Windows Server 2012 w 12 minut ;)
24.11.2012 22:12
Chciałbym przedstawić szybką metodę testowej instalacji Windows Servera 2012. Nie trzeba nagrywać płyty ani uruchamiać systemu z pendrive, jedyne co potrzeba to sporo (ok 50GB) wolnego miejsca na dysku. Zachęcony wspaniałymi nagrodami w konkursie blogowym postanowiłem ściągnąć sobie wersję testową Windows Server 2012 i zainstalować ją według przepisu Docenta na dysku VHD. Zauważyłem jednak, że na stronie Microsoftu oprócz obrazu ISO jest dostępne też Evaluation VHD (do wyboru wersja Standard lub Datacenter). Jest samorozpakowujący się plik EXE, który po uruchomieniu w katalogu ExpandedVHD tworzy właściwy obraz dysku VHD. [img=server1]
Nie da się go wykorzystać w programie VirtualPC, bo obsługuje on tylko systemy 32‑bitowe (działa w VirtualBoxie, jednak powoduje to spadek wydajności). Na szczęście można też uruchomić system z pliku VHD przy starcie komputera. Na początek trzeba wejść w Zarządzanie komputerem (Komputer, PPM, Zarządzaj) i dołączyć dysk VHD.
Następny krok to uruchomienie cmd.exe jako administrator i wydanie polecenia bcdboot H:\Windows (zamiast H podstawiamy literkę, pod jaką dostępny jest obraz VHD).
Potem można już usunąć VHD z Zarządzania dyskami.
Po restarcie komputera niestety czekała mnie niemiła niespodzianka. Chociaż Windows Server został dodany do menu rozruchowego, to po chwili pojawił się tajemniczy niebieski ekran. Okazuje się że pobrany VHD jest dyskiem dynamicznym i potrzebuje na partycji tyle wolnego miejsca, żeby starczyło na jego zadeklarowany maksymalny rozmiar (40GB) oraz plik wymiany. Po zwolnieniu miejsca system wystartował bez problemu, wykrył urządzenia (niestety nie wszystkie) i zapytał o hasło administratora, po czym pozwolił na zalogowanie.
Windows Server 20012 jest teraz systemem domyślnym, ale można to zmienić przy pomocy programów EasyBCD, Visual BCD Editor albo z linii komend.