GENESIS Krypton 800 — symetryczna myszka nie tylko dla graczy!
W poprzednim wpisie blogowym - GENESIS Krypton 770 — świetna myszka nie tylko dla gracza! - mogliśmy przyjrzeć się z bliska myszce Genesis Krypton 770. Mimo bardzo pozytywnych doświadczeń komentarze pod wpisem w dużej mierze oscylowały wokół głosów, że producenci sprzętu nie przykładają zbyt dużej uwagi rozwiązaniom przeznaczonym dla graczy leworęcznych. A to wszystko powoduje, że gamingowych symetrycznych gryzoni jest niestety jak na lekarstwo. Oto jeden z takich komentarzy.
Myszka niestety nie jest symetryczna... tylko dla prawo-ręcznych...
Nie sposób się z nim nie zgodzić. Na szczęście okazuje się, że w ofercie firmy Genesis spokojnie można takie rozwiązania dla graczy leworęcznych znaleźć. Jednym z nich jest gamingowa myszka Genesis Krypton 800. Dzięki uprzejmości działu marketingu firmy Genesis - oraz kierownika tegoż działu (dzięki Dominik!) - jeden egzemplarz Kryptona 800 trafił do moich rąk. Jak się spisuje wspomniana myszka symetryczna? Czy jest równie dobra, jak testowany wcześniej model Genesis Krypton 770? Zapraszam do dalszej części wpisu.
Specyfikacja sprzętowa
Atuty tej gamingowej myszki można streścić w kilku zdaniach.
Krypton 800 to symetryczny gamingowy gryzoń z górnej półki, który zadowoli nawet najbardziej wybrednych graczy. Dzięki zastosowaniu topowego sensora, wytrzymałych przełączników OMRON czy podświetlenia RGB z efektem PRISMO, nasza myszka to najlepszy wybór dla tych, którzy cenią sobie komfortowe granie. Dodatkowo z jego uroków może cieszyć się każdy – wszystko dzięki symetrycznym kształtom, a to oznacza, iż gryzoń doskonale sprawdzi się w dłoni zarówno prawo-, jak i leworęcznego gracza.
Dokładnie śledząc specyfikację od razu zauważamy, że myszkę wyposażono w sensor niemal z najwyższej półki. Klasycznie już – jak to na Genesisa przystało – do sprzętu dołożono naprawdę zaawansowane oprogramowanie dodatkowe. A wisienką na torcie jest gamerski design wizualnie podkreślony poprzez podświetlenie RGB. Jak dokładnie wygląda strona techniczna Kryptona 800? Zerknijmy na specyfikację.
- Sensor: PMW3330,
- Rozdzielczość: 400 - 10 200 DPI,
- Maksymalna szybkość przetwarzania danych: 8 000 FPS,
- Maksymalna akceleracja: 30 G,
- Maksymalna szybkość śledzenia: 150 ips,
- Szybkość raportowania: 125 – 1 000 Hz,
- Liczba przycisków: 10,
- Długość kabla: 185 cm,
- Wymiary: 125 x 67 x 38 mm,
- Waga: 85 g,
- Podświetlenie: RGB Prismo Effect,
- Oprogramowanie: Tak,
- Wbudowana pamięć: Tak,
- Przełączniki: OMRON,
- Dodatkowe funkcje: mysz symetryczna dla prawo- i leworęcznych graczy, gumowe wykończenie boków, 4-stopniowy DPI Switch.
Sercem testowanej myszy profesjonalnej jest więc sensor optyczny PMW 3330 marki PixArt. Jest to delikatnie okrojona wersja sensora PMW 3360 - sensor pracuje w nieco niższej rozdzielczości maksymalnej (do 10 200 DPI) oraz niższej maksymalnej szybkości przetwarzania danych (8 000 FPS). Maksymalna akceleracja w granicach 30 G, szybkość śledzenia na poziomie 150 ips oraz maksymalna szybkość raportowania 1 000 Hz. To wszystko przekłada się na bardzo dużą precyzję, a przy tym świetną płynność i szybkość działania. I to praktycznie na każdej przetestowanej przeze mnie powierzchni - od drewna i oklein na meblach, przez tkaninę na kanapach i sofach, po panele podłogowe oraz kafelki, aż po szklany stolik.
