieszeń specjalnie nie zbiednieje od tych paru złotych i warto zainwestować.
Podsumowanie
Miałem na początku tego roku przyjemność wykorzystać nagranie stworzone dzięki tej aplikacji. Troszkę ubezpieczyciel papierów kazał wypełnić ale samo nagranie się przydało i pozwoliło szybciej zakończyć sprawę. Można oczywiście korzystać ze standardowej wbudowanej aplikacji do nagrywania jednak to już nie to samo.
Z wad programu to czasami jak wypuszczane są aktualizacje to niestety tak jakby nie były zbyt dobrze sprawdzone i potrafi się aplikacja zawiesić lub powiesić cały telefon. Niestety to często dotyczy tylko konkretnych modeli telefonów.
Na plus jest wersja darmowa, która większości powinna w zupełności wystarczyć.