Tani soundbar z opcjonalnym RGB. Genesis Helium 312BT [Recenzja]
W portfolio producenta akcesoriów dla graczy pojawiło się niedawno sporo nowości. Wśród odświeżonej fali myszek dla graczy, pojawiła się kontynuacja linii głośników Genesis Helium. Nowe urządzenie marki Genesis, to kolejny krok naprzód w kierunku wsłuchiwania się propozycji fanów marki, jak i spełniania oczekiwań polskich graczy komputerowych. Tytułowy Genesis Helium 312BT to soundbar z podświetleniem RGB, który powinien zadowolić miłośników dobrej klasy dźwięku jak i możliwości sparowania bezprzewodowego.
Budowa i wykonanie
Urządzenie otrzymujemy w podłużnym kartoniku ze wbudowaną rączką transportową. Całość opakowana jest cienką warstwą kartonu, skrzętnie wypełnioną po brzegi specyfikacją techniczną, opisami oraz grafikami. Soundbar Genesis Helium 312BT od nowości jest zapakowany w oszronioną folię i osadzony na gąbczastych ogranicznikach. W skład zestawu wchodzi tylko soundbar oraz instrukcja obsługi w wielu językach, również w polskim.
Urządzenie to posiada bardzo prostą budowę, choć wykonane zostało bardzo poprawnie. Producent użył tworzyw sztucznych bardzo wysokiej jakości, przez co konstrukcja jest zwarta, a żaden z elementów nie odstaje, a materiał nie wygina się i nie trzeszczy. Głośnik ten posiada kształt walca, złożonego z trzech trójkątnych, podłużnych elementów. Tworzą one główną zabudowę głośnika, ale i umożliwiają wygodne ułożenie go na płaskiej powierzchni.
Soundbar Genesis Helium 312BT to dosłownie pisząc urządzenie proste, łatwe w użytkowaniu, całkowicie zależne od samego użytkownika. Na froncie głośnika znajduje się pokrętło sterowania głośnością, a tuż pod nim, na całej długości urządzenia - podświetlany panel LED. Panel jak i pokrętło są domyślnie przypisane pod profile podświetlenia RGB, które jest tylko opcjonalne.
Model ten reprezentuje średnią klasę głośników komputerowych w standardzie 2.0, przez co za metalową kratownicą uświadczymy tylko mocy 10 W. Mamy tutaj do czynienia z 2" przetwornikami wysokotonowymi, a pasmo przenoszenia jest tutaj od 100 do 20000 Hz.
Górny, a raczej tylny panel odpowiedzialny jest za sterowanie funkcjami głośnika. Zlokalizujemy tutaj dwa dotykowe przyciski, odpowiedzialne za zmianę trybów podłączenia; przewodowy lub bezprzewodowy, wybór stopnia basu od 0 do 4 poziomów, a także wybór animacji podświetlenia spośród 8 zapisanych w pamięci profili. Osoby niemiłujące się w wymuszanym przez producentów podświetleniu muszą wiedzieć, że producent dodał również profil całkowicie wyłączający podświetlenie RGB.
Spód urządzenia zdobią gumowe nóżki, a głośnik posiada na stałe zainstalowany kabel zasilający USB‑A w standardzie 2.0.
Specyfikacja techniczna
System audio | 2.0 |
Moc | 10 W |
Komunikacja | Bluetooth 5.2 USB-A |
Średnica przetworników wysokotonowych | 2" |
Odstęp sygnału od szumu (S/N) | 75 dB |
Pasmo przenoszenia | od 100 do 20000 Hz |
Zasilanie | USB (5V) |
Kompatybilność | Android Windows 10+ |
Długość przewodu | 150 cm |
Podświetlenie | RGB |
Tryby podświetlenia | Biały, Błękitny, Fioletowy, Niebieski, Pomarańczowy, Wielokolorowe, Zielony, Żółty |
Szybkie sparowanie
Urządzenie do poprawnego działania, wymaga stałego podłączenia do portu USB‑A w komputerze. System operacyjny Windows od razu rozpoznaje je jako głośnik i umożliwia natychmiastowe użytkowanie. Głośnik Helium 312BT nie posiada wbudowanego akumulatora, więc jedyna możliwość to podłączenie go do właściwego źródła zasilania. Przy komputerze z systemem Windows możliwe jest więc i zasilanie i skorzystanie z urządzenia jako głównego głośnika komputerowego. Możliwość przełączenia się na tryb bezprzewodowy po Bluetooth, da nam możliwość sparowania głośnika np. ze smartfonem.
Pod względem jakości oferowanego dźwięku, muszę przyznać, że jest dobrze. Głośnik całkiem sprawnie radzi sobie z odtwarzaniem muzyki z serwisów streamingowych, podobnie filmów i dźwięków. Jego głównym zadaniem będzie jednak sprawne odtwarzanie dźwięków z rozgrywanych przed komputerem rozgrywek w grach komputerowych. Tutaj jest nieźle, ale szybko usłyszymy pewne braki w tonach wysokich. Głośniki działają bardzo prostopadle do użytkownika, bez jakiegokolwiek rozchodzenia się na boki. Dźwięk jest zcentralizowany, niekiedy lekko zmodyfikowany, ale ciepły i świetnie nabasowany.
Myślę, że nie ma sensu bardzo rozwodzić się nad jakością dźwiękową tego urządzenia, tym bardziej, że jak na swoją półkę cenową gra o wiele lepiej niż zwykłe "przyzwoicie". W moim odczuciu soundbar ten gra bardzo dobrze, choć oczywiście daleko mu do półprofesjonalnych głośników komputerowych. Osobiście zabolał mnie brak trybów dźwiękowych jak film, muzyka czy gry, a także brak wbudowanego akumulatora, który czyniłby to urządzenie bardzo wszechstronnym. Biorę jednak pod uwagę, że w tak niskiej cenie nie można mieć wszystkiego.
Jak już wspominałem głośnik ten posiada opcjonalne podświetlenie krawędziowe na całej długości urządzenia jak i gałki sterującej. Użytkownik za pomocą specjalnego przycisku na obudowie może wybierać spośród kilku gotowych animacji, różniących się sposobem lub trybem pracy. Uświadczymy tutaj tęczowe animacje, kolory statyczne, a także możliwość skoków kolorów w rytm odtwarzanego dźwięku. Jest też możliwość całkowitego wyłączenia podświetlenia.
Podsumowanie
Nowe urządzenie z serii głośników dla graczy, Genesis Helium 312BT rozbija bank nie tylko bardzo dobrym wykonaniem i jakością dźwięku, ale i bardzo niską ceną. Model ten wszedł na rynek elektroniki dla graczy w cenie ~149 zł, stając się jednocześnie łakomym kąskiem dla łowców promocji. Głośniki te grają bardzo przyzwoicie, oferując dobrą jakość dźwięku podczas korzystania z komputera, ale również opcjonalnie odtwarzając muzykę z urządzeń mobilnych na systemie operacyjnym Android. Soundbar ten posiada również kolorowe podświetlenie krawędziowe RGB, które powinno zadowolić zagorzałych fanów gier komputerowych.
Materiał powstał przy współpracy z marką Genesis, od której otrzymałem sprzęt na okres testów.