Umieszczony tuż za scroll-em przycisk zmiany profili - oznaczony symbolem P - pozwala na płynne przełączanie pomiędzy pięcioma, w pełni definiowalnymi profilami ustawień urządzenia. Zmiana komunikowana jest niewielką informacją na ekranie (ale tylko wtedy, gdy zainstalowane jest i uruchomione dedykowane oprogramowanie producenta) oraz poprzez odpowiedni kolor podświetlenia - z efektem Breath - scrolla myszki. Na grzbiecie gryzonia znajdziemy też przycisk DPI Switch. Pozwala on na szybką zmianę rozdzielczości sensora i wybór jednego z 4 poziomów DPI, który możemy płynnie regulować o przedział 50 DPI. Co warte zauważenia, zmiana DPI sygnalizowana jest w sposób binarny dzięki niebieskim diodom położonym przy krawędzi zarówno z prawej, jak i z lewej strony urządzenia. Jeden rzut oka na myszkę pozwala nam określić, z jakiego poziomu czułości korzystamy. Bardzo dobrze takie zmiany prezentują poniższe screeny z oprogramowania Genesis Krypton 800 Gaming Software.
Genesis Krypton 800 posiada także po dwa przyciski dodatkowe, położone symetrycznie po lewej i po prawej stronie myszki. Idealnie nadają się do systemowych poleceń Naprzód oraz Cofnij, a skorzystać z nich mogą zarówno prawo-, jak i leworęczni gracze. Ogółem daje to 10 w pełni programowalnych przycisków, a to już całkiem sporo. W myszy zastosowano przełączniki OMRON, które oferują aż do 5 milionów kliknięć, dzięki czemu wizja szybkiego zwrotu gwarancyjnego raczej nam nie grozi. :)
Ergonomia i kształt
Krypton 800 firmy Genesis to przede wszystkim mysz symetryczna, o całkiem fajnej ergonomii. Powinna więc pasować tak prawo-, jak i leworęcznym graczom. Waga i wielkość myszki pozwala na pewny chwyt, choć bardziej płaski profil - niż w przypadku Kryptona 770 - może powodować na początku trochę dziwne odczucia, szczególnie w przypadku osób z większą dłonią. To samo tyczy się położenia przycisków przy scroll-u, które na początku użytkowania nieświadomie wciska się zdecydowanie częściej niż przycisk scroll-a - zapewne przez to, że sama rolka osadzona jest dość nisko, zaś przyciski dość mocno zostały wysunięte z obudowy. Ale to oczywiście kwestia przyzwyczajenia i osobistych preferencji. Po kilku dniach użytkowania mogę śmiało napisać, że nawet po kilku godzinach pracy czy rozrywki nie czułem zmęczenia dłoni, a trafianie w odpowiednie przyciski opanowałem do perfekcji.
Mysz została wykonana z materiałów, które w codziennym użytkowaniu sprawiają wrażenia naprawdę solidnych i trwałych. Korpus wykonany został w ciemnej kolorystyce, z której wyróżniają się naprawdę przyjemne gumowe wykończenia boków, zdecydowanie poprawiające komfort korzystania ze sprzętu. Pod nimi umieszczono dwa paski ledowe podświetlające naszego gryzonia. Na plus konstrukcji należy zaliczyć zastosowanie pięciu ślizgaczy, rozmieszczonych na krawędziach. Obrazu pozytywnych wrażeń dopełnia zaś zastosowany nylonowy oplot przewodu USB oraz konstrukcja spodu otaczającego sensor w kształcie plastra miodu.
Wygląd i wizualny design
Genesis Krypton 800 nie tylko świetnie pracuje, ale i efektownie się prezentuje, jak to na sprzęt dla graczy przystało. Wszystko oczywiście dzięki odpowiedniemu podświetleniu. Mamy zatem świecące logo producenta na grzbiecie oraz paski ledowe położone na lewej i prawej krawędzi urządzenia. Podświetlenie w tym modelu wzbogacone zostało o efekt PRISMO, a użytkownik może wybierać spośród 16 milionów barw RBG oraz jednego z pięciu zaprogramowanych efektów świetlnych:
- Customize,
- Wave,
- Wave (Invert),
- Random 1,
- Random 2.
Wybierając efekt Customize możemy samemu zdecydować o kolorach siedmiu sekcji LED - po trzy dla każdego paska ledowego oraz ostatnia jako podświetlenie loga na grzbiecie myszki - oraz o charakterystyce tego podświetlania, które może przybierać efekt oddychania (Breathe) bądź podświetlania ciągłego i niezmiennego (Always ON). W przeciwieństwie do Kryptona 770, w 800‑ce nie mamy niestety możliwości całkowitego wyłączenia podświetlenia. Podświetlenie jest i musi pozostać!
Oprogramowanie
Sprzęt bez odpowiedniego oprogramowania byłby produktem niepełnowartościowym. Zaawansowane oprogramowanie producenta jest - delikatnie sugerując - niezbędne, jeśli chcemy cieszyć się wszystkimi funkcjami myszki dla gracza. Niewielkie (spakowany instalator to nieco ponad 11 MB) i lekkie oprogramowanie dedykowane pozwala na:
- przypisywanie dowolnych funkcji do każdego z 10 programowalnych przycisków myszy,
- wybór i personalizację jednego z pięciu profili,
- zmianę parametrów pracy sensora optycznego,
- wybór kolorystyki i efektów RGB podświetlania,
- tworzenie i przypisywanie makr,
- definiowanie parametrów działania myszy.
Wymienione powyżej przypisanie funkcji poszczególnym przyciskom myszy oprócz standardowych poleceń obejmuje wybór funkcji sterowania multimediami, uruchamianie zdefiniowanych aplikacji, ale także przypisanie dowolnego klawisza alfa-numerycznego, polecenia specjalnego czy stworzonego makra. Dodatkowo, dzięki wyposażeniu sprzętu w pamięć wewnętrzną, możemy nasze ustawienia zapisać i korzystać z nich nawet wtedy, gdy podłączymy urządzenie do innego komputera.
Ważny odnotowania jest fakt, że przy zmianie profilu, zmianie ulegają tylko konfiguracje przycisków i kolor podświetlenia rolki myszy. Zmianie nie ulega natomiast sama rozdzielczość sensora. I nic w tym dziwnego - w końcu do zmiany DPI mamy osobny, dedykowany przycisk.
Podsumowanie
Mysz Genesis Krypton 800 kupimy obecnie za jakieś 170 - 190 złotych. Za cenę tą otrzymujemy symetryczną, ergonomiczną myszkę, która działa szybko, płynnie i bardzo precyzyjnie. Mysz, której kształt powinien spodobać się całkiem sporej rzeszy użytkowników - i to nie tylko graczom. A wygląd? Zdecydowanie przypadnie do gustu każdemu, kto lubi efektowne podświetlenia.
Pytanie zatem, czy jest to dobry wybór dla pasjonata gier? Odpowiem jednym słowem:
Zdecydowanie!
Grafiki myszki zaczerpnięto z oficjalnej galerii producenta dostępnej pod adresem: http://genesis-zone.com/pl/product/krypton-800-mysz-dla-graczy/.
Aktualizacja - 2018-10-24 20:45
PS. Jako że w komentarzach pojawiły się prośby dotyczące dodania kilku własnych, autorskich zdjęć recenzowanej myszki, niniejszym wrzucam je poniżej. :)